Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter

Naučte se, jak pěstovat samonakvétací konopí.

Samonakvétací konopné odrůdy jsou odolné, rychle rostou a snadno se pěstují i v malých prostorech. V našem článku se dozvíte, jak je pěstovat týden za týdnem.

ZA JAK DLOUHO MOHU SKLIDIT SAMONAKVÉTACÍ KONOPÍ?

Samonakvétací odrůdy jsou obvykle připraveny ke sklizni již za 8–10 týdnů od vyklíčení. Nicméně existují i odrůdy, které potřebují až 12 týdnů. Odrůdy jako Bubble Kush Automatic a Quick One řadíme mezi rychleji rostoucí odrůdy, zatímco odrůdy jako Royal Creamatic a Royal Haze Automatic potřebují o několik týdnů navíc.

Mnoho pěstitelů pěstuje samonakvétací odrůdy kvůli jejich rychlému růstu. Díky své odolné genetice vám odpustí i některé chyby a jsou tedy ideální i pro úplné začátečníky.

Jejich skvělá odolnost vůči patogenům a škůdcům jim umožňuje přežít i outdoorové pěstování v chladnějším podnebí.

Nicméně díky jejich menšímu vzrůstu nemají tak veliké výnosy jako jejich světločivné protějšky, ale i přesto se jedná o výhodnou investici pro většinu pěstitelů.

Video id: 527684146

SVĚTELNÝ PLÁN PRO SAMONAKVÉTACÍ ODRŮDY

Jak již jejich jméno napovídá, samonakvétací odrůdy nevažadují změnu ve světelném cyklu k navození kvetení. Mnoho pěstitelů pěstuje samonakvétací rostliny ve světelném cyklu 18 hodin světla a 6 hodin tmy v průběhu celého jejich růstu. Jiní pěstitelé pěstují samonakvétací odrůdy pod konstantním světlem, nicméně se může jednat o poměrně drahou metodu pěstování.

Kvůli této unikátní schopnosti mohou outdooroví pěstitelé zvládnout několik sklizní samonakvétacích odrůd za jednu sezónu. Pokud naklíčíte semínka na začátku jara, tak můžete zvládnout první sklizeň za cca 8 týdnů a poté ihned naklíčit další várku semínek.

O PH

odnota pH vaší půdy udává, jak dobře budou vaše rostliny přijímat živiny. Pokud je pH příliš vysoké (zásadité) a nebo naopak příliš nízké (kyselé), pak nebudou moci vaše rostliny správně přijímat živiny. Konopným rostlinám se nejlépe daří v půdě s pH mezi 6,0 a 6,5. Ke sledování pH po celou dobu vašeho pěstování používejte pH tester.

JAK PĚSTOVAT AUTOFLOWERY TÝDEN ZA TÝDNEM

Níže naleznete návod na pěstování samonakvétacích odrůd, který vás provede celým pěstováním týden za týdnem. V tomto návodu se budeme věnovat všem parametrům a proměnným, které musíte vzít v potaz, díky čemuž budete schopni vypěstovat zdravé a produktivní rostliny.

TÝDEN 1: KLÍČENÍ A RANÁ FÁZE SEMENÁČKU

Klíčení obvykle zabere 1–3 dny. V průběhu tohoto času dojde k aktivaci vašich semínek a k vytvoření prvního kořene. K započetí procesu klíčení budete potřebovat vhodný substrát. Samonakvétací rostliny nepořebují tolik živin jako jejich světločivné protějšky a preferují lehkou a vzdušnou půdu.

Můžete si vytvořit svůj vlastní substrát na klíčení podle tohoto návodu:

 • 3 díly rašeliny
 • 3 díly kompostu
 • 2 díly zvlhčeného perlitu
 • 1 díl zvlhčeného vermikompostu

Jakmile máte hotový váš substrát, tak do něj přidejte trochu Easy Boost Organic Nutrition. Tyto peletky budou postupně vypouštět vhodné množství živin do půdy a poskytnou tak nezbytné živiny pro celou dobu růstu. Můžete také přidat trochu mykorhizních hub, které pomohou vašim rostlinám správně růst. Tyto symbiotické houby se navážou na kořenový systém a pomohou vašim rostlinám efektivněji přijímat živiny.

Poté udělejte asi 10–15 mm díru do substrátu v květináčích a vysejte vaše semínka přímo do svých finálních květináčů, díky čemuž se vyhnete stresu z přesazování v průběhu jejich růstu. Přesazování způsobuje rostlinám stres a samonakvétací konopí roste velice rychle a může mít problém se z tohoto šoku vzpamatovat. Umístěte tedy semínko do jamky a lehce jej přikryjte půdou. Během několika dní uvidíte semenáček.

V klíčení hrají roli i enviromentální faktory. Snažte se udržet na těchto hodnotách pro větší šanci na vyklíčení:

 • 70–90% relativní vlhkost (RH)
 • teplota vzduchu 22–25 °C

TÝDEN 2: POZDNÍ FÁZE SEMENÁČKU

Z vašich semínek se staly semenáčky a právě započal proces fotosyntézy. 250 W LED světlo poskytne dostatek energie pro indoorové pěstování. S tímto vybavením budete schopni vypěstovat jednu velkou rostlinu na jeden metr čtvereční. Nicméně pokud použijete pěstitelské metody, tak budete schopni pod tímto světlem vypěstovat čtyři rostliny.

LEDky jsou energeticky úsporné osvětlení a produkují méně tepla a také umožňují pěstitelům přepnout světelné spektrum. Přepněte tedy své světlo na modré spektrum během vegetativní fáze a nastavte světelný cyklus.

Nyní je na čase přidat výživu, která je speciálně navržená pro semenáčky a pro rostliny ve vegetativní fázi. Easy Grow Booster Tablety poskytnou vaší rostlině vše, co potřebuje pro optimální vegetativní růst a skvěle si rozumí s Easy Boost Organic Nutrition. Vzhledem k tomu, že samonakvétací rostliny nevyžadují stejné množství živin jako světločivné rostliny, tak stačí, když použijete ¼–½ běžné dávky. Jednoduše tedy rozpusťte polovinu tablety ve 3–5 litrech vody a zalijte vaše rostliny tímto roztokem dvakrát týdně.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 3: VEGETATIVNÍ FÁZE

Během třetího týdne růstu je důležité provádět různé pěstitelské metody a udržovat optimální podmínky. V tomto momentu jsou vaše rostliny ve vegetativní fázi. Jistě si všimnete tvorby velkých listů, které zvýší účinnost fotosyntézy. Snažte se během třetího týdne udržet toto prostředí:

 • 50% RH
 • teplota vzduchu 20° C
 • 2x hnojení s Easy Grow (polovina tablety na 3–5 litrů vody)

V tuto chvíli bude mít vaše rostlina asi 15 cm na výšku. Zavěste vaše světlo tak, aby bylo asi 1 m od špičky vaší rostliny. Tímto způsobem zařídíte optimální fotosyntézu bez rizika světelného stresu. Vaše rostliny budou mít také pořádnou žízeň a zvládnou bez problému vypít asi 0,5 l každý den. Nicméně zalévejte pouze tehdy, kdy je vrchní část půdy vyschlá.

Při pěstování v indooru použijte tzv. low-stress training během 3 týdne, čímž pomůžete vylepšit produktivitu během kvetení. Jednoduše přivažte do poloviny hlavního stonku zahradnický drát či provázek a opatrně ohněte rostlinu vodorovně k zemi a upevněte druhý konec drátu k hraně květináče. Tímto způsobem poskytnete více palicím lepší přístup k světlu.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 4: POZDNÍ VEGETATIVNÍ FÁZE

Během čtvrtého týdnu se vaše rostliny budou blížit k počátku fáze kvetení. V tomto týdnu se věnujte drobným úpravám vašich rostlin a připravte se na fázi kvetení. Pro optimální růst udržujte tyto enviromentální podmínky:

 • 45% RH
 • Teplota vzduchu 20°C
 • Světlo asi 70 cm nad korunou
 • 0,5l vody na 24 hodin
 • 2x hnojení s Easy Grow (polovina tablety na 3–5 litrů vody)

Zřejmě si všimnete tvorby raných květů u nodů vašich rostlin. Kvetení je za rohem a nyní musíte dokončit jakékoliv pěstitelské metody, abyste se vyhnuli stresu vaší rostliny během kvetení. Použijte zahradnický drátek k přivázání odrostlých částí rostlin a snažte se udržet všechny budoucí palice ve stejné rovině.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 5: POČÁTEK KVETENÍ

Kvetení začalo! Během pátého týdne si jistě všimnete malých váčků s vlásky u nodů. Tyto váčky se postupně přemění na lepivé palice plné pryskyřice. V tomto týdnu je důležité udržet enviromentální podmínky a upravit světlo. Vaše rostliny by nyní měly být asi 30 cm vysoké. Snažte se v indooru udržet následující prostředí:

 • 45% RH
 • teplota vzduchu 23°C
 • světlo 65 cm od koruny
 • 1 l vody na 24 hodin
 • 2x hnojení s Easy Grow (polovina tablety na 3–5 litrů vody)

Změňte spektrum světla na vašich LED světlech z modrého na červené. Toto světelné spektrum napomáhá s tvorbou květů a také pomůže vašim rostlinám vytáhnout se během fáze kvetení.

Vaše rostliny budou také potřebovat upravit výživu během fáze kvetení. V průběhu této fáze potřebují více fosforu, draslíku, vápníku a hořčíku, zatímco jejich požadavky na dusík jsou nižší. Zkuste použít Easy Bloom Booster Tablety. Jednoduše rozpusťte ½ tablety v 3–5 litrech vody a podávejte tento mix společně s klasickou zálivkou.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 6: ZNATELNÉ AROMA

V tomto týdnu se začnou postupně tvořit palice. Jistě si všimnete, že ohýbání rostlin se začne vyplácet, jelikož se začnou tvořit stejně veliké palice v úhledné koruně. Během šestého týdne se pokuste o trochu snížit vlhkost, abyste minimalizovali riziko vzniku plísně. Snažte se dodržet tyto hodnoty:

 • 40% RH
 • teplota vzduchu 24 °C
 • světlo 45 cm od koruny
 • 1,5 l vody na 24 hodin
 • 3x hnojení s Easy Bloom (polovina tablety na 3–5 litrů vody)

Dávejte si pozor na možný vznik zvláštních struktur připomínajících banán, které začnou růst z palic. Tyto struktury signalizují fakt, že z vaší rostliny se stal hermafrodit a snaží se sama sebe opylit. Tyto struktury odstraňte z pěstírny a zabraňte opylení vašich rostlin. Naštěstí je hermafroditismus vzácný, ale i přesto si na něj dávejte pozor.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 7: RUTINNÍ KONTROLY JSOU KLÍČOVÉ

Cílem sedmého týdne je údržba. Soustřeďte svůj čas a energii na udržení rovnováhy ve vaší pěstírně. Dávejte si extra pozor na vlhkost, jelikož příliš vysoká vlhkost může způsobit vznik plísně. Provádějte rutinní prohlídky s lupou a dávejte pozor na přítomnost škůdců jako jsou třásněnky a svilušky. Dávejte také pozor na listy a případné známky nedostatku živin (ke kterým dochází nejčastěji kvůli špatnému pH). Snažte se udržet následující podmínky:

 • 40% RH
 • teplota vzduchu 24°C
 • světlo 45 cm od koruny
 • 1,5 l vody na 24 hodin
 • 3x hnojení s Easy Bloom (polovina tablety na 3–5 litrů vody)
Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 8: FLUSH A ODSTŘIHNUTÍ LISTŮ

V tomto týdnu si jistě všimnete velice tlustých palic plných pryskyřice. Již brzy bude většina samonakvétacích odrůd připravených ke sklizni. Pokud máte pocit, že jsou vaše rostliny pozadu, tak nemějte strach! Jednoduše o ně pečujte tak, jako kdyby byly stále v sedmém týdnu a pokračujte dále, jakmile budou palice správně veliké.

Podmínky pro osmý týden:

 • 40% RH
 • teplota vzduchu 25°C
 • světlo 45 cm od koruny
 • 1,5 l vody na 24 hodin

Na začátku osmého týdne je dobré začít s flushingem. Nejprve zastavte hnojení vašich rostlin s Easy Bloom. Poté jednoduše zalijte vaše rostliny co největším množstvím vody. Tento proces opakujte v průběhu dalších dvou týdnů. Flushing odstraní nadměrné živiny a dodá vašim palicím jemnější chuť.

Poté si vezměte do ruky nůžky a začněte odstraňovat listy. Tato metoda si velice dobře rozumí s low-stress training metodami a zvýší vaše výnosy. Odstraňte malé listy z nižších nodů a větší listy na vrchu koruny. To umožní světlu dostat se všude a sníží se riziko vzniku plísně.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 9: JIŽ JSME SKORO U KONCE

Už jsme skoro v cíli! Veškerá vaše tvrdá práce bude brzy odměněna ve formě chutných palic, které budou plné pryskyřice. Nicméně je nutné ještě udělat několik věcí. Nejprve musíte udržet správné podmínky ve vaší pěstírně, abyste se vyhnuli možným problémům. Udržte tedy toto prostředí:

 • 40% RH
 • teplota vzduchu 25°C
 • světlo 45 cm od koruny
 • 1,5 l vody na 24 hodin

Jistě si také všimnete, že některé listy začnou žloutnout a nebo dokonce odpadnou. Nebojte se! Je to pouhý příznak toho, že flushing byl úspěšný a jste vzdáleni pouze krok od sklizně.

Naučte Se Jak Pěstovat Samonakétací Odrůdy Týden Za Týdnem

TÝDEN 10: SKLIZEŇ!

Přišel čas sklidit plody vaší práce! Mnoho samonakvétacích odrůd je připraveno ke sklizni v průběhu desátého týdne. Čas na sklizeň poznáte tak, že většina trichomů na palicích má mléčnou barvu, zatímco pestíky jsou červené až hnědé.

Pokud si všimnete, že některé vaše palice jsou připraveny ke sklizni a jiné ne, tak vyzkoušejte postupnou sklizeň. Jistě si všimnete, že palice, které jsou blíže k vrcholu, jsou zralé dříve. I když budete používat pěstitelské metody, i přesto budou některé palice blíže světlu než jiné.

Také nemějte strach, pokud některé vaše rostliny budou pozadu nebo popředu. Některé samonakvétací odrůdy rostou rychleji než jiné. Pomaleji rostoucí odrůdy, jako je například Amnesia Haze Automatic, potřebují o něco více času k dozrání, zatímco jiné odrůdy mohou být již připravené ke sklizni.

Po sklizení palic je na čase je usušit a nechat je uzrát, aby byly chutné a připravené ke konzumaci.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzí