By Luke Sumpter


Moderní pěstitelé konopí jsou rozmazlení, jelikož si mohou vybírat z mnoha produktů. V dnešní době je na trhu více odrůd než kdy dříve a mnoho pěstitelů propadlo novým a vylepšeným samonakvétacím odrůdám.

Autoflowery mají mnoho výhod. Můžeme nalézt samonakvétací odrůdy s vysokým obsahem CBD, THC a nebo i vyvážené odrůdy. A to ani nezmiňujeme obrovskou diverzitu v terpenových profilech.

Ne vše je ale zalité sluncem. Samonakvétací odrůdy mají mnoho výhod, ale také mají mnoho nevýhod, díky čemuž je někteří pěstitelé nemají rádi.

Video id: 527684146

CO JE TO SAMONAKVÉTACÍ KONOPÍ

Kvůli čemu je samonakvétací konopí odlišné od ostatních typů? Klíčový rozdíl je již ve jméně. Jednoduše řečeno, tyto odrůdy začínají kvést samy od sebe.

V životním cyklu konopí jsou dvě hlavní fáze: vegetativní fáze a fáze kvetení. Jiný typ konopí - světločivné odrůdy - vyžaduje změnu světelného cyklu ke spuštění kvetení. Samonakvétací odrůdy žádnou změnu nepotřebují. K produkci palic nepotřebují žádný vnější vliv a místo toho začnou kvést po nějaké době samy od sebe.

Tato schopnost se neobjevila jen tak z ničeho nic. Jedná se o adaptaci na environmentální podmínky. Možná jste již slyšeli o Konopí setém či indickém. Gen, který nese schopnost automatického kvetení, pochází z dalšího konopného poddruhu, který se nazývá Konopí rumištní.

Tento poddruh se adaptoval na chladné a často tvrdé prostředí, které panuje ve Střední Asii, Východní Evropě a Rusku. Tyto regiony mají daleko kratší pěstitelskou sezónu a chladnější teploty.

Z tohoto důvodu se Konopí rumištní rozhodlo vyměnit světločivnou strategii za samonakvétací. Díky tomuto genu je tedy zaručené rozmnožení ještě předtím, než budou teploty příliš nízké.

Díky této adaptaci si pěstitelé po celém světě mohou užívat rychlý růst samonakvétacích odrůd!

Výhody a Nevýhody Samonakvétacích Konopných Odrůd

SAMONAKVÉTACÍ ODRŮDY VS FEMINIZOVANÉ ODRŮDY

Možná jste se již setkali s termínem "feminizované odrůdy" během hledání informací o konopných semínkách na internetu. Samonakvétací i světločivné odrůdy mohou být feminizované. To znamená, že šlechtitelé modifikovali danou odrůdu tak, že produkuje pouze samičí rostliny. Technicky řečeno je šance na to, že ze semínka vyroste samičí rostlina, asi 99,9% - a to je něco!

Šlechtitelé produkují feminizovaná semínka prostřednictvím několika technik, kterým se věnujeme detailně zde. Feminizovaná semínka jsou skvělou investicí, pokud nechcete nic jen květy!

Výhody

Samonakvétací odrůdy mají několik výhod oproti světločivným odrůdam. Jejich krátký životní cyklus láká šlechtitele, kteří chtějí rychlé výsledky a díky vyšší odolnosti jsou ideální pro nováčky i zkušené pěstitele.

 • RYCHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ CYKLUS

Samonakvétací odrůdy jsou mistry v rychlosti růstu. Tato vlastnost je následkem jejich adaptace. Většina samonakvétacích odrůd dokončí svůj životní cyklus za dobu, za kterou většina světločivných odrůd dokončí svou fázi kvetení - tedy kolem 7-10 týdnů. Jejich rychlý životní cyklus je výsledkem krátké vegetativní fáze a rychlé fáze kvetení.

Pěstitelé zřídkakdy pěstují čisté rumištní odrůdy kromě případů, kdy chtějí šlechtit nové odrůdy, jelikož čisté rumištní odrůdy mají velice malé výnosy. Nicméně díky křížení rumištních odrůd se světločivnými odrůdami je možné vytvořit samonakvétací odrůdy, které jsou tedy rychleji rostoucími verzemi všech možných legendárních odrůd.

Například genetika Haze je známá pro své úžasné sativové účinky, ale jejich dlouhá doba kvetení může být značnou nevýhodou. Díky tomu, že se šlechtitelům podařilo zkřížit odrůdu Haze s rumištní genetikou, tak mají pěstitelé nyní přístup k těmto účinkům za mnohem kratší čas.

Rychlost samonakvétacích odrůd je lákadlem pro mnoho nedočkavých šlechtitelů. Čekání na uzrání odrůdy může být velice trýznivou zkušeností. Pokud jste tedy nedočkaví, pak jsou samonakvétací odrůdy přesně pro vás.

Rychlost autoflowerů je také ideální pro šlechtitele, kteří pěstují pod tlakem. Díky rychlejšímu růstu můžete mít v podstatě nepřetržité sklizně v průběhu celého roku.

Většina samonakvétacích rostlin přejde od semínka po sklizeň přibližně za 7-10 týdnů, takže pěstitelé mohou načasovat svoji další vlnu sazenic ve spojení s předchozí sklizní.

Šlechtitelé, kteří chtějí maximalizovat výnosy, mohou využít techniku Sea of Green (SOG). Tato metoda zahrnuje vysazení několika autoflowerů v těsné blízkosti. Díky manipulaci s těmito rostlinami je možné vyprodukovat jednu velkou a produktivní korunu.

Zde je přehled těch nejrychlejších samonakvétacích odrůd v naší nabídce:

QUICK ONE

Životní Cyklus: 8–9 týdnů
Délka Kvetení: 
5–6 týdnů

EASY BUD

Životní Cyklus: 8–9 týdnů
Délka Kvetení: 5–7 týdnů

ROYAL COOKIES AUTO

Životní Cyklus: 8–10 týdnů
Délka Kvetení: 5–7 týdnů

 • DISKRÉTNÍ ROSTLINY

Samonakvétací odrůdy nejčastěji vyrostou do výšky mezi 60-100 cm. Jejich kompaktní velikost a rychlost růstu umožňuje mnohým pěstitelům pěstovat velice diskrétně a rychle.

Samonakvétací odrůdy můžete snadno vypěstovat na balkónu či na skrytém místě na vaší zahradě. Tyto odrůdy jsou také oblíbené u "partyzánských pěstitelů", což jsou pěstitelé, kteří pěstují konopí na skrytých místech v divočině. Tato metoda pěstování nabízí ochranu před slídily a zloději.

Pokud hledáte tu nejdiskrétnější metodu pěstování, tak vyzkoušejte micro-growing. Cílem je vypěstovat co nejmenší rostliny, které i tak budou mít slibné výnosy. Je naprosto zřejmé, že pro toto pěstování jsou autoflowery jako dělané.

Mezi nejextrémnější případy micro-growingu patří pěstování miniaturních rostlin v modifikovaných počítačových skříních, boxech či kýblech. Pěstitelé často používají LST metody k udržení malého vzrůstu.

Zde je několik diskrétních autoflowerů z naší nabídky:

ROYAL DWARF

Indoor: 40–70cm
Outdoor: 50–90cm

ROYAL BLUEMATIC

Indoor: 60–75cm
Outdoor: 70–100cm 

ROYAL CREAMATIC

Indoor: 60–80cm
Outdoor: 80–100cm

 • JEDNODUCHÉ POŽADAVKY NA OSVĚTLENÍ

Pěstitelé autoflowerů často používají jednoduchý světlený cyklus skládající se z 18 hodin světla a 6 hodin tmy, který platí po celou dobu pěstování. Tento světelný cyklus dodává rostlinám dostatečné množství světla a vy také ušetříte něco za energie.

Jednoduché požadavky samonakvétacích odrůd mají i další výhodu. Jak jsme již zmínili, tak tyto odrůdy nevyžadují změnu ve světelném cyklu k navození kvetení. Díky tomu mohou být pěstitelé velice flexibilní v nastavení osvětlení.

Pěstitelé, kterým nevadí připlatit si za elektřinu, mohou pěstovat samonakvétací odrůdy pod 24 hodinovým světlem. Někteří pěstitelé přísahají, že pod tímto světleným cyklem mají lepší výnosy. Jiní pěstitelé zase tvrdí, že 24 hodinový světlený cyklus může připravit rostliny o přirozený čas odpočinku. Světelný cyklus skládající se z 12 hodin světla a 12 hodin tmy je další metodou, tentokrát na druhém konci spektra. Jedná se o nejlepší volbu pro pěstitele, kteří chtějí ušetřit za energie, ale výsledky nemusejí být tak skvělé.

Bez ohledu na to, jaký cyklus si vyberete, tak požadavky na světlo jsou u autoflowerů daleko jednodušší než u světločivných odrůd.

 • ODOLNÉ ROSTLINY

Samonakvétací odrůdy se mohou pochlubit silnou a odolnou genetikou. Konopí rumištní nepřežilo tvrdé severské podmínky pouhou náhodou. Tento poddruh je velice dobře vybavený pro život v extrémních teplotách a drsném počasí.

Samotné jméno "rumištní" (ruderalis) pochází z latinského slovíčka "rudus", což znamená suť. Tento poddruh často roste i v městské zástavbě, v blízkosti popraskaného betonu či u rozbořených budov a nebo u silničních škarp.

Většina samonakvétacích odrůd se o sebe dokáže postarat. Smějí se do tváře škůdcům a dokážou si poradit i s plísněmi, které ničí výnosy.

Jejich odolnost z nich dělá ideální volbu pro nováčky, jelikož vám odpustí téměř každou začátečnickou chybu.

 • ŽÁDNÝ PROBLÉM SE SVĚTELNÝM ZNEČIŠTĚNÍM

Pěstování autoflowerů znamená, že si nemusíte lámat hlavu nad světelným znečištěním. Světelné znečištění může potenciálně napáchat spoustu škod při pěstování světločivných odrůd. Jasné pouliční osvětlení může totiž zabránit venkovním světločivným rostlinám v kvetení.

Pěstitelé v indooru se také mohou s tímto problémem setkat. Musejí totiž zajistit, aby jejich světločivné rostliny byly v takovém prostředí, kde nepřijdou do kontaktu se zbytečným světlem. Propustná pěstírna může snadno narušit světlený cyklus.

Naštěstí autoflowery toto vůbec neřeší, jelikož začnou kvést i bez ohledu na světlený cyklus.

 • MÉNĚ HNOJENÍ

Samonakvétacím odrůdám se daří v chudších půdách. Jejich rychlý růst a malý vzrůst znamená, že nepotřebují tolik hnojiv.

Samonakvétací odrůdy nejsou tak hladové, jako jejich světločivné protějšky - což je zase výsledek jejich odolné povahy. Tam, kde světločivné odrůdy vyžadují komplexní hnojení, které se mění v průběhu celého pěstebního cyklu, si samonakvétací odrůdy vystačí s minimem.

Zde je základní recept na dobrý substrát pro pěstování autoflowerů:

3 díly rašeliny 3 díly kompostu
2 díly perlitu, zvlhčené 1 díl vermikulitu, zvlhčený

 • VYŠŠÍ OBSAH CBD

Samonakvétací odrůdy mají často vyšší obsah CBD. I když některé uživatele konopí zajímá pouze THC, tak mnoho jiných uživatelů preferuje vyšší obsah CBD.

Tento ne-psychotropní kanabinoid navozuje příjemné rekreační účinky, které jsou charakterizovány čistou hlavou a lucidním pocitem.

Mnoho medicinálních uživatelů využívá vyšší obsah CBD, jelikož tento kanabinoid navozuje účinky, které mohou pomoci s některými obtížemi.

Šlechtitelům se také podařilo zvýšit obsah CBD mnoha slavných hybridů díky zkřížení těchto odrůd s rumištní genetikou.

Prohlédněte si tyto autoflowery s vysokým obsahem CBD:

SOLOMATIC CBD

CBD: 21%
THC: 1%

FAST EDDY

CBD: High
THC: 9%

STRESS KILLER AUTO

CBD: High
THC: 11%

Nevýhody

Pravda je taková, že nic není perfektní. I přes mnoho výhod mají samonakvétací odrůdy i nevýhody.

 • MENŠÍ VÝNOSY

Menší velikost a kratší životní cyklus znamená jediné, menší sklizně. Jejich kompaktní velikost neumožňuje větší produkci květů než u vyšších světločivných odrůd. Výnosy outdoorových autoflowerů se obvykle pohybují v rozmezí 80-180 g na rostlinu.

Některé světločivné sativy mohou vyrůst do obrovských rozměrů, zatímco indiky mají hustší koruny. Většina samonakvétacích odrůd nevyroste výše než 1 m a jejich koruny mají menší množství květů.

Kromě toho existuje jen určité množství květů, které za krátkou dobu kvetení dokážou autoflowery vyprodukovat. Světločivné odrůdy mají čas dozrát do vysoce produktivních jedinců, ale autoflowery musí stihnout vyprodukovat co nejvíce za krátkou dobu.

 • CENA OSVĚTLENÍ

Sice ušetříte peníze na hnojivech, ale utratíte více na osvětlení. Tento fakt nezajímá některé pěstitele, kteří pěstují autoflowery pod 24 hodinovým světelným cyklem.

Jiní pěstitelé se snaží co nejvíce ušetřit na osvětlení. Autoflowery vyžadují alespoň 12 hodin světla a 12 hodin tmy. I když tímto způsobem ušetříte na osvětlení, tak budete mít menší výnosy.

Vysoce produktivní světločivné odrůdy vyžadují světelný cyklus 12 hodin světla a 12 hodin tmy pro spuštění kvetení. Tento cyklus musí být aktivní v průběhu celého kvetení a to znamená, že pěstitelé ušetří peníze a ještě budou mít vyšší výnosy.

 • NIŽŠÍ OBSAH THC

Někteří pěstitelé zavrhují autoflowery kvůli jejich menšímu obsahu THC. Je pravdou, že oldschoolové samonakvétací odrůdy nedržely krok se světločivnými odrůdami, které byly silně psychotropní.

Nicméně našim šlechtitelům v Royal Queen Seeds se podařilo vyšlechtit novou generaci samonakvétacích odrůd. Tyto nové odrůdy zvládnou vyprodukovat takové množství THC, které může konkurovat i světločivným protějškům.

Prohlédněte si tyto autoflowery s vysokým obsahem THC:

HULKBERRY AUTO

THC: 21%

GREEN GELATO AUTO

THC: 24%

FAT BANANA AUTO

THC: 22%

 • NEKVALITNÍ KLONY

Samonakvétací odrůdy bohužel neprodukují kvalitní klony. Vzhledem k tomu, že klony jsou přesnou kopií mateřské rostliny, ze které pocházejí, tak klony z autoflowerů zdědí i věk matky!

Řekněme, že pěstitelé udělali řízky z dvoutýdenní mateřské rostliny. To znamená, že tyto klony budou muset stihnout vegetativní fázi, fázi kvetení a zrání za 5-6 týdnů.

Výsledkem bude nevyvinutá rostlina, která se ještě nedostala ani na konec své fáze kvetení a nebo nedosáhla dobré velikosti a výnosů před koncem svého živootního cyklu.

 • ŽÁDNÝ ČAS NA OBNOVU

Samonakvétací odrůdy rostou rychlým a lineárním způsobem. Jejich rychlost je příhodná, ale také představuje riziko při experimentaci. Pokud uděláte velkou chybu, tak nemáte čas na to ji napravit.

Pěstitelé světločivných rostlin mohou vesele zastřihávat, ohýbat či jinak experimentovat dle gusta. Pokud udělají velkou chybu, tak mohou udržet rostliny ve vegetativní fázi, dokud se neobnoví.

Samonakvétací odrůdy takhle nefungují. I když je můžete zastřihávat, tak se jedná o riskantní zákrok. Pokud špatně střihnete a nebo poškodíte velkou větev či květy, tak nemáte čas napravit svou chybu.

Z tohoto důvodu musíte být velice opatrní při zastřihávání samonakvétacích odrůd. Řiďte se heslem "dvakrát měř, jednou řež!"

 • MĚLI BY NOVÁČČI ZAČÍT S PĚSTOVÁNÍM SAMONAKVÉTACÍCH KONOPNÝCH ODRŮD?

Samonakvétací odrůdy vám zcela zaručeně poskytnou jednodušší pěstování. Jako nováček je vhodné se vyhnout komplikacím a užít si celý proces pěstování, díky čemuž získáte zkušenosti. Nejenže jsou automaty diskrétnější a odolnější vůči nemocem a škůdcům, ale také si budete moci užít sklizeň daleko rychleji.

A nevýhody? Menší výnosy a méně THC. Kromě toho můžete držet světločivné odrůdy ve vegetativní fázi tak dlouho, jak se vám zlíbí. Díky tomu lze vypěstovat velké a produktivní rostliny. I když je možné, aby začátečníci vypěstovali obrovské sativy, existuje daleko větší šance na chyby.

Pokud chcete následovat stopy začátečníků, ze kterých jsou nyní zkušení pěstitelé, tak si kupte nějaká semínka a podívejte se na našeho průvodce samonakvétáním.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.