RQS Mix Balíčky Semínek Jsou Konečně Tady - Zjistěte Více

By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Příručka domácího pěstitele pro výběr té nejlepší půdy pro pěstování konopí.


Při pěstování konopí je výběr té správné půdy velice zásadní. Naneštěstí získání kvalitní půdy je občas obtížné. Na trhu se nachází nesmírné množství půd, od specifických půd pro konopné rostliny, přes půdy s hnojivem až po levné a univerzální substráty. A co když si chcete udělat vlastní půdu? V tomto článku se vám pokusíme poradit se všemi těmito problémy.

Pojďme se tedy podívat na tu nejlepší půdu pro pěstování konopí.

Jaká je nejlepší půda pro pěstování konopí?

Ne každá půda je vhodná pro pěstování konopí a ne všechny konopné rostliny vyžadují stejný typ půdy. Výběr optimální půdy závisí na tom, jakou konopnou odrůdu pěstujete a také na klimatu či zda pěstujete v indooru či venku.

Kromě těchto faktorů existuje několik běžných vlastností, které sdílí všechny půdy vhodné pro pěstování konopí. Pojďme se na ně podívat:

 • Textura 

Konopí preferuje půdy s lehkou a volnou texturou. Tato textura podporuje vývoj kořenů, jelikož se k nim dostane více kyslíku, což zaručí optimální růst a zdraví.

Textura
 • Odvodnění

Půda pro pěstování konopí musí skvěle propouštět vodu. Když zalijete své rostliny, tak by se neměla voda držet na vrchu půdy. Pokud nemá daná půda vhodný odtok, pak mohou vaše rostliny onemocnět a to může vést k slabším výnosům či až k úmrtí vašich rostlin.

 • Zadržování vody

Dalším důležitým faktorem je retence vody, což je schopnost půdy zadržet vodu. Dobrá půda pro pěstování konopí má vyváženou schopnost zadržovat vodu a také ji propouštět.

Zadržování vody
 • Hodnota pH

Stupnice pH určuje, jak moc je něco kyselé či zásadité. Toto je velice důležitý údaj, jelikož konopí se daří nejlépe v určitém malém rozmezí pH. Dobrá půda pro pěstování konopí má pH kolem 6,0, nicméně půdy s hodnotou pH mezi 5,8 - 6,3 jsou stále použitelné. Pokud se však pH dostane mimo tyto hodnoty, tak budete mít nižší výnosy. Pokud pH signifikantně překročí tyto hodnoty, tak vaše rostliny umřou.

Hodnota pH
 • Živiny

Půda pro pěstování konopí musí obsahovat živiny, které vaše rostliny použijí k růstu. Naštěstí většina dostupných půd již nějaké živiny obsahuje. Vězte však, že tyto živiny obvykle vystačí pouze na 3-4 týdny růstu. Jakmile začnou vaše rostliny kvést, tak živiny obsažené v komerčních půdách budou již vyčerpány. V tuto chvíli je na čase začít s hnojením.

Pokud chcete pěstovat bez použití hnojiv, pak vaše půda musí obsahovat organické složky, jako je humus, kompost, vermikulit, netopýří trus apod. Mikroorganismy obsažené v půdě přemění tyto látky na živiny, které vaše rostliny mohou využít ke svému růstu.

Živiny

Vlastnosti kvalitní půdy pro pěstování konopí

Pokud používáte předem namíchané substráty z obchodu, tak tyto půdy jsou již optimálně "vyladěné" pro pěstování. Jinak to je v případě, že chcete pěstovat ekologicky. Přírodní půda je obvykle k dispozici ve čtyřech typech: písčitá, prachová, hlinitá a jílovitá. Ale většina půd je složena z těchto čtyř typů v různém poměru.

Půda může být například jílovitá a hlinitá nebo písčitá a prachová.

Písčitá půda

Písčitá půda je hrubá a má dobrý odtok vody. Naopak má špatnou retenci vody. Při zalévání dojde k rychlému vyplavení živin, jako je například dusík. S písčitou půdou se snadno pracuje a jedná se o vhodnou volbu pro pěstování konopí.

 • Hrubá struktura
 • Nízké pH
 • Výhody: Dobrý odtok, provzdušnéná půda, vysoký obsah kyslíku, snadno se s ní pracuje
 • Nevýhody: Špatná retence vody, potřebuje často zalévat

Písčitá půda

Prachová půda

Prachová půda je středně hrubý typ půdy, který je bohatý na minerály a organické částice. Dobře zadržuje vodu, ale i přesto má rozumný odtok. S prachovými půdami se velice snadno pracuje. Díky obsahu minerálů a organických sloučenin se také jedná o nejvíce plodný typ půdy.

 • Středně hrubá
 • Výhody: Obsahuje minerály a živiny, dobře zadržuje vodu
 • Nevýhody: Velký odtok

Prachová půda

Hlinitá půda

Hlinitá půda je kombinací písčité, prachové a jílovité půdy s přidanými organickými sloučeninami. Jedná se o jeden z nejlepších typů půdy pro pěstování konopí, jelikož má ideální poměr mezi retencí a propustností vody a také je bohatá na živiny a kyslík. Hlavní nevýhodou je její cena.

 • Směs písčité, prachové a jílovité půdy
 • Výhody: Skvělý poměr retence a propustnosti vody, obsahuje živiny, vysoký obsah kyslíku
 • Nevýhody: Cena

Hlinitá půda

Jílovitá půda

Jílovité půdy jsou složeny z jemných minerálních částic. Tento typ půdy je často těžký a špatno se s ním pracuje. Je velice bohatá na živiny a minerály, díky čemuž se skvěle hodí pro příměs při ekologickém pěstování. Jíl skvěle zadržuje vodu, ale špatně ji propouští.

 • Velice jemné částice
 • Vysoké pH
 • Výhody: Vysoký obsah živin, zadržuje vodu
 • Nevýhody: Špatný odtok vody, těžká a kompaktní, velice obtížně se s ní pracuje

Jílovitá půda

Jak vylepšit kvalitu půdy

Pokud pracujete s přírodní půdou, tak je dost možné, že se nebude hodit pro pěstování konopí - tedy alespoň ne hned ze začátku. Textura této půdy nemusí být optimální a nebo může mít například špatný odtok či retenci vody. Nicméně každý typ půdy jde upravit pomocí několika doplňků, které můžete nalézt ve všech growshopech.

Kokosové vlákno

Kokosové vlákno je vyrobeno z kokosových slupek. Tato lehká vlákna mají skvělou retenci vody a mohou odlehčit kompaktní půdy. Někteří lidé používají pro pěstování konopí čistý kokosový substrát se speciálními hnojivy. K úpravě půdy však stačí přidat až 30% kokosového vlákna, v závislosti na základním složení vaší půdy.

Kokosové vlákno

Perlit

Perlit je nejhojněji užívaný produkt pro úpravu půdy. Perlit tvoří bílé kamínky, které jsou velice lehké a křehké a díky tomu mohou skvěle vylepšit odtok a vzdušnost půdy. Perlit má také decentní retenci vody. Pokud chcete perlitem upravit vaši půdu, tak stačí přidat 10-15% perlitu. Můžete přidat i více, ale poté může být vaše půda až přiliš lehká a to povede k odplavení živin. Kvalitní komerční substráty již perlit obsahují.

Perlit

Keramzit

Většina pěstitelů konopí kermazit zná jako součást hydroponického pěstování. Nicméně keramzit lze použít i ke zlepšení struktury půdy. Přidáním keramzitu do spod květináče či záhonů dramaticky zlepšíte odtok vody a zabráníte zadržení vody na dně květináče, což vysoce zvyšuje riziko vzniku plísně.

Keramzit lze také přidat na vrch květináčů či záhonů, kde může sloužit jako mulč. Zde pomáhá zachytit vlhkost v pěstebním médiu. Keramzit také poskytuje svrchní části půdy stín, díky čemuž nemůže růst plevel a také chrání prospěšné mikroorganismy před světlem.

Keramzit

Vermikulit

Stejně jako perlit, vermikulit je teplem upravený minerál, který můžete použít k odlehčení vaší půdy. Tento materiál se skvěle hodí k zadržení vody. I když vermikulit sdílí některé vlastnosti s perlitem, tyto dva materiály mají opačné použití. Perlit použijte ke zvýšení odtoku a vzdušnosti, zatímco vermikulit použijte ke zvýšení retence vody. Naštěstí můžete použít oba dva najednou, jelikož si skvěle rozumí. Do půdy stačí přidat kolem 10% vermikulitu.

Vermikulit

Červí odlitky

Červí odlitky se obvykle prodávají jako hnojivo, jelikož obsahují mnoho prospěšných mikroorganismů, které podporují růst. Nicméně mohou také zlepšit texturu, odtok a retenci vaší půdy. Pokud chcete upravit vaši půdu červími odlitky, tak použijte asi 25-30%.

Červí odlitky

Živiny

Pokud je váš vlastní substrátový mix bohatý na organický materiál, tak do něj nejspíše nebudete muset přidávat žádné živiny. Faktem je, že někteří pěstitelé dělají chybu v tom, že přidávají hnůj a zbytky od zeleniny do své půdy jako "hnojivo". Výsledkem je, že daná půda je poté příliš bohatá na živiny, tzv. "horká" a může tak poškodit jejich vývoj. Pokud chcete využít zbytky od zeleniny ve své zahradě, tak je nejprve musíte zkompostovat.

Pokud máte pocit, že musíte upravit svou půdu a přidat do ní živiny, tak můžete jednoduše koupit komerční roztoky, které jsou přesně navrženy pro různé fáze růstu.

Světločivné vs. Samonakvétací rostliny

Další faktor, který při výběru půdy musíte vzít v potaz je to, zda budete pěstovat světločivné či samonakvétací odrůdy. Samonakvétací odrůdy preferují lehčí mix s menším množstvím přidaných živin. Skvělý substrát pro pěstování samonakvétacích odrůd je 50:50 mix kokosového vlákna s lehkou, rašelinovou půdou s perlitem pro lepší odtok vody.

Při pěstování samonakvétacích odrůd je vhodné se vyhnout půdám s vysokým obsahem živin a také některým doplňkům, jako je například netopýří trus, jelikož taková půda bude příliš horká a poškodí vaše rostliny. To samé platí pro konopné semenáčky, které nemají rády vysoký obsah živin.

Samonakvétací odrůdy je vhodné vysadit do finálního květináče. Naplňte květináč vaší půdou a udělejte uprostřed díru o velikosti jednoho hrnku. Naplňte tuto díru půdou, která je vhodná pro výsev a umístěte do ní vaše semínko. Tímto způsobem může vaše semínko růst bez toho, aniž by bylo obklopeno příliš koncentrovanou půdou, která by mladé rostliny mohla popálit.

Pro světločivné rostliny platí, že výsev by měl být proveden v malých květináčích v substrátu, který je vhodný pro výsev. Po několika týdnech můžete přesadit. Starší rostliny budou bez problémů tolerovat vyšší množství živin v půdě.

Komerční vs. Domácí půda

Pokud jste nováčkem a chcete začít s pěstováním konopí, tak je ideální volbou koupit již předem připravené substráty. Důvodem je fakt, že kvalitní komerční substráty pro pěstování konopí obvykle obsahují vše, co vaše rostliny potřebují pro zdravý růst a to v ideálních poměrech. Pokud chcete, tak můžete ještě komerční substráty vylepšit přidáním perlitu pro lepší odtok.

Komerční vs. Domácí půda

Základní recept na půdu pro pěstování konopí

Pokud jste však zkušeným pěstitelem, tak si možná chcete vytvořit vlastní půdu. Konec-konců proč utrácet za komerční substráty, když vaše domácí půda může být ještě lepší? Níže naleznete recept na základní domácí půdu pro pěstování konopí.

Ingredience

 • 1 část vermikulit
 • 1 část rašelina z kokosového vlákna
 • 2 části kompost
 • ½–1 hrnek červích odlitků (nebo humusu)

Postup

 1.  Prožeňte kompost přes síto a odstraňte větší části.
 2. Namočte rašelinu z kokosového vlákna do teplé vody. Koukněte se na návod k použití na produktu, kde uvidíte, jaký objem získáte.
 3. Použijte kýbl a smíchejte kokosové vlákno s vermikulitem
 4. Přidejte kompost.

A je hotovo! Dvakrát zkontrolujte hodnotu pH vaší domácí půdy, která by měla být v rozmezí 5,8 - 6,3.

Výše zmíněný recept je na základní půdu, která poslouží pro pěstování většiny odrůd, a to v indooru i outdooru. Pokud chcete, tak můžete ještě více vylepšit váš substrát přidáním ekologických hnojiv.

Netopýři trus je skvělým a levným ekologickým hnojivem pro pěstování konopí. Můžete jej přidat do vašeho substrátu a nebo jej rozprostřít na vrchní část půdy a později jej zalít vodou. Můžete také vyzkoušet hnojiva s postupným uvolňováním, jako jsou například Easy boost Organic Nutrition peletky. Přidejte hrnek tohoto hnojiva do půdy a mějte vystaráno! 100 g tohoto produktu stačí pro uživení 2-3 konopných rostlin. Pak pouze zaléváte!

No-till kultivace

No-till kultivace je zahradnická metoda, která spočívá v tom, že nedochází k narušení půdy (žádné kopání, míchání, nadměrné úpravy apod.). Tímto způsobem si mikroorganismy v půdě mohou vytvořit zdravý ekosystém, ve kterém se daří prospěšným bakteriím, houbám a dalším žijícím organismům. No-till kultivace podporuje retenci organické hmoty a absorpci vody, jelikož živiny jsou konstantně recyklovány v půdě.

Pokud se chcete o tomto způsobu pěstování dozvědět více, tak se podívejte na tento článek!

Doplňky pro suché podmínky

Pokud pěstujete venku v teplém klimatu, jako panuje například na jihu Španělska či v obdobné lokaci, tak rozhodně nebudete chtít "uvařit" kořeny vašich rostlin. Pokud používáte květináče, tak použijte bílé, jelikož tímto způsobem udržíte teplotu na rozumných hodnotách. Můžete také použít air pots či smart pots, které mohou udržet kořeny vašich rostlin v rozumné teplotě. Další ochranou před teplotami je vrstva suché slámy na vrchu půdy.

Pokud pěstujete v suchých podmínkách, kdy vaše rostliny mohou být i několik týdnů bez deště a nebo nemůžete každý den jezdit za vaším políčkem uprostřed ničeho, tak použijte vodu pohlcující polymery, které udrží vaše rostliny hydratované! Tyto polymery můžete koupit v hydroponické sekci a nebo si je vytvořit z plen.

Pokud pěstujete uprostřed ničeho v suchém podnebí, tak vykopejte díru asi 60 cm hlubokou a 30 cm širokou. Přidejte pár hrnků polymerních krystalů do spodní části půdní směsi a zbytek zaplňte půdou. Umístěte vaše rostliny do půdy a pořádně zalijte. Jak vaše rostlina bude růst, tak se kořeny brzy dostanou k polymeru, ze kterého budou moci pít i během sucha. Tip: Namočte polymer do lehkého živného roztoku pro dvojitý účinek!

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.