Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Jak Pěstovat F1 Hybridní Konopná Semínka

F1


🚀 Pěstování F1 Hybridů - Otázky a Odpovědi

Jsou F1 hybridní semínka konopí vhodná pro začátečníky?
Samozřejmě. Díky jejich hybridní vitalitě a zvýšené odolnosti se ve skutečnosti pěstují jednodušeji než jiné odrůdy.
Jaký je rozdíl mezi F1 hybridy a jinými odrůdami?
F1 hybridní odrůdy jsou vyšlechtěny ze dvou odrůd z imbredních linií. Křížení inbredních genetik rostlin vede k fenoménu, který označujeme hybridní vitalita, což je vlastnost, která zlepšuje výkonnost rostliny.
Jak dlouhou fázi kvetení mají F1 hybridy?
Délka fáze kvetení se pro samonakvétací odrůdy pohybuje mezi 38 - 55 dny.
Kdy jsou F1 hybridní odrůdy připraveny ke sklizni?
Některé samonakvétací F1 odrůdy jsou připraveny ke sklizni již za 60 dnů od vyklíčení. Světločivným odrůdám to trvá déle a délka fáze kvetení závisí na tom, kdy se rozhodnete v indooru změnit světelný cyklus. V outdooru můžete sklizeň očekávat v září až říjnu.

F1 hybridní konopné odrůdy nabízejí lepší odolnost, lepší výnosnost, vyšší koncentraci kanabinoidů a terpenů a také bezkonkurenční uniformitu. Každý pěstitel by měl alespoň jednou za svou pěstitelskou kariéru objevit, co tyto odrůdy nabízejí. Níže si můžete přečíst, jak snadno se dá vypěstovat F1 hybridní rostlina konopí a to v indooru i outdooru.

Klíčení

Proces klíčení F1 hybridních konopných semínek je téměř identický jako v případě jiných odrůd, s jednou výjimkou. Díky vyšší odolnosti vůči chorobám mají F1 hybridní konopná semínka lepší šanci proti onemocněním, která jsou někdy schopná semenáčky zabít. Nicméně nejsou úplně imunní a je důležité se o své semenáčky starat. Níže naleznete nejběžnější způsoby klíčení semínek:

⛏️ Vysetí do substrátu

🌱 Soil Plugs: Soil Plugs obsahují prospěšné mikroorganismy a živiny, které dodají semenáčku vše potřebné v prvních dnech života.

🥛 Metoda sklenice s vodou

🧻 Metoda papírového ubrousku

Pokud jste se nerozhodli pro Soil Plugy, tak svá naklíčená semínka budete muset přenést do substrátu, jakmile první kořínek dosáhne délky 1 - 2 cm. Níže naleznete tipy a triky, které vám pomohou se zvýšením vitality vašich semenáčků v prvotních fázích růstu:

  1. Vyhněte se nadměrnému zalévání: Nadměrné zalévání může vést k tomu, že se vaše semenáčky utopí a jsou také více náchylné k onemocněním.
  2. Zaručte správný odtok vody: Použijte ve svém substrátu dostatek perlitu, vermikulitu a písčité půdy k zaručení správného odtoku vody.
  3. Nečekejte příliš dlouho se spuštěním osvětlení: Vaše semenáčky potřebují světlo ihned poté, co vyraší ze země. Bez dostatečného osvětlení se budou vytahovat a budou slabé.
  4. Nehnojte: Vaše semenáčky nevyžadují dodatečné živiny a to po dobu alespoň jednoho týdne v závislosti na složení vašeho substrátu.
  5. Kontrolujte vlhkost: Použijte propagátor k udržení průměrné relativní vlhkosti na 70 %.

Fáze semenáčku obvykle trvá jeden týden od vyklíčení. Po tomto týdnu vstoupí vaše rostlina do vegetativní fáze růstu.

Pěstování světločivních F1 hybridů v indooru

Světločivné F1 hybridní odrůdy vyžadují změnu světelného cyklu ke spuštění kvetení. Tyto rostliny rostou obdobně jako regulérní a feminizované světločivné odrůdy, nicméně tato semínka dají vzejít uniformním rostlinám, které mají lepší výnosy a vyšší obsah fytochemikálií. Existuje mnoho různých přístupů k pěstování F1 konopných rostlin v indooru.

Nejlepší osvětlení pro F1 hybridy

Lighting for F1

Rostliny potřebují světlo k provádění fotosyntézy, která jim poskytuje energii, díky které mohou přežít. Při pěstování v indooru si můžete vybrat z mnoha lamp, jako jsou CFL, HID a LED lampy. Bez ohledu na to, který typ si vyberete, tak musíte svým rostlinám poskytnout optimální intenzitu světla - to znamená dostatek k dodání energie pro fotosyntézu, bez toho abyste spustili stres ze světla.

Existují tři hlavní způsoby, jak změřit intenzitu světla v indoor setupu. Zaprvé se můžete držet hodnot a instrukcí, které naleznete v manuálu u každé lampy a tyto znalosti můžete aplikovat na svou pěstírnu. Pokud chcete získat specifičtější hodnoty, tak popřemýšlejte nad investicí do luxmetru. Při měření intenzity chcete naměřit různé hodnoty v různých fázích životního cyklu rostliny:

  • Fáze semenáčku: 5 000–7 000 lux
  • Vegetativní fáze: 15 000–50 000 lux
  • Fáze kvetení: 45 000–65 000 lux

Ideálně můžete použít kvantový PAR metr ke změření intenzity světla. Tento přístroj je dražší než luxmetr, ale poskytne vám důležitá data. Hodnota PAR by měla být mezi 300 - 400 µmols/m²/sec k dosažení optimálního růstu.

Kromě intenzity světla hraje světelný cyklus důležitou roli i při pěstování světločivných F1 hybridů. Během vegetativní fáze by lampy měly být zapnuty po dobu 18 - 24 hodin denně. Aby došlo k navození kvetení u těchto rostlin, tak se musí světelný cyklus změnit na 12 hodin světla a 12 hodin tmy a to až do sklizně.

Pěstitelské médium a výživa pro F1 hybridy

Medium and Nutrition

Kromě osvětlení má na váš výsledek pěstování obrovský vliv i substrát a výživa, kterou během pěstování F1 hybridů použijete.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv přístup, tak musíte vzít v potaz požadavky vašich F1 rostlin v různých fázích růstu. Během vegetativní fáze potřebují rostliny více dusíku. Tento prvek používají jako základ pro amino kyseliny, které jsou poté použity k výrobě strukturálních proteinů, které jsou nezbytné pro správný růst. Pokud se chcete vydat co nejjednodušší cestou, RQS Easy Grow Booster Tablety obsahují perfektní poměr živin pro tuto fázi růstu.

Při pěstování světločivných F1 hybridů v indooru máte kompletní kontrolu nad tím, kdy vaše rostliny začnou kvést. Konopná rostlina pod umělým osvětlením začne kvést, jakmile se světelný cyklus změní na 12 hodin světla a 12 hodin tmy, jelikož toto rostlinu zmate a začne si myslet, že se blíží podzim. Během květu vyžadují konopné rostliny jiné živiny. V této fázi vyžadují rostliny méně dusíku, ale více draslíku a fosforu. Pro fázi kvetení zde máme RQS Easy Bloom Booster Tablety, které obsahují vše potřebné pro správné kvetení vašich rostlin.

Teplota a Vlhkost

Indoor pěstitelé mají kompletní kontrolu nad klimatem v jejich pěstírně. Kombinace ventilace, klimatizace a topení (v závislosti na podnebí, ve kterém žijete) umožňuje udržet následující rozmezí denních teplot:

  • Fáze semenáčku: 20–25 °C
  • Vegetativní fáze: 22–28 °C
  • Fáze kvetení: 20–26 °C

Během pěstování také musíte dávat pozor na relativní vzdušnou vlhkost (množství vlhkosti ve vzduchu), aby se vašim konopným miláčkům hezky dařilo. Konopné rostliny si s vyšší vlhkostí snadno poradí v prvních fázích svého života, ale během kvetení vyžadují daleko méně vlhkosti. S pomocí ventilátorů, zvlhčovačů vzduchu a pohlcovačů vlhkosti je snadné udržet následující rozmezí vlhkosti:

  • Fáze semenáčku: 65-70 %
  • Vegetativní fáze: 40–70 %
  • Fáze kvetení: 40–50 %

K změření teploty a vlhkosti najednou použijte termohygrometr.

Integrovaná Obrana proti Škůdcům

Pest Management

F1 hybridní rostliny konopí mají v porovnání s jinými odrůdami lepší odolnost vůči škůdcům a nemocem. Nicméně nejsou zcela odolné vůči těmto hrozbám. Rada pro rozvoj zemědělství a zahradnictví definuje[1] integrovanou obranu vůči škůdcům (IPM) jako koordinovanou a plánovanou strategii pro prevenci, detekci a kontrolu škůdců, plevele a onemocnění. Tyto problémy jsou daleko častější, pokud budete pěstovat vaše rostliny v outdooru, ale i tak se někteří škůdci a onemocnění mohou dostat i do indoorové pěstírny.

Při pěstování F1 hybridních rostlin v indooru použijte následující tipy, díky kterým se vaším rostlinám bude dařit:

  • Používejte prospěšné mikroorganismy: Naočkování kořenů vašich rostlin mykorrhyzními houbami a Trichodermou může zlepšit růst a ochránit kořenový systém před půdními patogeny.
  • Nainstalujte sítě proti hmyzu: Pokud umístíte přes jakýkoliv vchod do pěstírny (například ventilace) síť proti hmyzu, tak vytvoříte bariéru, která zabrání hmyzu vlétnout do vaší pěstírny.
  • Použijte mucholapky: Mucholapky skvěle fungují jako prevence i léčba infestace některými škůdci.
  • Praktikujte dobrou pěstitelskou hygienu

Zastřihávání

Training F1

Pokud budete pěstovat F1 hybridy v indoorové pěstírně, tak můžete k maximalizaci výnosů použít různé pěstitelské techniky, mezi které patří:

  • LST: Neboli low-stress training. LST je metoda, při které se různě přivazuje a ohýbá hlavní stonek tak, aby došlo k podpoře laterálního růstu a uniformních palic. Jelikož LST nezahrnuje kontrolované a cílené poškozování rostlinné tkáně, tato metoda v podstatě nezpomalí růst rostliny.
  • Super cropping: Tato pokročilá pěstitelská technika může obrovsky zvýšit výnosy. Super cropping zahrnuje jemné mačkání a ohýbání větví tak, aby došlo k ovlivnění tvaru koruny takovým způsobem, aby došlo ke zvýšené produkci květů.
  • Lollipopping: Jak již jméno napovídá, lollipopping je pěstitelská metoda, která zahrnuje kompletní odstranění nižších větví tak, aby rostlina připomínala lízátko. Díky tomu dochází k uvolnění zdrojů, které rostlina může tlačit do horních palic.
  • Topping: Odstřihnutí hlavního vrcholu konopné rostliny distribuuje růstové hormony do dalších oblastí rostliny a vede ke zvýšenému laterálnímu růstu a k limitování výšky rostliny. Pro optimální výsledky používejte tuto techniku výhradně na F1 světločivné rostliny, nikoliv na F1 samonakvétací rostliny.
  • Defoliace: Tato metoda zahrnuje kontrolované odstranění listů za účelem zlepšení aerace a vystavení palic většímu množství světla.

Je Možné Pěstovat Různé Odrůdy V Jedné Pěstírně?

Samozřejmě. V jedné pěstírně můžete najednou pěstovat různé F1 hybridy. Nicméně pokud budete pěstovat různé odrůdy, které mají podobnou výšku a délku kvetení, tak dosáhnete lepších výsledků. Tímto přístupem zabráníte tomu, aby například jedna vyšší a rychleji kvetoucí odrůda nestínila ostatním rostlinám.

Jak a Kdy Sklidit Světločivné F1 Hybridní Odrůdy Konopí v Indooru

Délka životního cyklu F1 hybridní odrůdy závisí na tom, kdy se rozhodnete změnit světelný cyklus. Jakmile přepnete světla na květ, tak světločivné konopné rostliny obvykle kvetou 8 - 9 týdnů. Poté můžete své rostliny sklidit a sklizeň nadále zpracovávat.

Co se sklizně týče, tak máte dvě možnosti: Ustřihnout celou rostlinu u základny a zavěsit ji do pěstírny vzhůru nohama, kde ji necháte uschnout, a nebo můžete odstřihnout jednotlivé palice a nechat je uschnout v Sušáku na Bylinky.

Palice nechte schnout v tmavé místnosti s relativní vlhkostí vzduchu kolem 50 %. Správně uschlé konopí poznáte tak, že se stonky lámou a neohýbají. Jakmile máte palice suché, tak je nechte uzrát ve sklenicích s Moisture Fighters balíčkem a to po dobu alespoň 6 týdnů.

Humidity Pack

Pěstování Samonakvétacích F1 Hybridních Odrůd v Indooru

Mezi F1 hybridními konopnými odrůdami naleznete kromě světločivných odrůd i samonakvétací odrůdy, jako jsou například Orion F1, Titan F1, a Medusa F1. Podobně jako klasické samonakvétací odrůdy, i tyto se velice snadno pěstují. Jsou také malé, diskrétní, silné a připravené ke sklizni již pár týdnů od vyklíčení. Tyto odrůdy můžete pěstovat podobně jako jejich světločivné protějšky, nicméně jsou mezi nimi některé důležité rozdíly.

Změna Osvětlení

Samonakvétací odrůdy nevyžadují k započetí kvetení změnu světelného cyklu. Místo toho začnou kvést automaticky po určité době. Mnoho pěstitelů proto tyto odrůdy pěstuje pod 24 hodinami světla během vegetativní fáze a poté změní světelný cyklus na 20 hodin světla a 4 hodiny tmy během kvetení. Nicméně samonakvétací odrůdy můžete pěstovat po celou dobu i pod 24 hodinami světla. Tento přístup zlepší růst, ale také samozřejmě vede ke zvýšené spotřebě elektřiny.

Rozdíly v Zastřihávání

Správné zastřihávání samonakvétacích rostlin může vést ke zlepšeným výnosům. Jelikož F1 hybridní odrůdy mají vyšší výnosy, aplikace pěstitelských technik může tuto produkci ještě zlepšit. Nicméně doporučujeme používat pouze LST techniku a lehké zastřižení listů. Vzhledem k tomu, že tyto odrůdy rostou velice rychle, některé další metody mohou způsobit příliš mnoho stresu a zpomalit růst rostliny.

Jak a Kdy Sklidit

Samonakvétací odrůdy byste měli sklidit, zastřihnout, usušit a nechat uzrát stejným způsobem, jako světločivné odrůdy. I když se samonakvétací odrůdy pěstují trochu jinak, sklízení a konzumace je naprosto stejná.

Buy F1 Hybrids

Pěstování Světločivných F1 Hybridů v Outdooru

Pěstování konopí venku s sebou přináší mnoho nových výzev. Mluvíme především o specifickém klimatu na vaší zahradě, škůdcích, nemocech, špatném počasí a celkové nulové kontrole nad prostředím na vaší zahradě. Díky tomu je pěstování venku náročnější, ale daleko výnosnější.

Naštěstí jsou F1 hybridní odrůdy připraveny poprat se s těmito výzvami. Díky jejich hybridní vitalitě, která pramení ze zkřížení dvou inbredních linií, jsou tyto odrůdy méně náchylné vůči škůdcům, onemocněním, suchu a vysoké vlhkosti.

Udělejte si Plán

Při pěstování v oudooru bohužel nemůžete jen tak přepnout lampy a nechat vaše rostliny kvést. Místo toho musíte počkat na jejich přirozenou reakci na přírodní světelný cyklus. Nicméně dny se na severu zkracují a ochlazují daleko rychleji než na jihu. Z tohoto důvodu je vhodné popřemýšlet nad pěstováním ve skleníku či foliovníku a prodloužit tak sezónu. Díky tomu můžete také začít pěstovat v outdooru dříve a ochránit vaše rostliny před špatným počasím.

Pokud žijete na jihu a chcete pěstovat konopí, tak máte štěstí! Nebudete se muset vypořádat s krátkou pěstitelskou sezónou. Nicméně neusněte na vavřínech. Pořád se musíte o rostliny starat a chránit je například před nárazovým teplem a suchem.

Umístění Rostlin a Ochrana

Místo, kam vaše rostliny zasadíte, zásadně ovlivní jejich produktivitu. Konopí je nejlepší vysadit směrem na jih, kde bude mít k dispozici co nejvíce světla během dne. Pokud žijete v místě, kde je v létě opravdu teplo, tak vaše rostliny uvítají stanoviště s odpoledním stínem. Pokud pěstujete v květináčích, můžete jednoduše vaše rostliny přenášet po zahradě dle potřeby. Pokud vaše rostliny vysadíte do záhonů, tak popřemýšlejte nad výrobou altánu, který v případě potřeby umístíte nad rostliny.

Pěstitelský Substrát

Konopí můžete venku pěstovat buď v květináčích, a nebo ve vyvýšených záhonech či přímo v zemi. Pokud se rozhodnete pro květináče, tak máte stejné možnosti jako při pěstování v indooru. Pokud preferujete pěstovat v záhonech či přímo v půdě, tak použijte následující tipy pro vypěstování vysoce kvalitních rostlin:

  • Začněte kompostovat: Kompostováním zbytků jídla a bioodpadu získáte kvalitní hnojivo, které můžete každoročně přidávat do vašich záhonů.
  • Nechte si pomoct: Mnoho venkovních půd je bohatých na prospěšné mikroorganizmy. Zvýšit šanci na úspěšnou sklizeň můžete tím, že těmto mikroorganismům pomůžete a půdu ještě naočkujete dalšími mykorrhyzními houbami, Trichodermou a rhizobakteriemi.
  • Neorejte: Jakmile vaši půdu v prvním roce zpracujete, vyhněte se v dalším průběhu orání. Díky no-till metodě (metoda neorání) ochráníte mycelium prospěšných hub.
  • Použijte mulč: Přidáním tenké vrstvy posekané trávy, kompostu či opadaného listí můžete ochránit mirkoorganismy v půdě a spustit tak recyklaci živin v půdě.
  • Použijte krycí plodiny: Vysazením odolných krycích plodin během zimních měsíců, jako je například hrách či fazole, můžete zlepšit kvalitu vaší půdy pro další rok, jelikož tyto rostliny uvolňují živiny do půdy a pomáhají tak růst prospěšným mikroorganismům v půdě.

Prevence Škůdců a Onemocnění

Outdoor pest prevention

V outdooru se daleko častěji setkáte se škůdci či onemocněními. Hmyz venku lítá bez omezení a v půdě vaší zahrady již mohou číhat různé patogeny. Nicméně F1 hybridní odrůdy vám poskytnou lehkou výhodu. Tyto odrůdy jsou daleko odolnější vůči nemocem a díky vyššímu obsahu kanabinoidů a terpenů i vůči škůdcům.

  • Použijte sítě proti hmyzu: Vztyčení sítě proti hmyzu kolem jednotlivých rostlin nebo celých záhonů nevyžaduje mnoho práce. Tyto fyzické bariéry jsou účinné při udržování housenek, třásněnek a dokonce i ptáků mimo vaše rostliny.
  • Vyhněte se chemikáliím, pesticidům a herbicidům: I když jsou tyto chemikálie krátkodobě účinné, poškozují půdní potravní síť a umožňují chorobám, aby se uchytily v podzemní mikrobiální matrici.
  • Naučte se používat přírodní insekticidy: Naučte se, jak vyrobit přírodní pesticidy z česneku, rajčatových listů a esenciálních olejů.
  • Vysejte rostlinné společníky: Pěstování dalších rostlin v těsné blízkosti vašich konopných rostlin může pomoci s odpuzováním hmyzu či naopak přilákáním prospěšného hmyzu.
  • Pěstujte polykultury: Pro své doprovodné rostliny nemusíte vyčleňovat oddělené prostory. Vyberte si četné druhy a pěstujte je přímo vedle svých rostlin konopí. Nejen, že to prospěje půdě, ale pomůže to minimalizovat šíření chorob mezi rostlinami stejného druhu.

Kdy Sklízet?

Vaše venkovní rostliny budou připraveny ke sklizni v září až říjnu v závislosti na zvolené odrůdě či na době, kdy jste nechali vyklíčit semínka. Kromě hádání můžete nejlepší čas ke sklizni odhalit pomocí lupy a pečlivě si prozkoumat tyto struktury:

  • Pestíky: Tyto malé chloupky rostou z každého konopného květu. Na začátku fáze kvetení jsou bílé a postupem času, jak rostlina dospívá, začnou oranžovět. Nejlepší čas sklizně nastává, když je 60 - 70 % pestíků oranžových.
  • Trichomy: Tyto malé žlázovité struktury propůjčují konopí "jinovatkový" vzhled. Pokud jsou palice nezralé, tak jsou trichomy průhledné. Jakmile však začnou mít mléčnou a opalescentní barvu, tak nastává čas sklizně.

Foliovníky a skleníky mohou během pozdní fáze kvetení pomoci. Déšť a zvýšená vlhkost během podzimu mohou dramaticky zvýšit riziko propuknutí plísně.

Pěstování Samonakvétacích F1 Hybridních Konopných Odrůd v Outdooru

Autoflowering F1

Světločivným rostlinám se v outdooru skvěle daří. Ale co samonakvétací odrůdy? Pokud již něco o automatech víte, tak je vám jasné, že tyto rostliny dokážou zvládnout téměř vše. Přidejte k tomu lepší vitalitu F1 genetiky a máte rostlinu, která je schopná vyrůst s minimální péčí. Obecně platí, že na samonakvétací odrůdy můžete aplikovat i výše zmíněné tipy.

Kdy Vysadit?

Samonakvétací F1 hybridní odrůdy mají 60 - 85 dní dlouhý životní cyklus. Tato rychlost umožňuje pěstitelům být daleko flexibilnější. Nemusíte tedy vysadit okamžitě po posledních mrazivých dnech. Místo toho můžete nechat vaše semínka naklíčit až v pozdější fázi roku a mít velice úspěšnou sklizeň.

Pokud máte více místa, tak můžete vysít světločivné rostliny ihned na jaře a později k nim přidat i samonakvétací odrůdy. Další možnost je vysít oba typy najednou a sklidit samonakvétací rostliny předtím, než dokončí svůj růst světločivné odrůdy.

Ideální Klima

Domovem samonakvétacích odrůd jsou místa jako je například Sibiř, velice chladné místo s krátkým létem. I když se těmto odrůdám daří velice dobře v teplejším podnebí, jsou ideální volbou pro pěstitele ze severu. Díky jejich rychlosti zvládnete vypěstovat a sklidit skvělou sklizeň před prvními mrazíky.

Kdy a Jak Sklízet

Venkovní automaty byste měli sklízet stejným způsobem, jako jejich indoorové protějšky. V závislosti na pěstované odrůdě se připravte na sklizeň již za 60 dní od vyklíčení rostliny.


Jakmile Vyzkoušíte F1, Tak Už Nikdy Nebudete Chtít Pěstovat Nic Jiného

Nyní jste zcela seznámeni s tím, jak se starat o vaše F1 hybridní konopné odrůdy a jak dosáhnout úspěšné sklizně se světločivnými i samonakvétacími odrůdami. Pokud jste zvyklí pěstovat polyhybridní odrůdy, tak jistě oceníte vitalitu, odolnost, produktivitu a sílu F1 hybridů. Ať už se rozhodnete pěstovat světločivné či samonakvétací odrůdy, tak jistě budete maximálně spokojeni a už nikdy nebudete chtít pěstovat nic jiného!

External Resources:
  1. Integrated pest management (IPM) hub | AHDB https://ahdb.org.uk
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

F1 Hybrid Konopná Semínka

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37837 recenzí

F1 Hybrid Konopná Semínka