Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Andreu Francés


Co jsou to pestíky? V čem se liší od stigmat? A jak může poznání těchto struktur zlepšit způsob sklizně? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete níže. Právě se chystáte rozšířit své znalosti botaniky a zlepšit kvalitu svých rostlin v jednom!

Co je to Pestík?

Co se vám vybaví, když slyšíte pojem "pestík"? Pravděpodobně malé chloupky, které vyčnívají z poupat konopí, že? Jste blízko, ale není to zcela správně. Tyto malé chloupky se ve skutečnosti nazývají stigmata. Tvoří součást většího pestíkového květu spolu s braktem (malým listovým pletivem, z něhož vyrůstají stigmata) a vajíčkem (orgánem uvnitř braktu, který tvoří semena). Tyto struktury společně tvoří rozmnožovací orgány samičích rostlin konopí. V tomto článku budeme tyto chloupky označovat jako stigmata i pestíky.

Souhrnně se svazky pestíkových květů označují jako poupata. Každý jednotlivý květ má dvě stigmata, která trčí do volného prostoru, a každé z těchto vláken je pokryto malými chloupky, tzv. stigmatickými papilami, které pomáhají zachytit samčí pyl poté, co se rozptýlí do vzduchu. Kromě toho, že stigmata hrají klíčovou roli ve fyziologii rostlin, mohou pěstitelům pomoci určit, kdy mají sklízet rostliny konopí.

The Importance Of Pistils To Cannabis Growers

Kdy se na rostlině objeví první bílé pestíky?

Pestíky se objevují na počátku kvetení. První pestíkové květy, které se objeví, se často nazývají "předkvětí" (preflowers), protože se nepodobají velkým poupatům, která se vyvinou později. Nicméně první z těchto útvarů, které se objeví, jsou ve skutečnosti plné pestíkové květy. Vyvíjejí se v nodech - v místech, kde se větve setkávají s hlavním stonkem.

U samonakvétacích odrůd se první pestíky obvykle začínají vytvářet kolem 3.-4. týdne, zatímco u světločivných odrůd se vytvoří krátce poté, co dojde ke změně světelného cyklu v indooru, a nebo když dochází k přechodu léta v podzim a dojde ke zkrácení dnů.

Začínající pěstitelé se někdy znepokojují, když vidí, že se v uzlech objevují bílá stigmata bez jakýchkoli známek poupat. Pohled na tyto struktury zdaleka není důvodem k obavám, ale znamená, že květy jsou na dobré cestě a bude trvat už jen několik týdnů, než se vyvinou v pořádné palice.

Pokud pěstujete běžná semena konopí, všimnete si, že ne každá rostlina vytváří předkvěty obsahující stigmata. Samčí exempláře ve skupině budou místo toho tvořit kulovité pylové váčky. Ty budete muset z pěstebního prostoru odstranit, pokud záměrně neplánujete oplodnit samičí rostliny.

Co se stane, pokud pestíky změní svou barvu v oranžovou příliš brzy?

Zoranžověly vám brzy chloupky na pestíku? Relativně rychlou změnu barvy pestíků může způsobit několik faktorů. Nemusíte se nutně obávat. Některé odrůdy konopí jednoduše kvetou a dozrávají rychleji než jiné, což znamená, že se jejich pestíkové chloupky změní ze zářivě bílých na oranžové během menšího časového úseku.

Jak samonakvétací odrůdy, tak rychle kvetoucí světločivné odrůdy projdou touto změnou rychleji než fotoperiodické odrůdy, které mají delší fázi kvetení. Pokud máte obavy, ověřte si informace o své odrůdě na stránkách příslušné seedbanky, kde je uvedena průměrná doba růstu.

Rozvržení osvětlení v indooru může také způsobit rychlejší změnu barvy pestíkových chloupků. Cyklus 10 hodin světla a 14 hodin tmy nutí rostliny dozrát dříve.

Příliš brzké zbarvení pestíkových chloupků může rovněž znamenat problém. Po opylení se tyto chloupky začnou vyznačovat hnědými špičkami, zatímco spodní segment zůstává bílý. Pokud rostliny záměrně šlechtíte, je pravděpodobné, že necháte samce rozptýlit jejich pyl ve vašem pěstebním prostoru. Stejně tak se jedna z vašich samičích rostlin mohla stát hermafroditem a produkovat pyl.

Zbarvení Pestíků a Význam

Chloupky pestíku nejsou pouze bílé nebo oranžové. Na základě obsahu fytochemických látek v chloupcích mohou mít i jiné barvy. Níže se podívejte na různé barvy pestíkových chloupků a na to, co každá z nich znamená:

  • Bílá: Bílé pestíky znamenají, že pestíkové květy jsou ve stavu nezralosti a mají nízký obsah kanabinoidů a terpenů. Pěstitel by v této době neměl sklízet své rostliny.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Oranžová: Oranžové palice jsou v tomto případě zralejší než v předchozích týdnech: V důsledku fytochemických změn v tkáni se pestíkové chloupky mění z bílých na oranžové. Triterpeny, známé jako karotenoidy, jsou zodpovědné za zářivě oranžové barvy různých druhů ovoce a zeleniny, včetně paprik, pomerančů, manga a mrkve. Tyto molekuly plní řadu funkcí, včetně funkce barevných atraktantů. Stigma se zbarvuje do oranžova, aby vynikla před opylujícím hmyzem. Oranžové pestíky jsou známkou toho, že poupata konopí jsou zralá, plná kanabinoidů a terpenů a připravená ke sklizni.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Hnědé: Tmavě hnědá barva na horní části chlupu pestíku značí, že došlo k oplození. Poté, co je konkrétní pestíkový květ oplodněn samčím pylem, splnil pestík svou úlohu a začíná odumírat, hnědnout a svrašťovat se.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Červená/růžová: Někdy si na květech některých odrůd můžete všimnout také růžových a červených chloupků. Podobně jako oranžové chloupky na pestíku vznikají tyto barvy v důsledku chemických změn. Místo karotenoidů jsou červené a růžové odstíny způsobeny flavonoidními pigmenty zvanými antokyany. Jedná se o stejné molekuly, které jsou zodpovědné za výrazné barvy borůvek, červené cibule, třešní a červeného zelí. Kromě toho, že pomáhají chránit rostlinnou tkáň před UV zářením, fungují také jako lákadlo pro opylovače. Výskyt červených a růžových chloupků na pestíku závisí do značné míry na genetice konkrétní odrůdy.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers

Pestíky jako signál kdy sklízet

Teď už víte, proč se mění barva pestíků konopí. Kromě fyziologické role mohou tyto změny vzhledu pěstitelům pomoci poznat, kdy mají začít sklízet. Ale pestíky nejsou jedinou částí konopné rostliny, která indikuje zralost květů. Barva žláznatých trichomů je ještě lepším způsobem, jak určit, jak blízko jsou rostliny ke sklizni.

Když jsou tyto malé chemické továrny nezralé, jsou na pohled průsvitné. Jak se blíží čas sklizně, získávají mléčný, neprůhledný vzhled. Měli byste začít se sklizní v moment, kdy 70 - 90 % trichomů získá mléčnou barvu. Necháte-li je tam déle, změní se na jantarové, což je známka toho, že THC se rozložilo na CBN.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí