By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Pěstitelé mohou začít pěstovat konopí dvěma způsoby. Mohou buď nechat vyklíčit konopná semínka a nebo zasadit řízky z mateřské rostliny. Obě dvě tyto metody vedou ke stejnému výsledku - palice plné kanabinoidů - ale obě dvě metody se k tomuto cíli dostanou jinou cestou.

Někteří pěstitelé preferují rychlost, kterou klony rostou, zatímco jiní pěstitelé si rádi projdou celým životním cyklem konopí. Ať už jste nováčkem a nebo zkušeným pěstitelem, je dobré se něco dozvědět o obou metodách, jelikož můžete s různými metodami experimentovat a maximalizovat tak vaše výsledky.

Semínka i klony mají své výhody i nevýhody. Pokud je společně porovnáte, pak si budete moci snadněji vybrat metodu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

VÝHODY PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ ZE SEMÍNEK

Někteří pěstitelé mají ten názor, že pěstování ze semínek je jedinou "čistou" formou, jak pěstovat konopí. Ať už tomu věříte nebo ne, pokud budete pěstovat ze semínek, pak jistě pocítíte při sklizni příjemný pocit satisfakce.

Většina domácích pěstitelů po celém světě vypěstovala svou první rostlinku konopí ze semínka. Je to hlavně způsobeno tím, že semínka jsou legální a dostupnější ve většině zemí. Pojďme se nyní podívat na ty nejlepší důvody, proč pěstovat konopí ze semínek.

SNADNO DUSTUPNÉ

Internet hromadu věcí ulehčil a jednou takovou věcí je nákup konopných semínek.

V dnešní době je velice snadné objednat si konopná semínka od mnoha zavedených konopných bank (jako je například Royal Queen Seeds). Tyto seed banky vám poté odešlou vaši objednávku přímo do vaší schránky, takže ve většině případů ani nemusíte opustit pohodlí svého domova.

I v zemích, kde je pěstování konopí ilegální, lze snadno a legálně objednat nevyklíčená konopná semínka, jelikož se jedná o sběratelské předměty. Začínat pěstovat se semínky je tedy v podstatě legální, dokud je nezasadíte.

ČERSTVÝ ZAČÁTEK

Nejenže vám semínka poskytnou satisfakci při sklizni, ale také vám umožní začít pěstovat s čerstvou a jedinečnou genetikou. Semínka uchovávají DNA kód, který ještě nebyl vystaven vlivu prostředí či onemocnění. Později si řekneme, že to samé můžeme říct i pro klony.

ŠLECHTĚNÍ VLASTNÍCH ODRŮD

Jakmile se naučíte pěstovat konopí ze semínek, tak se můžete pustit do šlechtění svých vlastních odrůd. Zkřižte svou oblíbenou samičí rostlinu se samčí rostlinou a získejte stovky až tisíce semínek na konci pěstitelské sezóny.

Jinými slovy "nevytváříte pouze semínka", ale vytváříte svou vlastní a unikátní odrůdu. Můžete šlechtit vlastnosti, které se vám na dané odrůdě nejvíce líbí a maximálně vylepšit vaši zkušenost.

FEMINIZOVANÁ SEMÍNKA = SKVĚLÉ KVĚTY

I když z regulérních semínek mohou vyrůst jak samičí, tak samčí rostliny, tak u feminizovaných semínek máte 99% šanci, že z daného semínka bude samičí rostlina.

Proč je to důležité? Inu, pouze samičí rostliny jsou schopné vyprodukovat lepivé palice plné kanabinoidů a ten je produktem, kvůli kterému pěstitelé nejčastěji pěstují konopí. Samčí rostliny jsou schopné vyprodukovat pylové váčky, které jsou nezbytné pro rozmnožování. Tento fakt je ale škodlivý, jelikož opylované samičí rostliny neposkytnou téměř žádné výnosy.

S feminizovanými semínky ušetříte obrovské množství času a zdrojů, jelikož se nebudete muset starat o odstranění samčích rostlin. Na oplátku budete mít kvalitnější palice.

X

NEVÝHODY PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ ZE SEMÍNEK

Po přečtení předchozích odstavců si nejspíše myslíte, že pěstování ze semínek je perfektní. Nicméně vše má i své nevýhody. Nyní se pojďme podívat na nevýhody pěstování konopí ze semínek.

NE VŽDY SEMÍNKA VYKLÍČÍ

I když seriózní seed banky nabízejí vyšší šanci na vyklíčení, ne každé jednotlivé semínko je schopné vyklíčit. Bohužel bez ohledu na to co uděláte, některá semínka zkrátka nevzejdou. Z tohoto důvodu je vhodné vysadit několik semínek i v případě, že máte v plánu pěstovat pouze jednu rostlinu.

GENOTYP VS. FENOTYP

Každé semínko z jedné rostliny bude mít trochu odlišný genotyp, neboli unikátní genetický kód. Každé semínko je tak odlišné od svého rodiče i od svých sourozenců.

To znamená, že ze semínek nevyroste přesná replika toho určitého rodiče a že uvidíte, že z každého zasazeného semínka jedné odrůdy vyroste o něco jiná rostlina, která bude mít unikátní výšku, barvu, chuť i výnosy.

Konopné rostliny si vyvíjejí specifické vlastnosti v závislosti na vnějším prostředí. Tento faktor ovlivňuje fenotyp. Teplota, vlhkost, osvětlení, výživa a voda. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit expresi fenotypu. Kvůli tomu je daleko náročnější docílit uniformity mezi jednotlivými rostlinami, než jak je tomu u klonů.

POMALEJŠÍ START

Pokud pěstujete ze semínek, pak také očekávejte, že ke sklizni dojdete později. Pokud semínka zasadíte do půdy, pak může jejich vyklíčení zabrat několik dnů až týden. Možná to nemusí být na první dobrou jasné, ale existuje důvod, proč jsou rychle rostoucí samonakvétací odrůdy tak populární - je to tím, že čas od vyklíčení po sklizeň je velice podobný času, který zabere pěstování z klonů.

VÝHODY PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ Z KLONŮ

Pokud to již nevíte, tak klony jsou řízky, které byly odděleny od mateřské rostliny, která je ve vegetativní fázi. Jakmile je získáte, tak můžete nechat řízky zakořenit tak, že je zasadíte do půdy a nebo do hydroponického média.

Jak již jméno napovídá, klony jsou přesnou genetickou kopií mateřské rostliny. To může být požehnáním, ale i prokletím. Nejprve se pojďme podívat na výhody klonů.

ŘÍZKY ZE SAMIČÍ ROSTLINY VYPRODUKUJÍ NOVÉ SAMIČÍ ROSTLINY

Jelikož jsou klony přesnými kopiemi, pak řízky ze samičí rostliny vyprodukují další samičí rostlinu.  To také umožňuje pěstitelům vyhnout se problémům se samčími rostlinami při pěstování konopí z regulérních semínek, jelikož se vyhnete minimálnímu riziku, že z feminizovaného semínka vznikne samčí rostlina.

KLONY ŠETŘÍ ČAS

S klony nemusíte čekat až semínka vyklíčí a než vyrostou do rozumně velkého semenáčku. S klony se této fázi růstu zcela vyhnete. Vše co musíte udělat je nechat váš řízek zakořenit a máte rostlinu, kterou můžete ihned pěstovat.

X

VÍTE PŘESNĚ, CO MŮŽETE ČEKAT

Z klonů vyroste identická kopie mateřské odrůdy. Rostlina tak bude mít stejné vlastnosti, jako je například velikost, chuť, morfologie a produktivita, jako rostlina mateřská. Rostliny, které vyrostli ze semínek nikdy nevypadají stejně, jelikož mají odlišnou genetickou informaci, která je ovlivněna enviromentálními faktory.

NEVÝHODY PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ Z KLONŮ

Klony jsou v některých oblastech daleko lepší volbou než semínka, ale i tak se nejedná o perfektní pěstitelskou metodu. Nyní vám ukážeme několik nevýhod klonů, díky kterým se můžete rozhodnout, jakou metodou budete chtít pěstovat konopí.

HODNĚ ŠTĚSTÍ S NALEZENÍM KVALITNÍCH KLONŮ

Chcete konopná semínka? Pak brouzdejte na internetu a objednejte si je ze seed banky. Chcete klony? Tak to hodně štěstí. Jelikož klony jsou získávány řízkováním mateřské rostliny, která je ve vegetativní fázi, je poměrně obtížné k nim přijít. Dalším důvodem je i fakt, že pokud budete vlastnit klony, pak se ve většině zemí dopouštíte trestného činu.

Nejlepším způsobem jak získat klony bude nejspíše skamarádit se s někým, kdo klony prodává. Slušně se zeptejte a možná se k pár řízkům dostanete.

MUSÍTE BÝT OPATRNÍ

Semínka jsou odolná. Stačí je pouze zasadit a o zbytek se postarají. Klony na druhou stranu jsou jemné rostlinky a vy se k nim musíte chovat opatrně. Pokud s nimi budete špatně manipulovat, pak ani nemusejí zakořenit a umřou.

Křehké řízky vyžadují specifické prostředí, které jim dodá nejlepší start do života. Klony vyžadují optimální hladinu vlhkosti a přesně nastavenou teplotu. Z těchto důvodů je velice dobré mít v pěstírně místnost pouze pro klony, kde se o ně budete pečlivě starat.

DOSTANETE I ŠPATNÉ VLASTNOSTI

Mateřské rostliny předávají všechny své vlastnosti do svých klonů. Když myslíme všechny, tak myslíme i ty negativní. Ať už to víte nebo ne, mateřská rostlina může mít nějakou genetickou poruchu, která ještě nepropukla. Nemusíte si ji totiž všimnout, dokud z ní neuděláte několik klonů. Jakmile si ji ale všimnete, může už být pozdě a může dojít ke značným škodám.

KLONY NEBO SEMÍNKA - CO JE LEPŠÍ PRO PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ?

Odpověď na tuto otázku je upřímně zcela subjektivní. Vše závisí na osobních preferencích a umu pěstitele. Začátečníci dospějí k lepším výsledkům, pokud využijí semínka. Klony jsou ideální pro zkušené pěstitele, kteří vědí, jak se k nim chovat. Nicméně pokud jste zkušeným pěstitelem a chcete šlechtit vlastní odrůdy, pak budete muset začít pěstovat se semínky.

A jak už to tak chodí v pěstitelském světě, experimentováním s různými metodami získáte nejvíce informací. Vyzkoušejte obojí a ve finále uvidíte, jaká metoda vám vyhovovala více. Hodně štěstí!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.