Zahrnuje položky ZDARMA
Různé Druhy Květináčů Pro Pěstování Konopí
Ne všechny květináče jsou si rovny. Některé jsou vhodnější pro pěstování konkrétních plodin než jiné. Kromě toho se květináče ještě liší ve své velikosti. V zahradnických potřebách můžete nalézt klasické terakotové květináče i ultramoderní smart truhlíky a hydroponické systémy. V našem článku si povíme vše, co potřebujete vědět o květináčích.
Výběr optimálních nádob pro pěstování konopí není vždy snadný a jednoduchý úkol. I když si při prvním pěstování můžete vystačit se starým květináčem, chcete zvolit správné pěstební nádoby, které zajistí optimální růst a zdravé rostliny. Podívejme se na různé typy dostupných pěstebních nádob spolu s jejich rozdíly, výhodami a nevýhodami.
Kdybychom to měli trochu zjednodušit, optimální květináče pro vaši marihuanu by byly takové typy květináčů, které vašim rostlinám poskytnou nejlepší možné prostředí pro jejich kořeny. Zdravé kořeny jsou nezbytné pro optimální výživu a příjem vody a jsou doslova základem zdravého růstu vašich rostlin.
Z tohoto můžeme vycházet při hledání optimálního typu květináče, protože můžeme zohlednit, co rostliny konopí potřebují pro zdravé kořeny:
Kořeny vašich konopných rostlin by nikdy neměly zcela vyschnout, protože vyschlé kořeny znamenají, že vaše rostliny pravděpodobně uhynou.
Kořeny budou také chtít dostatečné provzdušňování a kyslík. Pokud mají kořeny snadný přístup ke kyslíku, podporuje to nejen rychlý růst, ale také to pomůže udržet pod kontrolou plísně a další pěstitelské potíže. Zatuchlá kořenová zóna ochuzená o kyslík povede téměř vždy k problémům, ne-li k úplnému zániku vašich rostlin.
Obsah:
Dostupné typy květináčů
Pokud navštívíte obchod s pěstebními potřebami nebo se poohlédnete po květináčích na internetu, najdete různé typy nádob pro pěstování konopí. Zde jsou některé z nejběžnějších typů pěstebních nádob.
1. Standardní květináč
Jedná se o starý dobrý květináč, který seženete téměř všude za málo peněz. V dnešní době se nejčastěji vyrábějí z plastu, ale najdete i staré klasické typy, které jsou vyrobeny z terakoty. Pokud si pořídíte tyto standardní květináče, budete si je obvykle chtít pořídit společně s odpovídající podmiskou, která slouží k zachycení stékající vody pod květináčem.
U těchto typů květináčů je důležité vědět, že chcete, aby měly na dně odtokové otvory, aby nedocházelo k zamokření. Ne všechny květináče jsou dodávány s předvrtanými otvory, někdy je budete muset vylomit, než nádoby použijete k pěstování rostlin.
Terakotové květináče jsou těžší než plastové, ale mohou být dobrou volbou. Terakota má přirozenou schopnost nasávat a skladovat přebytečnou vlhkost a může poskytovat chladicí efekt, což by v horkých letních měsících prospělo kořenům vašich rostlin.
2. Chytré květináče (látkové květináče)
Principem látkových květináčů, těchto takzvaných "chytrých květináčů", je zabránit tomu, aby se vaše rostliny zakořenily. Místo toho, aby rostliny rostly v koloběhu, jako by tomu bylo v běžných (uzavřených) květináčích, chytré květináče z tkaniny vzduchem prořezávají kořeny, jakmile dosáhnou boků nádoby. To zajišťuje neustálý růst nových kořenů a může přispět k lepšímu růstu rostlin.
Látkové pěstební květináče nebo sáčky mají navíc tu výhodu, že v podstatě znemožňují přemokření konopné rostliny. Lze je také snadno skladovat, když se nepoužívají.
Upozorňujeme, že půda v chytrých květináčích ve srovnání se standardními květináči rychleji vysychá. Abyste se vyhnuli příliš rychlému vysychání chytrých květináčů, pořiďte si dvojnásobnou velikost květináčů než obvykle. To má samozřejmě tu drobnou nevýhodu, že budete potřebovat větší množství pěstebního substrátu. Vzhledem k tomu, že tyto typy květináčů propouštějí vodu ven, nemusí být vhodné pro všechna pěstitelská prostředí.
3. Látkový květináč RQS s vrstvou Aqua-breathe
Společnost Royal Queen Seeds přepracovala standardní chytrý květináč a vytvořila jeho vylepšenou verzi, která nadále provzdušňuje kořeny pro lepší růst a zároveň zabraňuje přemokření. Obsahuje však také několik nových funkcí, které usnadňují jeho používání.
Pokud jste někdy měli problém přemístit standardní chytrý květináč, jakmile vaše rostliny dosáhnou plné velikosti, jistě oceníte pohodlné boční úchyty látkového květináče RQS. Jsou dvojitě prošité a bezpečně připevněné k hlavnímu tělu květináče. Nebudete věřit, jaký je to rozdíl.
Ačkoli není tak dobře viditelná jako úchyty, vnitřní vrstva "Aqua Breathe" je skutečnou změnou hry. Tato vnitřní vrstva ze specializovaného materiálu dává květináči další výhodu oproti standardním chytrým květináčům. Umožňuje proudění vzduchu skrz květináč, ale zajišťuje odtok vody pouze ze dna, nikoliv ze stran. Nejenže tak udržuje váš pěstební prostor čistší a zachovává živnou směs, ale také zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn od soli na bocích květináče.
Látkový květináč RQS s ikonickým logem RQS vyšitým zlatou barvou na boku je užitečným a atraktivním doplňkem každého pěstebního prostoru. Lze jej používat uvnitř i venku, v hydroponii i v půdě a je šetrný k životnímu prostředí. Je omyvatelný, biologicky odbouratelný a k dispozici v praktické velikosti 11 litrů.
4 Air-pots
Air-pots využívají stejných principů jako výše uvedené "chytré" květináče. Jedná se o plastové nádoby s otvory na boku, které zajišťují automatické "vzduchové prořezávání" kořenů vaší konopné rostliny. Stejně jako u chytrých květináčů budete muset častěji zalévat, protože tyto květináče mohou ve srovnání se standardními vyschnout rychleji. Ve srovnání s látkovými květináči a pěstebními sáčky mají Air-pots tu výhodu, že jsou pevnější a pravděpodobně se nepřevrhnou. Vzhledem k tomu, že Air-pots také propouštějí vodu z otvorů na boku, můžete je postavit nad podmisku vhodné velikosti.
5. Hempy kbelíky
Hempy kbelíky poskytují typ manuálního hydroponického systému pro pěstování rostlin konopí. Rozdíl oproti běžným květináčům spočívá v tom, že odtokový otvor není na dně, ale několik centimetrů nad ním, což ponechává na dně kbelíku malý zásobník živného roztoku.
Ve srovnání s pěstováním v půdě byste obvykle naplnili konopný kbelík směsí perlitu a vermikulitu nebo použili hliněné oblázky a poté rostliny přikrmovali hydroponickými živinami. Zásobník živin na dně kbelíku znamená, že můžete zalévat méně často.
Vzhledem k tomu, že hempy kbelíky představují ruční a pasivní způsob hydroponického pěstování bez čerpadel na kyslík, musíte zajistit, aby živný roztok ponechaný v nádobě nestagnoval, protože by to mohlo vést k potížím.
Zachytávání odtékající vody pomocí podmisek
Protože nechcete, aby stékající voda zaplavila celou pěstební plochu, je vhodné pod květináče umístit podmisky. Obvykle byste měli mít pro každou pěstební nádobu odpovídající podmisku.
Některé typy pěstebních nádob, jako jsou chytré květináče nebo air-pots, vyžadují mnohem větší podmisky, protože přebytečná voda při zalévání stéká po stranách. Tak to nezapomeňte vzít to v úvahu.
Většina pěstitelů konopí si pravděpodobně zavede rutinu častého vyprazdňování podmisek. To není velký problém, pokud jsou vaše rostliny ještě malé a máte snadný přístup k jakémukoli květináči v pěstebním prostoru. Někdy, zejména když vaše rostliny vyrostou do výšky, se může stát, že dosáhnout na každý květináč a vyjmout podmisky je docela obtížné, ne-li zcela nemožné kvůli omezenému prostoru.
Jedním z řešení tohoto problému může být použití velkých podnosů pod několika pěstebními květináči namísto menších, jednotlivých, pod každým z nich. Pokud takový velký odtokový tácek postavíte na malý sklon, voda se obvykle shromáždí v jednom prostoru a vy ji pak můžete snadno odstranit pomocí vysavače.
Dalším pokročilejším řešením může být automatické čerpadlo, které se postará o odtékající vodu, jež se vám bude shromažďovat v zásobníku.
Jaká velikost pěstební nádoby je nejlepší
Ne všechny rostliny konopí vyžadují stejně velké pěstební nádoby. Některé rostliny, například samonakvétací odrůdy, nerostou příliš do výšky a mohou se dobře uplatnit v menších nebo středně velkých nádobách. Při výběru velikosti pěstební nádoby berte v úvahu konečnou velikost rostliny konopí.
Jako první výchozí bod pro výběr správné velikosti nádoby můžete použít velikost nádoby přibližně 7,5 l na každých 30 cm výšky rostliny. Jen vězte, že ne všechny odrůdy konopí rostou stejně. Některé odrůdy mohou růst do šířky a bujně, zatímco jiné do výšky a štíhle, ale toto pravidlo vám může pomoci začít s hledáním správné velikosti květináče.
Pěstební nádoby pro sazenice
Stejné zásady pro zdravý růst platí i pro menší nádoby pro sazenice. I u sazenic je třeba zajistit správnou drenáž. Protože květináče pro sazenice mohou být velmi malé a nevejde se do nich příliš mnoho pěstebního substrátu, půda rychleji vysychá, což znamená, že riziko přemokření je nižší.
Mnoho pěstitelů konopí používá pro své sazenice bez problémů sólo kelímky ("party kelímky"). Jen se ujistěte, že jste na dně kelímku vyřízli drenážní otvory.
Ne vždy lze doporučit začít pěstovat rostliny konopí v malém květináči nebo šálku a později je přesadit. Jakékoli přesazování vždy způsobí rostlinám určitý stres, kterému se chcete vyhnout.
U samonakvétacích odrůd, které mají ze své podstaty přednastavený a poměrně krátký životní cyklus, může být často nejlepší začít tyto rostliny pěstovat v jejich finální nádobě. Důvodem je, že pokud chcete dosáhnout maximálního růstu a výnosu své rostliny, chcete se vyhnout zakrnělému a zastavenému růstu v důsledku přesazování během jejich krátkého životního cyklu.
Přesazování rostlin do větších pěstebních nádob
Většinou (až na některé výjimky, jak bylo uvedeno výše) pravděpodobně začnete pěstovat sazenice nebo klony v malých nádobách a až přijde správný čas, přesadíte je do větších květináčů. Důvodem je to, že větší nádoba umožňuje větší kořenový systém, který vaše nyní již poměrně vzrostlá rostlina konopí bude potřebovat k tomu, aby získala všechny živiny.
Na druhou stranu přesazování může pro rostliny vždy znamenat určitý stres, a pokud se neprovádí opatrně, může rostlinu i zabít, řekněme v případě, že při přesazování poškodíte kořeny. Je proto důležité, abyste rostliny přesazovali tak, abyste nijak nenarušili jejich kořeny.
Nejvhodnější dobou pro přesazování je doba, kdy má vaše konopí vyvinutý rozsáhlý kořenový systém, ale ještě není přerostlá z květináče. Obvykle je správný čas na přesazení tehdy, když by kořeny vaší rostliny ukazovaly skrz otvory v květináči, jako by hledaly více místa k růstu. Chcete se však vyhnout tomu, aby rostlina byla zcela zaseklá.
Opatrně vyjměte rostlinu z prvního květináče a snažte se nenarušit kořeny. Ve větším květináči udělejte uprostřed pěstebního substrátu otvor, do kterého rostlinu opatrně umístěte. Zbylé mezery v novém květináči vyplňte zeminou nebo jiným pěstebním substrátem, který používáte.
Při přesazování sazenic je obvykle nejvhodnější doba pro větší květináče, když sazenicím narostou 3-4 sady listů.
Pokud se chcete vyhnout jakýmkoli potenciálním potížím a chcete zůstat v bezpečí, jednoduše přesazování úplně vynechejte a začněte rostliny pěstovat v jejich konečných květináčích. Vaše rostliny sice začnou růst pomaleji, než kdybyste je vysadili v menších květináčích, ale snížené riziko a následně méně práce s přesazováním se může vyplatit, zejména méně zkušeným pěstitelům.
External Resources:
- Visual history of the flower pot, vase and planter – Tortuga Forma https://tortugaforma.co
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.