Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Při pěstování konopíněkdy nejdou věci podle plánu. Ať už pěstujete ve stanu nebo venku na zahradě, tak se může vyskytnout mnoho problémů.

Jedním z takových problémů je foxtailing konopných palic - tato komplikace se často ukáže jako frustrující a nepříjemná. Po vypěstování rostlin ze sazenic do velkých a dospělých exemplářů je opravdu bolestivé sledovat, jak vaše rostlina trpí.

Naštěstí foxtaily málokdy způsobují úhyn rostlin. Slouží především jako známka toho, že vaše kvetoucí rostliny jsou vystaveny velkému stresu. Pokud ho zachytíte dostatečně brzy a určíte jeho příčinu, je pravděpodobné, že se vám ho podaří odstranit.

Co je to foxtailing?

Foxtailing popisuje stav, kdy květy konopí nabývají zvláštního a nepravidelného tvaru. Jak název napovídá, tento nařasený a protáhlý vzhled nápadně připomíná liščí ocas.

Za normálních okolností vypadají květy konopí hustě, zaobleně a pevně. Některé rostou dlouze a úzce v závislosti na genetice, ale přesto se vyznačují kompaktním a hustým dojmem.

Naproti tomu květy liščího ohonu vypadají být extrémně štíhlé a natáhlé. Mají sady dlouhých a trsovitých cukrových listů, které jim dodávají huňatý vzhled - podobně jako srst na liščím ocase.

Pozorování kvetoucích palic, která začínají vytvářet květy liščího ohonu, často přináší zklamání. Tato poupata jsou totiž méně hustá, a proto pravděpodobně nabízejí menší výnos.

Co tedy můžete udělat, abyste předešli vzniku liščího ohonu? A můžete tento stav zvrátit, když se objeví?

What Is Foxtailing Weed?

Důvody vzniku ocásků u konopí

Abyste zabránili tomu, že vaše palice budou mít liščí ohony, musíte přesně vědět, co tento zvláštní proces spouští. Hlavní faktor zodpovědný za foxtailing se točí kolem stresu, a to jak nad úrovní půdy, tak pod ní.

Když se rostliny konopí musí vypořádat s příliš velkým stresem, dochází k podivným věcem. Mohou dokonce začít tvořit nesprávné pohlavní orgány a stát se hermafrodity! Ačkoli stres způsobuje, že rostliny náhodně vytvářejí ocasy, některé kmeny jsou pěstovány tak, aby tyto struktury vytvářely záměrně. Někteří pěstitelé mají tuto vlastnost rádi a záměrně kupují semena, která zvyšují pravděpodobnost jejich výskytu.

  • Světelný stres

Bez světla by rostliny konopí ani nerostly. Jsou na světle závislé více než téměř cokoli jiného. Umožňuje jim vytvářet energii, kterou potřebují k přežití. Světlo však může působit jako dvousečná zbraň. Pokud jsou vaše světla příliš intenzivní, příliš blízko ke květům a nebo produkují příliš mnoho tepla, mohou způsobit foxtailing.

U vašich rostlin se začnou projevovat příznaky způsobené tímto zdrojem stresu z prostředí. Všimnete si, že horní listy a poupata začnou kvůli světlům blednout.

Žloutnoucí listy mohou také sloužit jako příznak světelného stresu. Na rozdíl od žlutých listů způsobených nedostatkem dusíku zůstanou tyto listy relativně silné a jen zřídkakdy zvadnou. Tyto barevné změny vykazují rané příznaky světelného stresu. Nakonec, pokud to kombinace prostředí a genetiky umožňuje, mohou vaše pupeny začít foxtailovat.

changeimage
  • Nadměrné teplo

Nadměrné teplo může rostlinám konopí také uškodit. Tráva preferuje stálou teplotu po celou dobu pěstování. Pokud teploty stoupnou příliš vysoko nebo klesnou příliš nízko, může dojít ke zpomalení růstu a snížení výnosů. Rostliny konopí upřednostňují v různých fázích vegetačního cyklu mírně odlišný rozsah teplot. Podívejte se na tohoto stručného průvodce:

  • Fáze semenáčků: 20-25 °C
  • Vegetativní fáze: 22-28 °C
  • Fáze kvetení: 20-26 °C

Pokud teplota ve vaší pěstební místnosti, skleníku nebo na zahradě překročí tyto teploty na delší dobu, může to vést ke vzniku foxtailingu.

Světla nejsou jediným zdrojem tepla v pěstební místnosti. Vlny veder mohou v indooru způsobit velké teplotní skoky a zvýšit teplotu vzduchu, což může mít na vaše rostliny také škodlivý a stresující vliv. Skleníky jsou také navrženy tak, aby zadržovaly teplo. Jak všechen tento horký vzduch rozptýlit, se dozvíte v části věnované řešením níže.

changeimage
  • Zdravá kořenová zóna

Zdravotní stav našich rostlin můžeme sledovat pouze nad půdou. Těsně pod povrchem se toho však děje mnoho. Faktory, jako je pH a mikroorganismy, se mohou na kořenovém systému podepsat.

Pokud se některý z těchto faktorů začne vymykat kontrole, konopné rostliny začnou pociťovat rostoucí stres. Pokud situace dosáhne určitého bodu, můžete se setkat s foxtailingem květů, i když máte vše nad půdou pod kontrolou. Níže se podívejte na hlavní zdroje stresu v kořenové zóně.

- pH

Pokud jde o pH, konopné rostliny milují mírně kyselé pěstební prostředí. V ideálním případě udržujte pH půdy v rozmezí 6,0-7,0. V tomto rozmezí jsou kořeny konopí schopny přijímat živiny nejúspěšněji.

Mírné výkyvy jsou přijatelné, ale pokud se hladina příliš dlouho kolísá nesprávným směrem, kořeny nedokážou přijímat živiny a dojde k "zablokování" příjmu živin. To může způsobit, že rostliny budou ve stresu a případně začnou chřadnout.

- Špatné mikroorganismy

Pouhýma očima vypadá půda jako inertní hnědá hmota. Když však vložíme kousek půdy pod mikroskop, rychle zjistíme, že toto pěstební médium je domovem milionů mikrobů.

Některé z těchto forem života, včetně druhů bakterií a hub, vytvářejí symbiotický vztah s kořeny konopí a pomáhají jim přijímat živiny. Jiné jsou však nepřátelské a mohou způsobit spoušť.

Někteří živočichové, například parazitické hlístice, se rádi prokousávají kořeny a požírají jejich obsah. Jejich nezřízená pastva může způsobit žloutnutí a hnilobu listů. Taková míra stresu může způsobit i foxtailing květů konopí. Klíčové způsoby, jak udržet půdu mikrobiálně zdravou, objevíte dále v tomto článku.

  • Genetika

Šlechtitelé konopí vytvořili tisíce různých kultivarů. Procesem selektivního šlechtění vytvořili rostliny se stovkami různých chutí, tvarů, velikostí, vůní a účinků.

Někteří šlechtitelé záměrně vytvořili kmeny, které jsou náchylné k foxtailingu. Proč? Protože uspokojují existující poptávku. Někteří pěstitelé tuto vzácnou vlastnost milují a rádi pěstují květiny, které vypadají zvláštně, cool a jako něco jiného.

Pokud si náhodou vyberete kmen určený k foxtailingu, nemůžete s nevyhnutelným projevem této vlastnosti mnoho udělat. Jedině snad můžete takovou úrodu sklidit, spotřebovat a příště si objednat jinou odrůdu.

Je foxtailing špatný?

Ano i ne. Jsme si vědomi, že tato odpověď nijak zvlášť neuspokojí, ale opravdu záleží na pohledu pěstitele. Pokud jste měli v úmyslu pěstovat foxtailingové květy konopí pro jejich estetiku z kmene vytvořeného právě pro foxtailing, pak je to dobrá věc. Pokud je vaším cílem vypěstovat kulaté, husté a pravidelné konopné palice, pak se jedná o vlastnost, kterou nechcete.

Ale nebojte se, i tak tyto květy stále obsahují spoustu kanabinoidů a terpenů. Ačkoli mohou mít menší hmotnost a potenci než běžné květy, stále z nich můžete vytěžit maximum. Níže uvedené poznatky pak použijte do budoucna, abyste dosáhli pravidelné sklizně v budoucnu.

Jak opravit květy postižené foxtailingem

Takže vaše poupata mají liščí ohony? Možná to dokážete napravit. Záleží na tom, jak daleko jste ve fázi kvetení.

Pokud jste na začátku procesu a mnoho menších květů ještě nevykvetlo, můžete snížit úroveň stresu a zvýšit šanci na jejich správnou tvorbu.

Adjust lighting regularly

Udržujte světla v pohybu! Po zavěšení světel v pěstebním prostoru je nenechávejte jen tak viset. Světla je třeba zvedat, jak bude vaše rostlina růst. Snažte se udržovat mezi zdrojem světla a vrcholem rostlin volný prostor přibližně 25 cm. Tato vzdálenost se může lišit v závislosti na teple, které vaše světlo vydává. Pokud začnete pozorovat známky blednutí, přesuňte světlo výše, dokud příznaky neustanou.

Increase airflow

Pěstební stany, Polytunely a skleníky se mohou při prudkém nárůstu teplot v létě velmi rychle rozpálit. Na tyto změny musíte být připraveni. Nejprve umístěte do pěstebního prostoru vlhkoměr. Toto užitečné digitální zařízení vám pomůže sledovat a pozorovat teplotu ve vašem pěstebním prostředí. Jakmile zjistíte, že teplota stoupá nad výše uvedené doporučené hodnoty, připravte se na zapnutí ventilátorů, které pomohou horký vzduch rozptýlit. Ventilátory fungují velmi dobře v pěstebních stanech a sklenících. Pomáhá také zakoupení skleníku s dvířky nebo větracími otvory, aby se vaše rostliny během intenzivního počasí neuvařily. Pokud pěstujete venku, můžete rostliny před extrémním horkem chránit pomocí stínicí látky.

Sledujte pH
Měli byste pravidelně sledovat pH půdy, abyste zabránili zablokování živin. Přibližně jednou týdně použijte pH tester, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Můžete používat přípravky na zvýšení a snížení pH, abyste se udrželi v optimální hodnotě 6,0-7,0.
Mikrobiální rovnováha
Pokud zjistíte příznaky napadení háďátky, můžete přidat do půdy prospěšné mikroorganismy, které vám pomohou s bojem proti těmto škůdcům. Doporučujeme přidávat do směsí pro pěstování v květináčích na začátku pěstebního cyklu mykorhizní houby a rhizobakterie. Pokud zaznamenáte příznaky útoku háďátek, můžete tyto živé doplňky přidat do vody a dodávat je jako půdní zálivku.

Kdy sklízet foxtail květy

Pokud vykazuje vaše rostlina foxtailing, stejně můžete tyto palice využít! Pokud se vám nepodaří proces zvrátit nebo jej zachytíte mnohem později, než by bylo vhodné, stejně si můžete vychutnat chuť a účinky vaší rostliny.

Nejprve co nejvíce omezte zdroj stresu, abyste jim pomohli zachovat si určitou kvalitu. Změňte polohu světla, postarejte se o pH a mikroby a nalezněte ideální teplotu.

Nezapomeňte rostliny konopí zhruba dva týdny před sklizní propláchnout vodou a jakmile se trichomy změní z čirých na zakalené, tak můžete sklízet.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzí