Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Steven Voser

Zjistěte, kolik slunce vaše rostlina konopí potřebuje a jak ho nejlépe využít.

Čím více slunečního světla, tím lépe; to je zlaté pravidlo pro pěstování trávy venku. Bohužel ne všichni máme přístup k terase, balkonu nebo zahradě, kde je po celý den plný sluneční svit. V tomto článku se blíže podíváme na vášnivý vztah plevelů ke slunci a ukážeme vám, kolik slunečního světla vaše venkovní rostliny potřebují, aby poskytly skvělou úrodu.


Proč konopí potřebuje sluneční světlo?

Díky fotosyntéze přeměňují rostliny konopí světelnou energii ze slunce na chemickou energii, která pohání jejich růst. Vaše rostliny konopí využívají energii, kterou nasávají ze slunce, k přeměně vody, oxidu uhličitého a minerálních látek, které získávají z okolního prostředí, na kyslík a cukry bohaté na energii, aby se vyvinuly zdravé kořeny, větve a listy.

Jaký je rozdíl mezi slunečním světlem a umělým světlem z pěstebních lamp?

O tom, zda sluneční světlo "poráží" umělá pěstební světla, se v konopné komunitě vede odvěká debata, v níž na obou stranách stojí hrdé a věrné legie. V RQS pevně věříme, že matku přírodu nelze nahradit, ale chápeme, že pěstování v interiéru pod umělým osvětlením má také mnoho výhod.

Step 1

My osobně milujeme pěstování pod sluncem, protože je zdarma a žádná průmyslová lampa prostě není schopna napodobit sílu slunce. Poskytnout konopným rostlinám 10-12 hodin nerušeného slunečního světla však může být pro průměrného domácího pěstitele náročné, zejména když se snažíte, aby vaše rostliny nebyly na očích zvědavcům.

Právě v tom pěstování v interiéru skutečně vyniká; nejenže vám umožňuje provozovat skutečně soukromé pěstování, ale pěstování pod světly má také tu výhodu, že vám dává mnohem větší kontrolu nad prostředím a světelným cyklem vaší rostliny.

Step 1

Sunlight vs Artificial

Kolik slunečního světla potřebují venkovní rostliny konopí?

Rostliny konopí jsou nejšťastnější, když mají 10-12 hodin přímého slunečního světla denně. Jak jste se pravděpodobně přesvědčili na vlastní oči, rostliny konopí rostou opravdu intenzivně, a proto potřebují k růstu spoustu sluneční energie.

Zdravé rostliny konopí je však možné pěstovat venku i při minimálně 6 hodinách nepřetržitého slunečního svitu. Jen mějte na paměti, že tyto rostliny porostou pomaleji, a proto mohou poskytovat lehčí a méně kvalitní výnosy než rostliny, které dostávají optimální množství slunečního svitu.

Lze pěstovat konopí s nepřímým slunečním světlem venku?

Přečtěte si několik pěstitelských fór a najdete spoustu pěstitelů, kteří přísahají, že se jim podařilo dosáhnout sklizně s pouhou 1 nebo 2 hodinami přímého slunečního světla denně. Konopí je koneckonců odolná rostlina, která při pěstování ve volné přírodě vydrží i dost drsné podmínky.

Při pěstování trávy doma však budete chtít zajistit optimální podmínky, abyste maximalizovali velikost a kvalitu svých výnosů.

Pokud rostou ve stínu, budou vaše rostliny sahat po slunci a vytvoří dlouhé, vytáhlé větve, málo míst s květy a lehké, vzdušné květy s menším množstvím pryskyřice.

Kdy rostliny konopí kvetou venku?

Venku budou rostliny konopí s fotoperiodou kvést po letním slunovratu, kdy se dny zkracují a noci prodlužují. Na severní polokouli k tomu dochází postupně po červnovém slunovratu, který obvykle nastává 20. nebo 21. června v závislosti na roce. Na jižní polokouli začnou rostliny konopí postupně kvést po prosincovém slunovratu, který nastává 20. nebo 21. prosince.

Mějte na paměti, že venkovní rostliny začnou kvést postupně, protože denní doba se bude zkracovat mnohem pozvolněji než v interiéru, kde rostliny z vegetace do květu přepnete jediným stisknutím vypínače.

Sunlight and darkness

Sunlight hours

Je rozdíl mezi slunečním světlem na rovníku a na polokouli?

Ano, mezi slunečním světlem na polokoulích a na rovníku (neboli v meziplanetárním pásmu mezi obratníky Raka a Kozoroha) je velmi velký rozdíl.

Vzhledem k dráze Země se její póly naklánějí ke Slunci v různých ročních obdobích; severní polokoule je Slunci nejblíže o červnovém slunovratu, zatímco jižní polokoule je Slunci nejblíže o prosincovém slunovratu. Čím blíže je pól ke Slunci, tím více přímého slunečního světla na něj dopadá a tím delší jsou dny na příslušné polokouli.

Rovník však zůstává neustále ve stejné vzdálenosti od Slunce. Proto na něj dopadá po celý rok konstantních 12 hodin slunečního světla.

Kdy pěstovat a sklízet konopí na severní a jižní polokouli

Venkovní pěstitelé na severní polokouli obvykle klíčí svá semena v období od jara do začátku léta, v závislosti na lokalitě. Například podél Pyrenejského poloostrova mohou pěstitelé začít začátkem března a do srpna stihnout vypěstovat dvě plné úrody autos. Severněji však pěstitelé musí začít o něco později, aby se vyhnuli mrazům, dešti, krupobití nebo jiným nepříznivým podmínkám.

Naopak pěstitelé na jižní polokouli mohou začít s pěstováním již v září a sklízet budou obvykle mezi březnem a květnem, i když některé sativy mohou být hotové již začátkem června (v závislosti na genetice a místním klimatu).

Při pěstování venku je důležité vědět, s jakou genetikou pracujete a jak bude reagovat na výsadbu v různých obdobích sezóny. Pokud například pěstujete velké sativy, možná budete chtít začít s pěstováním o něco později, aby rostliny nebyly příliš velké. Pokud naopak pracujete s rychlými auto rostlinami, snažte se dostat semena do země co nejdříve, abyste do jednoho vegetačního období vtěsnali dvě sklizně.

Growing calendar

Celandar

Jak pěstovat plevel venku podél rovníku a v tropech

Jak již bylo zmíněno, v oblastech podél rovníku svítí sluneční světlo nepřetržitě 12 hodin po celý rok. Pokud máte to štěstí, že žijete v oblasti ležící na rovníku, můžete konopí pěstovat venku po celý rok (samozřejmě pokud to počasí dovolí). V těchto oblastech by se světločivné odrůdy mohly chovat podobně jako samonakvétací kmeny a po dosažení zralosti automaticky vykvést.

Naopak v oblasti obratníků Kozoroha a Raka je po letním a zimním slunovratu (v tomto pořadí) až 10,5 a 13,5 hodiny slunečního svitu denně. V těchto oblastech můžete také pěstovat konopí po celý rok v závislosti na počasí a může se stát, že vaše fotoperiodické kmeny budou kvést spíše v závislosti na věku než na změně světelného cyklu.

Porozumění tropickým odrůdám konopí

Ačkoli má konopí své kořeny v Asii, dokázala se tato rostlina rozšířit a přizpůsobit (díky pomoci člověka) téměř ve všech koutech světa.

Odrůdy, které se přizpůsobily jedinečnému klimatu a světelnému cyklu tropů a rovníku, obvykle klíčí mnohem dříve než ty, které jsou přizpůsobeny k pěstování severněji nebo jižněji.

Mohou také zůstat mnohem déle ve vegetaci, a dokonce pokračovat ve vývoji listů i během kvetení, což vede k tvorbě podlouhlých a vzdušných květů.

Jen nezapomeňte, že ačkoli se rovníkové fotoperiodické odrůdy mohou chovat podobně jako samonakvétací, nejsou to pravé samonakvétací odrůdy. Autofloweringové kmeny obsahují specifické geny z Cannabis ruderalis, které způsobují, že kvetou na základě hormonálních změn vyvolaných věkem. Fotoperiodické rovníkové odrůdy tento gen nemají, a proto může být jejich kvetení stále spouštěno změnami světla (jakkoli minimálními podél rovníku nebo v tropech).

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí