Zahrnuje položky ZDARMA
Jak Zabránit Smutnicím V Poškození Vašich Konopných Rostlin
Každý pěstitel chce dosáhnout optimální sklizně, která se bude skládat z obrovských palic. Smutnice jsou faktorem, který může poškodit vaše rostliny. Nicméně existuje mnoho způsobů, kterými můžete ochránit vaše konopí od tohoto škůdce.
Obsah:
Není nic horšího, než investovat čas, úsilí a peníze do vašich konopných rostlin, na kterých pak naleznete nezvané hosty, kteří začnou vaše rostliny požírat. Pěstitelé konopí se často kromě mšic setkávají i se smutnicemi. V našem článku si povíme něco o těchto škůdcích, o prevenci a také o tom, jak je eliminovat z vašich rostlin.
CO JSOU TO SMUTNICE?
Smutnice jsou malé, tmavé mušky s krátkým životním cyklem. Pokud napadnou vaše rostliny, tak uvidíte, jak poskakují po substrátu. Na rozdíl od jiných škůdců, smutnice se moc nestarají o listy či květy vašeho konopí, jelikož žijí v půdě. Místo toho jejich larvy ukusují vaše kořeny a tak poškozují vaše rostliny. Vzhledem k tomu, že kořenový systém je nezbytný pro zdravý růst, mohou se smutnice stát problémem.
Smutnice naštěstí nejsou nejhorším škůdcem, se kterým se můžete setkat. Pokud máte dospělé rostliny se silným kořenovým systémem, pak jsou smutnice spíš nepříjemností než katastrofou. Na druhou stranu je tento hmyz nebezpečný pro mladé rostliny a semenáčky. Pokud se se zamořením smutnicemi nevypořádáte hned v zárodku, tak mohou představovat problém i pro větší rostliny.
Odkud se smutnice berou?
Smutnice jsou vždy indikátorem nadměrné vlhkosti ve vaší pěstírně a často se objeví při nadměrném zalévání vašich rostlin.
-
Životní cyklus
Smutnice mají čtyři stádia vývoje: vajíčko, larva, kukla a dospělec. Ve vhodných teplých a vlhkých podmínkách mohou dospělé samičky naklást stovky vajíček do půdy. Larvy se živí kořeny asi dva týdny a poté se zakuklí v blízkosti povrchu. Po 3–7 dnech se kukly přemění v dospělce a žijí asi osm dní. Celý jejich životní cyklus tedy zabere 3–4 týdny.
Houbové spory jsou všudypřítomné a podobně jako tyto spory, i smutnice vyžadují vlhké podmínky a organickou hmotu. Často se stává, že vajíčka tohoto hmyzu jsou přítomná v nesterilizovaných substrátech, které zakoupíte v obchodech.
Co smutnice způsobí vašim rostlinám?
Smutnice nepovažují kořeny vašich konopných rostlin za svou oblíbenou stravu. Daleko radši by si pochutnali na rozkládající se hmotě v zemi. Nicméně jakmile tato organická hmota dojde, tak si larvy smutnic začnou pochutnávat na kořenech vašich konopných rostlin.
Symptomy zamoření smutnicemi:
- Pokud dojde k poškození kořenů, tak vaše rostliny mohou vykazovat různé známky onemocnění, jako je vadnutí, žloutnutí či rezavění listů.
- Mohou se objevit symptomy poukazující na nedostatek živin (špatný růst, změna barvy listů apod.) a to i přes správné pH a pravidelné hnojení.
- Semenáčky jsou slabé, padají a umřou.
- Zastavení růstu a malé výnosy.
Jak odhalit zamoření smutnicemi
Smutnice lze poměrně snadno odhalit. Jedná se sice o malé mušky, ale pokud se z blízka podíváte na vaše rostliny, tak si jich všimnete. Níže naleznete několik tipů, jak je odhalit:
- Malé "mušky" vylézají a poskakují po půdě kolem vašich rostlin.
- Bílí červíci se vrtí v půdě. Nejsou zrovna snadno zpozorovatelné, jelikož jsou velice malé a často se skrývají v půdě.
- Nevysvětlitelné problémy s rostlinami, jako jsou světlé listy, tečky, hnědnutí okrajů a vadnutí. Příznaky se liší a mohou připomínat jiná onemocnění a problémy.
Jak eliminovat smutnice z vašich konopných rostlin
V určitých případech jsou smutnice prospěšné, jelikož vás upozorní na problémy se zaléváním. Pokud se objeví u vašich rostlin, tak si můžete být téměř na 100% jisti, že vaše rostliny nadměrně zaléváte. Nemějte však strach, smutnic se zbavíte poměrně snadno:
-
Zalévejte méně často
První a nejdůležitější věc, kterou byste měli udělat, je zamyslet se nad vaším režimem zalévání. Mezi jednotlivými zálevkami byste měli nechat půdu vyschnout. Pokud toto uděláte, tak se problém se smutnicemi vyřeší sám od sebe.
-
Mucholapky
V různých zahrádkářských obchodech můžete nalézt speciální mucholapky proti smutnicím, které můžete umístit kolem vašich rostlin. Tyto pasti přitahují dospělé smutnice, které se na ně nalepí. Upozorňujeme, že mucholapky samy o sobě nevyřeší problém se zamořením. Nicméně se jedná o dobrý indikátor toho, zda stále máte smutnice ve vašich rostlinách.
-
Neemový olej
Pokud vaše rostliny obtěžují nějací škůdci, tak si hned nemusíte pořizovat chemické insekticidy. Může vám pomoci neemový olej. Tento olej můžete používat i jako prevenci. Stačí nanést na svrchní vrstvu vaši půdy k eliminaci larev.
-
Půda s křemelinou
Křemelinová půda vám pomůže přirozeně se zbavit hmyzu. Naneste tento jemný prášek na půdu v okolí vašich rostlin a tímto způsobem byste se velice rychle měli vypořádat se škůdci.
-
Foukejte vzduch na vaši půdu
Jednoduchý větrák, který jemně fouká vzduch na vaši půdu, má mnoho výhod. A jednou z těchto výhod je zhoršení životních podmínek různých škůdců. Také vám pomůže s rychlejším vyschnutím půdy a vy se tak zbavíte smutnic na vždy.
-
BT bakterie
Někteří pěstitelé vědí, že bakterie Bacillus thuringiensis může pomoci při problémech s housenkami. Existuje mnoho kmenů této bakterie, jako je například Bacillus thuringiensis israelensis, která může pomoci i proti smutnicím. Stačí přidat vodu.
Jak zabránit smutnicím
Prevence je vždycky lepším řešením než léčba - zde je několik tipů, jak zabránit zamoření smutnicemi.
-
Zalévejte méně často!
Nejdůležitější bod ze všech. Dávejte pozor na množství vody, kterým zaléváte vaše rostliny! Vlhké a teplé podmínky jsou ideální pro smutnice. Nechte půdu před každou zálivkou vyschnout. Pokud si nejste jisti, kdy máte zalévat, tak můžete udělat "váhový test". Jednoduše zvedněte vaše rostliny i s květináčem a porovnejte váhu právě zalitých rostlin a suchých rostlin. Pokud je květináč pocitově daleko lehčí, tak můžete zalévat.
-
Zakryjte půdu
Jelikož smutnice žijí v půdě, tak ji můžete zakrýt pískem, štěrkem a nebo perlitem. Pamatujte na to, že zakrytím půdy můžete sice zabránit výskytu smutnic, ale vaše rostliny mohou mít problém s odpařováním vody.
-
Sterilizujte váš půdní substrát
Někdy prostě nemůžete snadno zabránit výskytu smutnic, například kvůli tomu, že jejich vajíčka jsou již v substrátu, který jste si zakoupili. Abyste si byli jisti, že jste udělali vše potřebné, tak můžete nejprve vaši půdu sterilizovat. Sterilizaci provedete velice snadno. Vložte substrát do plechu, zakryjte jej alobalem a vložte do trouby. Doprostřed vložte teploměr na pečení masa a "pečte" půdu po dobu alespoň 30 minut při teplotě mezi 82–93°C. Jakmile se váš substrát peče, tak se ujistěte, že vaše květináče i pěstírna jsou čisté. Tímto způsobem můžete minimalizovat riziko vzniku všech různých nákaz a škůdců.
-
Zapřemýšlejte nad alternativním pěstitelským médiem
Pokud máte problém s častým zamořením, tak zapřemýšlejte nad jiným médiem. Konopí můžete pěstovat v kokosovém substrátu, perlitu či hydroponicky. Při těchto metodách pěstování je zamoření smutnicemi méně časté.