By RQS Editorial Team Reviewed by: Miguel Ángel Garcia

V posledních letech se technologie LED rychle rozvíjí a stále více pěstitelů konopí přechází na LED osvětlení pro své indoor pěstírny. Ještě před několika lety byla LED světla pro pěstování konopí pouhou novinkou, nyní jsou stejně výkonná, ne-li lepší než HID lampy, a navíc jsou cenově dostupnější. Díky mnoha výhodám LED diod, od nižší spotřeby energie až po větší odolnost a delší životnost, jsou nyní skvělou volbou pro indoor pěstitele různých úrovní dovednosti. Pokud pěstujete konopí s LED diodami nebo plánujete přechod na ně, přinášíme vám několik tipů.


Na co se zaměřit při výběru LED světla pro pěstování konopí

Než se pustíte do nákupu LED pěstebního světla, pomůže vám, když budete vědět, co je k dispozici. V současné době existují tři hlavní typy LED světelných zdrojů, které můžete k pěstování konopí použít, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Typ LED světla, který byste si měli vybrat, bude záviset na tom, co přesně hledáte a kolik peněz jste ochotni utratit.

3 hlavní typy LED světel pro pěstování

 • Standarní (“"FIALOVÉ"”) LED

  STANDARD (“PURPLE”) LED

  Tato standardní LED svítidla byla prvním typem dostupným pro pěstování a dnes jsou stále široce dostupná. Tato svítidla obsahují velké množství, někdy až stovky LED diod o malém až středním výkonu (3-5 wattů na jednu LED diodu) v kompaktním svítidle. Pěstitelé konopí je někdy označují jako "fialová" světla, protože se často skládají ze směsi červených a modrých LED diod, které společně vyzařují fialový odstín. Největší výhodou těchto standardních LED světel je jejich cena. Většina z nich se vyrábí v zámoří a můžete je hojně najít na eBay a dalších místech na internetu. Nevýhodou je, že jejich kvalita je často nedostatečná; mohou být méně spolehlivé a jejich světelný výkon je často nižší než u jiných typů LED diod, což vede k nižší výtěžnosti. Abychom to napravili, začínáme se nyní setkávat s tím, že standardní LED diody začínají kromě červených a modrých obsahovat také COB LED diody nebo UV LED diody, které mohou pomoci s výnosem a kvalitou květů.

  • Cob LED

   COB LED

   COB znamená "čip na desce". COB LED je tvořena mnoha stovkami malých LED diod na jednom malém čipu, na rozdíl od různobarevných LED diod rozprostřených po celém svítidle (jako je tomu výše). COB patří mezi nejúčinnější LED diody. Produkují velmi intenzivní bílé světlo, které se podobá přirozenému spektru slunečního světla. Jednou z výhod COB je, že díky své intenzitě dobře pronikají do korun rostlin, což vede k výslednému výnosu blížícímu se kvalitním HID žárovkám. Mají také světelné spektrum, které je optimální pro zdravý růst, a jsou velmi energeticky úsporné.

   Nevýhodou může být, že kvalitní pěstební světlo s COB LED je ve srovnání s levnějšími fialovými světly poměrně drahé. Někteří výrobci pěstebních světel kombinují několik COB LED diod do jednoho svítidla a často je vybavují čočkami a reflektory. K dispozici jsou také světla, která se skládají pouze z jednoho jediného COB. Tato svítidla s jednou COB mohou být dobrou volbou pro větší pěstební prostory, protože jich můžete rozmístit několik rovnoměrně pro rozložení světla po celé ploše. Většina pěstitelů používá COB LED diody se světelným spektrem, které funguje jak pro vegetaci, tak pro kvetení, ale můžete najít i takové, jejichž spektrum ("barevná teplota") je vyladěno speciálně pro vegetaci nebo kvetení.

   • Spread-style LED diody

    External Resources:
    1. Cannabis Grow Lighting Myths and FAQs with Dr. Bruce Bugbee - YouTube https://www.youtube.com
    Disclaimer:
    Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

    Je vám 18 nebo více let?

    Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

    Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

    Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
    že vám je
    18 a nebo více let.