Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Výroba domácího super substrátu pro pěstování konopí je daleko lepší investicí, než si zakoupit substrát z hobbymarketu. Navíc jeho příprava není vůbec složitá. 


Některé substráty ze zahradních center fungují skvěle pro pěstování konopí, ale nečekejte žádné zázraky. Abyste si vypěstovali to nejlepší domácí konopí, doporučujeme používat substráty určené pro pěstování konopí, a nebo si je vyrobte doma sami. Přečtěte si náš návod, který vás přípravou domácího substrátu provede krok za krokem.

JAKÉ JSOU VÝHODY A NEVÝHODY DOMÁCÍHO SUPER SUBSTRÁTU?

Podobně, jako je tomu i u dalších aspektů pěstování, i výroba domácího substrátu má své výhody a nevýhody. Výhody však nad nevýhodami zdaleka převažují a proto doporučujeme každému pěstiteli přípravu domácího substrátu.

Výhody

Kvalitní domácí půda je bohatá na makro i mikro nutrienty a tudíž nebudete muset tolik spoléhat na chemická hnojiva.

Pěstování s domácí půdou vám dává kompletní kontrolu nad tím, odkud vaše rostliny získají své živiny. Pokud chcete pěstovat ekologicky, tak toto je ten nejlepší způsob.

Palice vypěstované bez chemických hnojiv mají jedinečnou přírodní chuť a také velice jemný a chutný kouř.

Chemikálie, které můžeme nalézt v hnojivech, mohou poškodit životní prostředí. Pokud však použijete svůj vlastní domácí substrát, tak se jedná o zcela udržitelné pěstování, které je také šetrné vůči životnímu prostředí.

Nevýhody

Příprava domácího substrátu zabere nějaký čas, což je luxus, který si nemůže dopřát každý. Pokud nepřipravíte kvalitní substrát, tak se vašim rostlinám nebude dařit. Nekvalitní substrát je takový, který obsahuje příliš mnoho a nebo naopak příliš málo živin. Naštěstí pro vás se v našem článku dozvíte, jak si substrát správně připravit.

Příprava domácího substrátu vyžaduje vyšší počáteční investici než koupě substrátu z obchodu. Pokud máte menší rozpočet pro pěstování, musíte to vzít v potaz. Nicméně připomínáme, že výsledky rozhodně stojí za to.

PŮDA A ŽIVINY PRO PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ

Pokud se rozhodnete pro vytvoření vlastního substrátu pro pěstování konopí, tak máte jedinečnou šanci si předem vytvořit vytvořit bohaté médium pro vaše rostliny a nebudete se tak muset tolik spoléhat na dodatečná hnojiva. 

Půda hraje dvě klíčové role při pěstování konopí. Zaprvé zatěžuje vaši konopnou rostlinu, díky čemuž je zakořeněná a chránená před poryvy větru. A za druhé slouží jako médium k transportu živin a vody do kořenů vašich rostlin. Abychom lépe pochopili vztah mezi půdou a rostlinou a jak můžeme použít domácí mix k pohnojení našich rostlin, tak je vhodné si zopakovat, které živiny konopná rostlina potřebuje ke svému životu.

Konopí kromě vody potřebuje tři hlavní živiny, tzv. _makronutrienty_: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Pokud si koupíte hnojiva, tak zjistíte, že různé produkty obsahují různé koncentrace těchto živin v závislosti na tom, v jaké fázi růstového cyklu je vhodné je použít. Zde je krátký přehled toho, jak tyto živiny pomáhají konopné rostlině růst:

Nitrogen,,Dusík

je jednou z hlavních složek chlorofylu a je také nezbytným stavebním prvkem aminokyselin. 

Phosphorus,,Fosfor

je nezbytný pro produkci ATP a fosfolipidů, které se používají k výstavbě buněčných membrán.

Potassium,,Draslík

pomáhá s fotosyntézou a reguluje příjem CO₂ skrze průduchy v listech a také pomáhá zesílit buněčné stěny.

Dusík, fosfor a draslík tvoří velkou část živin ve většině hnojiv, které naleznete v hobbymarketu či zahrádkářství. Nicméně existují i další živiny, kterým se říká mikronutrienty, které také hrají důležitou roli ve zdraví vašich rostlin a napomáhají k tvorbě těch nejlepších palic.

Mezi tyto mikronutrienty patří například vápník, železo, síra, zinek, bór, mangan a měď. Přirozeně tyto mikronutrienty naleznete například v netopýřím trusu, červích schránkách, melase, chaluhách, lógru apod.

NPK Ratio

Pokud si připravíte vlastní super substrát pro pěstování konopí, tak máte příležitost připravit si bohaté médium pro vaše rostliny v časovém předstihu a nemusíte se tedy spoléhat na koupi chemických hnojiv podle aktuální potřeby. Práce, kterou vynaložíte při přípravě vlastního substrátu, se vám velice vyplatí, jelikož vaše konopí bude mít jedinečnou chuť a vysokou kvalitu. 

JAK SI PŘIPRAVIT VLASTNÍ SUPER SUBSTRÁT PRO PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ

Příprava vlastního super substrátu možná zní náročně, ale opak je pravdou. Koncept je velice jednoduchý: začnete s nějakou vysoce kvalitní organickou půdou a obohatíte ji o přírodní ingredience a celé to necháte uležet. Jakmile je čas vysadit, tak máte připravené bohaté pěstitelské médium, které dodá vašim rostlinám vše, co potřebují k růstu a k produkci velkých a aromatických palic.

KROK 1: KUPTE SI ZÁKLADNÍ PŮDU

Výběr té správné základní půdy pro vaše konopné rostliny je velice důležitý. Pamatujte, že konopí preferuje provzdušněnou, propustnou a lehce kyselou (pH v rozmezí 6–6,5 je ideální) půdu. Pokud je to možné, tak chcete koupit organickou půdu, která obsahuje přírodní ingredience, jako je vermikompost, kompost, kokosová vlákna, písek apod. I když jsou takovéto substráty o něco dražší, tak rozdíl mezi dražším a levnějším substrátem se projeví v kvalitě a velikosti vaší sklizně.

Mezi další organické ingredience patří:

Rašelina Guano
Hnůj Kamenný prach
Písek Kokosové vlákno
Přírodní hnojiva
(jako K-Mag)
Borové zbytky
Perlit Vermikulit

Pokud se vám nedaří nalézt vysoce kvalitní organickou půdu, která by obsahovala tyto ingredience, tak nevadí. Stačí zajít do vašeho zahradnictví a koupit si neutrální substrát bez ničeho. Opět se snažte koupit takový, který bude lehce kyselý.

KROK 2: OBOHAŤTE SVOU PŮDU

Začněte tím, že přidáte vaši základní půdu do veliké nádoby. Pořádně si s ní pohrajte a snažte se rozbít všechny velké kusy, aby byla půda dobře provzdušněná. Jakmile máte hotovo, tak je na čase přidat do vaší půdy další přírodní ingredience, které toto pěstitelské médium obohatí.

Popřemýšlejte nad přidáním:

Vermikulitu Kávového lógru a nebo
čajových lístků
Skořápky od vajíček Zeleninové a ovocné
slupky
Kompostu Kokosového vlákna
Perlitu Vermikulitu
Písku Kostní moučky
Krevní moučky Skalního fosfátu
Epsomské soli Vápna
Dolomitu Peletů z organických hnojiv 

Jednoduše přidejte tyto ingredience do vaší půdy a použijte svůj stisk pro správné promíchání.

"Správné" množství každé ingredience ve vašem super substrátu bude záležet na kvalitě základní půdy a také na času, který máte k dispozici před vysetím. Pokud je to možné, tak si připravte substrát alespoň šest měsíců před vysazením. Tímto způsobem budete moci využít co nejvíce ze všech ingrediencí, které jsme zmínili, jelikož budou mít dostatek času ke správnému rozložení.

Jakmile se rozloží, tak máte k dispozici bohatou půdu pro vaše rostliny. Tento super substrát bude obsahovat velké množství dusíku, fosforu a draslíku a také bude obsahovat další mikronutrienty, které jsme zmínili dříve.

Tento proces však zabere čas. Kompost je například připraven v čase od několik měsíců až po několik let a při vašem pěstování to budete muset vzít v potaz. Zbytky ze zeleniny a ovoce se mohou rozkládat až několik měsíců.

Pokud chcete rovnou vysadit, pořád můžete využít některé ingredience, které jsme zmínili dříve. Jenom budete muset být trochu opatrní, jelikož můžete vytvořit půdu až příliš bohatou na živiny, která může vaše rostliny spálit. Obecné pravidlo je, že při brzkém vysazení použijte následující poměry mezi půdou a dalšími ingrediencemi:

- 4 díly základní půdy
- 1 díl vermikulitu
- 1 díl kokosových vláken
- 1 díl perlitu/vermikulitu (pro lepší průchod vody)
- 2,5–5% guana
- 2,5% kostní a nebo krevní moučky

Pokud budete do své půdy přidávat ingredience, jako je epsomská sůl, azomit, vápenec či dolomit, tak si vždy přečtěte návod k použití. Tyto živiny jsou velice koncentrované a při špatném použití mohou spálit vaše rostliny. 

How To Create Your Own Cannabis Super Soil Mix

KROK 3: PROPLÁCHNĚTE VÁŠ SUPER SUBSTRÁT (POKUD JEJ CHCETE OKAMŽITĚ POUŽÍT)

Pokud nemáte čas a chcete okamžitě použít váš super substrát, zde je jednodušší a rychlejší způsob přípravy substrátu pro pěstování konopí.

Do květináče, kde chcete pěstovat konopí, přidejte:

- 3 díly organické základní půdy
- 1 díl perlitu
- 1 díl vermikulitu
- ½ hrnku greensand
- ⅓ hrnku guana
- ½ hrnku dolomitického vápence

Vše pořádně promíchejte a poté půdu namočte do čisté vody alespoň na dva dny. Půda musí být opravdu vlhká. Tímto zaručíte, že vaše půda nebude příliš koncentrovaná pro vaše sazeničky. Voda musí mít odtok. Tímto zaručíte, že před vysazením bude půda již převážně suchá. Jakmile vysadíte, tak alespoň první tři zalévání použijte pouze čistou vodu.

KROK 4: NEVYSÁZEJTE PŘÍMO DO DOMÁCÍHO SUPER SUBSTRÁTU

Je velice důležité pamatovat na to, že domácí super substrát má vysoký obsah živin a tudíž by neměl být použit pro semínka, semenáčky či klony. Tyto mladé rostliny jsou velice citlivé a vysoká koncentrace živin je spálí. Místo toho je lepší nechat vaše semínka naklíčit a semenáčky pěstovat v neutrální půdě, a to alespoň po první dva týdny. Jakmile budou dostatečně zakořeněny a budou mít tři a nebo více pater s většími listy, tak je můžete přesadit.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí