Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Lollipopping je technika prořezávání, která pomáhá rostlinám konopí soustředit energii na místa s největšími květy, obvykle v okolí vrcholků. Je to snadná, nenáročná metoda a může vám pomoci vytvořit velkou úrodu výjimečných květů. Čtěte dále a dozvíte se více informací o metodě lollipopping.


Výhody lollipoppingu

Rostliny konopí, stejně jako jiné rostliny, vytvářejí energii ze světla, vody a živin, které přijímají ze svého okolí. Tato energie je však omezená. Lollipopping, jak se této metodě mezi pěstiteli říká, spočívá v tom, že pomáhá rostlinám soustředit tuto energii na vývoj květů na správných místech. Přesněji řečeno, přesouvá pozornost na části rostliny, které dostávají nejvíce světla.

Nezastřihnuté rostliny konopí rostou jako vánoční stromečky. Než budou připraveny ke kvetení, je pravděpodobné, že vytvoří hustou korunu, kterou proniká jen velmi málo světla. To samozřejmě znamená, že světlo se nedostane k místům s květy směrem dolů. Pokud zůstanou tyto spodní uzly nedotčeny, vytvoří malé, vzdušné "popcornové" květy, které postrádají sílu, chuť a vůni.

Lollipopping spočívá v odstranění růstu až do určitého bodu na každé větvi konopí, aby se maximalizovalo úsilí směrem k nejvyšším místům květů. Touto metodou nejen pomáháte nasměrovat světlo do správných uzlů, ale také optimalizujete omezené zásoby energie vašich rostlin. Konečným výsledkem je větší úroda velkých, hustých květů s maximální silou a chutí.

Lollipopping Cannabis Plant

Lollipopping Cannabis Plant

Jak na lollipopping u rostlin konopí

Lollipopping je jednoduchá technika, ale přesto byste měli být opatrní. Rostliny budete chtít zastřihávat těsně před začátkem kvetení. Doporučujeme také prořezávání - odstraňování nepotřebných větví - i když byste měli postupovat pomalu a s plánem.

1. Při stříhání rostlin začněte používat ostré a čisté nůžky. Naše zahnuté nůžky se například skvěle hodí k provádění přesných řezů v blízkosti uzlů. Pro větší a silnější větve investujte do kleští. Začněte odstraňováním zjevných listů. Prvních několik větví u spodní části rostliny zřejmě nebude mít dostatek světla k plnému rozvoji. Těch se zbavte jako prvních.

Step 1

Step 1

2. Jakmile se postaráte o nejzřetelnější problémové oblasti, doporučujeme postupovat podle rad Kylea Kushmana a odstranit všechny větve, které nepřerůstají alespoň 50 % výšky rostliny. Jak se vaše rostliny během prvních týdnů kvetení roztahují, tyto větve zastíní a nikdy se správně nerozvinou. Lollipopping nemusí zahrnovat odstraňování celých větví, ale často se v případě potřeby používá i prořezávání.

Step 2

Step 2

3. Dále začněte odstraňovat větve rostoucí uprostřed rostliny, konkrétně ty pod korunou. Nejenže pravděpodobně nebudou mít dostatek světla, ale toto vnitřní olistění také zakrývá spoustu míst, která by se mohla vyvinout ve velké květy. V této fázi byste také měli odstranit všechny větve nebo listy, které odumírají nebo žloutnou.

Step 3

Step 3

4. Nakonec se budete chtít pustit do skutečného lollipoppingu každé jednotlivé větve na rostlině. Někteří pěstitelé doporučují ponechat maximálně tři uzly od špičky každé větve. To však hodně závisí na odrůdě, velikosti a zdravotním stavu jednotlivých rostlin. Svou roli hraje také doba, kdy prořezáváte. Pokud jsou vaše rostliny menší a stříháte například pozdě, doporučujeme stříhat pod 4/5 vrcholových uzlů. V každém případě odstraňte všechny přírůstky vedoucí k nejvyšším uzlům na každé větvi.

Step 4

Step 4

Jakmile každou větev ostřiháte, doporučujeme nechat rostlinám 2-3 dny na zotavení, než přehodíte světla. Nezapomeňte také na to, abyste rostliny příliš nezkracovali, protože to může zbrzdit jejich růst. Pokud jste lollipopping ještě nikdy nezkoušeli, začněte pomalu a postupně se dopracujte k ideální strategii prořezávání.

Lollipopping a defoliace - pochopení rozdílů

Defoliace není stejná technika jako lollipopping, ale mnoho pěstitelů si je plete. Obě metody zahrnují odstraňování listů, ale lollipopping se zaměřuje na spodní část rostliny. V podstatě jde o odstranění porostu, který nemá dostatek světla. Tento proces umožňuje rostlinám soustředit energii na vývoj květů v horní části koruny, kde je světla dostatek. Vizuálně mají rostliny s lollipoppingem holé stonky bez listů směrem dolů, podobně jako tyčinka lízátka.

Na druhou stranu je defoliace především o zlepšení přístupu světla a proudění vzduchu pro všechny části rostliny. Místo toho, aby se dávala přednost výhradně květům v horní části, dává defoliace šanci všem květům. Pokud ji chcete vyzkoušet, doporučujeme přečíst si hlubší informace o procesu defoliace a výhodách, které může nabídnout.

Lollipopping Planta Cannabis

Lollipopping Planta Cannabis

Chcete-li skutečně zlepšit velikost a kvalitu svých výnosů, doporučujeme spojit lollipopping s dalšími tréninkovými technikami.

Například Mainlining je klíčem ke kontrole přirozené apikální dominance rostlin konopí. Zahrnuje použití kombinace toppingu a LST k vytvoření symetrických rostlin s hlavním stonkem ve tvaru písmene. Pokaždé, když to uděláte, znásobíte počet kol, která rostlina vytvoří, a pomůžete jí rovnoměrně nasměrovat tok energie do všech jejích větví.

Zejména tato technika se velmi dobře hodí k lollipoppingu. V kombinaci těchto dvou technik nejen maximalizujete světlo ve svém pěstebním prostoru, ale také zvyšujete energii rostlin pro tvorbu poupat.

Kromě hlavního vedení se lollipopping mimořádně dobře osvědčuje také u ScrOG. Nezapomeňte, že ScrOG spočívá ve vytvoření rovnoměrné koruny proplétáním růstu přes síťovinu. Spojením systému ScrOG s hlavním podélným řezem a lollipoppingem pomůžete rostlinám rovnoměrně a efektivně nasměrovat energii k této koruně.

Lollipopping and Mainlining Cannabis Plant

Lollipopping and Mainlining Cannabis Plant

Začněte s lollipoppingem ještě dnes!

Pokud se blíží doba květení, důrazně doporučujeme vyzkoušet techniku lollipoppingu ještě před přehozením světel. Nezapomeňte však, že byste měli začít pomalu a s rezervou. Pokud s touto technikou teprve začínáte, zvažte možnost vyzkoušet různé stupně lollipoppingu a prořezávání na různých rostlinách stejného kmene a pak porovnejte své výsledky v době sklizně, abyste našli ten správný bod.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí