Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Zdá se vám, že by vaše rostliny konopí už měly kvést? Nebojte se, existuje několik důvodů, proč si dávají na čas - většina z nich je neškodná! Může to být jednoduše otázka úpravy vlhkosti, zajištění dostatečně tmavého pěstebního stanu nebo větší trpělivosti. Existují však i jiné, méně známé důvody, proč vaše rostliny nekvetou. Pokud je to váš případ, čtěte dál a zjistěte, co s tím dělat.

Kdy začíná fáze kvetení ve fotoperiodě?

Fáze kvetení začíná v různou dobu v závislosti na typu rostliny, kterou pěstujete. U fotoperiodických druhů, což je většina dnes pěstovaných odrůd, závisí na střídání ročních období (a následně hodin slunečního svitu), kdy je čas začít fázi kvetení. Z tohoto důvodu je ke kvetení přiměje pouhé posunutí světelného cyklu na 12 hodin zapnutého a 12 hodin vypnutého osvětlení.

Jak ale vypadá vnitřní reakce konopných rostlin, když si všimnou určitého světelného režimu? No, během vegetační fáze vědí, že mají využít energii slunečního světla k tomu, aby se zaměřily na budování mohutných stonků, široce rozprostřených listů, robustních větví a silných stonků. Když se však světlo změní, pochopí, že je čas vynaložit stejnou energii na vývoj květů, které pokryjí zmíněné větve a stonky.

Pěstitelé v indooru mají nad světelným cyklem téměř úplnou kontrolu. Místo toho, aby se museli podřizovat načasování slunce, mohou se rozhodnout prodloužit vegetační fázi podle libosti. Někteří pěstitelé rádi prodlužují vegetační fázi na celé měsíce - výsledkem jsou velké a dospělé rostliny, pokud se to dělá správně. Jiní dávají přednost předčasnému zahájení procesu kvetení, což umožňuje menší, ale častější sklizeň.

¿Cuándo comienza la fase de floración fotoperiódica?

Jak donutit rostlinu s fotoperiodou ke kvetení?

Pokud pěstujete fotoperiodické rostliny, máte možnost je donutit ke kvetení, kdykoli to uznáte za vhodné. Než zahájíte fázi kvetení, ujistěte se, že vaše vegetační rostliny dostatečně vyrostly, aby poskytly dobrou úrodu. Větší koruny poskytují více míst pro poupata, a proto nabízejí lepší výnosy.

Až budete připraveni, stačí udělat jedinou věc: změnit dobu osvětlení. Nastavte časovač na světelný cyklus 12/12, který napodobuje pozdní léto a začátek podzimu. Tato změna prostředí vaši rostlinu oklame a donutí ji přejít do reprodukčního režimu.

  • Nevystavujte rostliny nadměrnému slunečnímu světlu ani únikům světla

Ačkoli tento postup většinou funguje, někteří pěstitelé narážejí na určité problémy. V první řadě je třeba zkontrolovat, zda vaše rostliny nedostávají nadměrné množství světla. Ujistěte se, že světlo mimo náš pěstební stan nebo pěstební místnost neuniká do prostředí. Cokoli od pouličního osvětlení až po noční světla může vaše rostliny nastartovat a přesvědčit je, že mají ještě čas na vegetaci.

Evita la exposición adicional a la luz solar y las fugas de luz
  • Napodobujte jejich přirozené prostředí

Pokud vaše rostliny stále odmítají kvést, můžete jít ještě o krok dál a napodobit znaky podzimu. Mírně snižte teplotu v pěstebním stanu a zlepšete větrání, abyste snížili hladinu vlhkosti. Na oplátku byste měli posunout dobu, kdy dostávají světlo, abyste napodobili střídání ročních období, a dokonce jim dopřát o něco méně světla (pouze kolem 11-10 hodin), pokud nereagují dostatečně rychle. Tato změna prostředí bude pro vaše plodiny také signálem, že musí brzy vykvést.

Replica su hábitat natural
  • Šokujte rostliny tmou

Pokud to nezabere, je možná čas na intenzivnější opatření. Zejména může být nutné udržovat rostliny ve tmě 24 až 48 hodin v kuse. Může se zdát, že to bude pro vaše rostliny škodlivé, ale tato doba naštěstí není dostatečně dlouhá na to, aby poškodila jejich růst. Měla by však být dostatečně dlouhá na to, aby rostliny přesvědčila, že je čas zahájit fázi kvetení.

Provoca un shock a las plantas con la oscuridad
  • Nerušte své rostliny ve tmě

Když to všechno budete mít na paměti, měli byste také pamatovat na to, že se nesmíte starat o své rostliny nebo je dokonce kontrolovat, když jsou ve tmě. V těchto časových obdobích dělají spoustu interní práce, spotřebovávají veškerou energii, kterou celý den pasivně shromážďovali, takže jakákoliv manipulace s nimi by mohla vést k některým významným problémům. Pokud s nimi opravdu musíte něco udělat, počkejte, až je budete mít zpět na světle.

No molestes a las plantas cuando están a oscuras

Proč to některým rostlinám trvá déle než jiným?

Pokud jde o fotoperiodické odrůdy, indoor pěstitelé mají téměř úplnou kontrolu nad tím, kdy jejich rostliny vstoupí do fáze květu. Jednoduchým přepnutím světelného cyklu na 12 hodin zapnutí a 12 hodin vypnutí mohou kultivátoři zahájit kvetení, kdykoli se jim zachce.

Většina pěstitelů se rozhodne počkat, až jejich vegetující rostliny dosáhnou úctyhodné velikosti, a to se liší kmen od kmene. Některé rostliny – většinou ty záměrně vyšlechtěné pro rychlost – dozrávají rychle. Jiným trvá dosažení dobré výšky déle, zejména velkým sativovým exemplářům. Pokud chcete počkat, až tyto velké rostliny dozrají ve vegetativní fázi, budete nevyhnutelně čekat déle na květy.

Indiky, které byly poprvé nalezeny v pohoří Hindúkuš, jsou geneticky uzpůsobeny k tomu, aby rychleji začaly kvést, protože tato vlastnost by jim umožnila rozmnožovat se dříve, než je drsné podmínky dohnaly k vadnutí.

Jak zjistit velikost vašich rostlin

Velikost rostlin závisí na dvou primárních faktorech: velikosti nádoby a genetice. Některé kmeny jsou geneticky menší, ideální pro stealth pěstování a zůstanou malé bez ohledu na jejich prostředí.

Jiné rostliny dorostou více než 300 cm, pokud jsou pěstovány přímo v zemi nebo ve velkých nádobách. Pěstitelé však mohou tyto rostliny také zkrotit pomocí tréninkových technik a tím, že je budou pěstovat v menších květináčích.

Chcete-li získat hrubý odhad velikosti konkrétní odrůdy, podívejte se na profil kultivaru, který poskytuje banka semen, od které kupujete.

Jak dlouho trvá, než se objeví květy?

Než se začnete bát, že vaše rostliny nekvetou, musíte jim dát dostatek času na přechod. Po změně světelného cyklu ve vaší pěstírně budete muset trpělivě čekat během následujících 2–3 týdnů, než vaše rostliny začnou vykazovat viditelné známky kvetení.

¿Cuánto tardan en aparecer los cogollos?

Co se stane v prvním týdnu květu a jak se tvoří poupata

Sledujte uzly – průsečík mezi hlavním stonkem a větvemi – a sledujte vývoj. V raných fázích si všimnete malých bílých chloupků vyčnívajících z těchto oblastí. Brzy poté se tyto drobné struktury začnou rozvíjet do baculatých a pryskyřičných pupenů.

Po zahájení kvetení si také všimnete změny v rychlosti růstu. Než vysadíte jakákoli poupata, rostliny konopí se natáhnou směrem ke světlu a nasadí působivou velikost. Zejména sativy mohou během této doby potenciálně zdvojnásobit svou velikost. Indiky také výrazně rostou, ale ne v takovém rozsahu. Obecně řečeno, pokud si všimnete, že vaše rostliny rostou tímto způsobem, budete vědět, že jste na správné cestě.

Pěstování rostlin na rovníku

Pěstování konopí uvnitř odstraňuje většinu proměnných, které příroda vrhá na venkovní pěstitele. Přestože nedochází ke kolísání světla, deště a nepříznivého počasí, pěstitelé v interiéru stále podléhají klimatickým faktorům, jako je teplota a vlhkost. Pěstitelé konopí, kteří žijí v rovníkových oblastech, jsou zvláště postiženi vysokou úrovní vlhkosti, což se může stát docela problematickým při pěstování plevele – zejména ve fázi květu, kdy se kompaktní pupeny mohou stát pařeništěm pro vlhkomilné patogeny.

Rostliny konopí, které se vyvinuly v blízkosti rovníku, mohou také vykazovat vlastnosti, které znamenají, že jejich kvetení trvá déle. Druhy Sativa, které se specializovaly na tyto oblasti, mohou potřebovat silnější signál, aby si uvědomily, že dny se zkracují.

Světelný cyklus na rovníku zůstává kolem 12/12 s velmi malými sezónními výkyvy. Pokud mají vaše sativy z této oblasti problém dostat se do fáze květu, buďte extrémně přísní na vystavení světlu v interiéru. Omezte veškeré úniky, nerušte své rostliny během jejich pobytu ve tmě a snižte množství osvětlení na 10 hodin svícení a 14 hodin tmy, abyste je skutečně přinutili začít kvetení.

Related story

Fáze květu

Proč vaše rostliny konopí nekvetou: Jsou to samci?

Nebojte se. Nejste první, kdo udělal tuto chybu, pokud jsou. Samčí rostliny nekvetou. Místo toho tvoří v uzlech pylové váčky ve tvaru koule. Pokud ve svém pěstebním prostoru zahlédnete samce, odstraňte ho co nejdříve, abyste zabránili oplodnění ostatních rostlin.

Kdy začnou kvést samonakvétací odrůdy?

Na rozdíl od fotoperiodických kmenů kvetou samonakvétací rostliny na základě vnitřních hodin. Vyvinuli se v severních zeměpisných šířkách s kratší vegetační dobou. Jejich předkové si nemohli dovolit čekat a záviset na vnějších vodítkách, aby přežili. Samonakvétací rostliny mají poměrně kratší životní cykly a obvykle začínají kvést po pěti týdnech růstu.

Jak přinutit samonakvétací rostliny kvést

Samonakvétací rostliny zahajují období květu po většinu času samy. Asi pět týdnů po vyklíčení je jejich genetika tlačí do fáze květu za předpokladu, že se musí vypořádat s krátkým a riskantním obdobím růstu.

Mnoho pěstitelů si této jedinečné úpravy velmi cení. Umožňuje mnohem kratší dobu růstu a rychlou sklizeň, z čehož mají prospěch jak nenápadní, tak komerční pěstitelé.

Ve vzácných případech však tento vnitřní mechanismus selže. Některé genetické poruchy způsobují, že samonakvétací kmeny pokračují v cestě ve vegetativní fázi. I když to může pěstiteli způsobit úzkost a může ztratit trochu času, stále lze tyto rostliny zachránit.

V první řadě byste měli ještě chvíli počkat. Tyto rostliny často potřebují jen trochu času, aby to dohnaly a nakonec to správně pochopily. Pokud vaše rostliny po dalších třech týdnech stále nevykazují žádné známky kvetení, budete muset přijmout jiná opatření. Snížení životního cyklu na 12/12 obvykle poskytuje dostatek podnětů k tomu, aby tyto tvrdohlavé exempláře přiměly přejít do fáze květu.

Jak poznám, že můj autoflower začne pučet?

Opět, pokud chcete přesně vědět, kdy vaše samonakvétací odrůdy začnou pučet, musíte pozorně sledovat uzly. Jakmile uvidíte, že se na těchto místech objeví malé pestíky, berte to jako znamení, že máte na cestě květy bohaté na kanabinoidy.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí