By RQS Editorial Team

Kolik Potřebuji Času K Vypěstování Konopí V Indooru?

How Much Time Is Needed To Grow Cannabis Indoors?

Může se stát, že pokud se zeptáte nějakých pěstitelů, jak dlouho pěstují své konopí, tak nedostanete konkrétní odpověď. Je to způsobeno tím, že konopí roste v závislosti na mnoha faktorech, jako je například genetika, metoda pěstování a určité faktory v rámci životního prostředí. Pokud vezmeme v potaz všechny faktory, tak předtím, než si můžete vychutnat svou sklizeň, budete potřebovat 8 týdnů až 7 měsíců. V našem článku si můžete přečíst návod a pár tipů týkajících se času růstu konopí a budete si tak moc pěstování hezky naplánovat.


Růstové Fáze Konopí

V této příručce se detailně podíváme na jednotlivé růstové fáze feminizovaných světločivných konopných rostlin, které budeme pěstovat v indooru. Chceme vám nastínit, co můžete čekat od momentu, kdy se rozhodnete konopí pěstovat až do okamžiku, kdy si budete moci svou tvrdou práci vychutnat. V tomto článku si povíme také něco o přípravě, sušení a zrání konopí po sklizni. Níže naleznete růstové fáze typické konopné rostliny pěstované v indooru:

Příprava před pěstováním (0 - 4 týdny) - Čas, který budete potřebovat k sehnání vašich semínek a zásob a k připravení místnosti k pěstování.

Čas potřebný k pěstování konopí (8 týdnů - 7+ měsíců) - Tolik času bude vaše rostlina potřebovat od okamžiku vyklíčení do okamžiku sklizně. Tato doba zahrnuje čtyři růstové fáze konopí:

1. Klíčení (1 - 7 dní) - Čas, za který se konopné semínko "probere k životu" a začne klíčit.

2. Fáze semenáčku (10 - 15 dní) - "Miminkovská" fáze vašich konopných rostlin

3. Vegetativní fáze (2 - 8+ týdnů) - Pokud pěstujete světločivné rostliny, tak vegetativní fáze může trvat nekonečně dlouho. Většina pěstitelů nechá své rostliny ve vegetativní fázi po dobu jednoho až dvou měsíců a nebo do té doby, dokud nedosáhnou požadované velikosti. Větší rostliny znamenají větší výnosy, ale jak dlouho se rozhodnete nechat rostliny růst, záleží čistě na velikosti vašeho dostupného prostoru.

4. Fáze kvetení (5 - 16+ týdnů) - Toto je rozmnožovací fáze konopné rostliny, při které začne produkovat palice. To, jak dlouho bude vaše rostlina zrát, záleží na odrůdě. Rychle kvetoucí indiky mohou být připraveny ke sklizni po 55 - 60 dnech kvetení, kdežto některé sativy mohou kvést až několik měsíců.

Doba po sklizni (2 - 4+ týdny) - Doba, která nastane po sklizení vašich rostlin. Ještě musíte sklizené palice vysušit a nechat dozrát.


Detailní Časová Osa Růstu Konopné Rostliny

Nyní už víme, přibližně kolik času nám zabere pěstování konopí v indooru. Můžeme se tedy pustit do detailního popisu jednotlivých fází. Tento popis by vám měl pomoci maximalizovat vaše úsilí.

Příprava Před Pěstováním

 Čas: 0 - 4 týdny 

Možná, že už máte semínka a grow room (místo pro růst) připravený. V tom případě se již přípravou nebudete muset tolik zabývat. Jinak se čas této fáze odvíjí od rychlosti dodání vašich semínek a také rychlosti dodání a připravení vybavení, jako jsou květináče a půda. Tato fáze tedy není úplně ve vašich rukou a závisí ne vnějších faktorech. Očekávejte, že přípravná fáze může zabrat od 0 - 4 týdnů.

Čas Potřebný K Pěstování Konopí

 Čas: 8 týdnů - 7+ měsíců 

Tato fáze zahrnuje kompletní životní cyklus konopí od vyklíčení až po sklizeň.

Klíčení vašich semínek

 Čas: 1 - 7 dní 

Germination

Klíčení je prvním "zásadním" krokem v pěstování konopí. Někdy se to zkrátka pokazí. Můžete mít nekvalitní nebo stará semínka, která zkrátka nevyklíčí a ve finále nebudete mít co pěstovat. Pokud si ale seženete semínka od RQS, tak se nemáte čeho obávat, jelikož naše semínka jsou jedny z nejkvalitnějších na trhu a také mají dlouhodobou úspěšnost vyklíčení.

K vyklíčení vašich semínek můžete využít Startovní Feminizovaný Balíček od Royal Queen Seeds. Pěstitelé také klíčí semínka pomocí metody "papírové utěrky" a nebo vloží semínka do sklenice s vodou, kde je nechají vyklíčit. Alternativně můžete vložit svá semínka přímo do půdy v menším květináči a nebo je dát přímo do finálního květináče. Pokud máte dobrá semínka, tak očekávejte, že po 2 dnech byste měli vidět první kořínek. Některé sativy si s klíčením dávají na čas, takže mohou vyklíčit po 4 - 7 dnech. Čas klíčení také závisí na dalších faktorech, jako je například teplota. Je ale nepravděpodobné, že by semínka klíčila déle než 7 dní.

Fáze semenáčku

 Čas: 10 - 15 dní 

Seedling

Fáze semenáčku začne tehdy, kdy se z vyklíčeného semínka vyklubou první, tzv. děložní lístky. Tyto rostliny jsou pouze několik centimetrů velké a mají dvě sady maličkých lístků. Bude trvat několik dní, než vaše rostliny začnou vypadat jako klasické konopné rostliny s typickými zubatými listy. Fáze semenáčku obvykle trvá 10 - 15 dní a nebo dokud vaše rostlina nebude mít alespoň 3 až 4 patra listů. Kolem této doby je vaše rostlina ve vegetativní fázi.

Vegetativní fáze

 Čas: 2 - 8+ týdnů 

Vegstage

Vegetativní fáze vaší konopné rostliny začíná přibližně v tom okamžiku, kdy vaše rostliny přerostly původní květináč a je potřeba je přesadit do většího květináče.

Pokud pěstujete světločivnou konopnou rostlinu pod 18-hodinovým světelným cyklem v ideálních podmínkách, pak neexistuje žádný faktor, který by vašim rostlinám řekl, kdy mají začít kvést.

To znamená, že teoreticky můžete udržet rostliny ve vegetativní fázi po neomezeně dlouhou dobu. Mnoho pěstitelů takto pěstuje mateřské rostliny, aby byly dlouho životaschopné. Pokud ale nechcete pěstovat mateřskou rostlinu, pak budete chtít vegetativní fázi ukončit. Obvykle se to dělá poté, co rostlina dosáhne určité velikosti a vy jednoduše vyměníte světelný cyklus na 12 hodin světla a 12 hodin tmy.

Jak dlouho udržovat vaši rostlinu ve vegetativní fázi závisí hlavně na tom, kolik místa a energie (elektřiny) máte. Je logické chtít mít co největší rostliny, jelikož pak budete mít větší sklizeň, ale také nechcete, aby vaše rostlina byla příliš velká a přerostla váš pěstební stan a nebo grow room. Vědět, jak vysoko vaše rostlina vyroste je důležité, jelikož některé sativy mohou ještě zdvojnásobit svou výšku v průběhu kvetení. To samé platí i pro některé moderní hybridy a dokonce i pro některé indiky.

Výšku ve vegetativní fázi lze odhadnout podle různých pěstebních technik. Pokud pěstujete s technikou SOG, pak pěstujete hodně malých konopných rostlin v těsné blízkosti a budete tedy chtít začít s kvetením co nejdříve. S dalšími pěstebními technikami, jako je například zastřihování, je to naopak, jelikož rostliny potřebují čas na vypořádání se se zvýšeným stresem a vegetativní fáze by tak měla být alespoň o týden prodloužena.

Při pěstování indik a hybridů v typickém indooru je průměrná doba vegetativní fáze 4 - 6 týdnů.

Fáze kvetení

 Čas: 5 - 16+ týdnů 

Flowering

Světločivné konopné rostliny vstoupí do fáze kvetení v závislosti na světle, které dostávají. Přirozeně se zkracující dny na podzim signalizují venkovním rostlinám, že je čas začít kvést. Při pěstování v indooru musíte tento fenomén iniciovat sami a vyměnit tak světelný cyklus z 18 hodin světla na 12 hodin světla a 12 hodin tmy.

Po krátkém období, kdy se některé rostliny ještě vytáhnou, se zastaví vegetativní fáze a rostliny tak budou moci vložit veškerou svou energii do produkce toho, kvůli čemu je pěstujete: tedy do velkých, šťavnatých a aromatických palic!

Jak dlouho bude trvat, než vaše rostliny dozrají, záleží na genetice. Některé indiky jsou vyšlechtěny tak, aby rychle kvetly a mohou být tedy zralé již po 5 - 7 týdnech kvetení. Nicméně, průměrná doba kvetení pro většinu indik a hybridů je obvykle 7 - 10 týdnů, v závislosti na odrůdě.

Některé sativy, jako Amnesia Haze, si dávají pořádně načas. Tyto odrůdy potřebují 12 a nebo i více týdnů kvetení a až poté je budete moci sklidit.

Doba Po Sklizni

 Čas: 2 - 4+ týdny 

Bohužel si zatím nemůžete naplnit tašky vaším výpěstkem a dát se do kouření. Ještě budete muset počkat pár týdnů a nechat vaše čerstvě sklizené květy vysušit a vyzrát.

Nyní je čas věnovat se sušení a dozrávání vašich květů. Tento krok je velice důležitý, jelikož hraje obrovskou roli ve finální kvalitě vaší trávy.

Poté, co necháte vaše palice vysušit na sítech (to může zabrat 1 - 2 týdny), je potřeba nechat vaše palice vyzrát v uzavíracích sklenicích. Tento proces zabere další 2 týdny nebo i více. Během této doby si vaše palice osvojí svou sílu, vůni a chuť. Pokud vaše tráva není dostatečně vyzrálá, tak nebude chutnat dobře a může vám způsobit i nepříjemné stavy.

Co Ovlivňuje Rychlost Růstu Marihuany?

Pokud chcete vědět, jak rychle bude vaše tráva růst, tak se musíte podívat na jednotlivé faktory, které ovlivňují dobu růstu.

🧬 Genetika

Nejdůležitější faktor je genetika vaší odrůdy. Indika-dominantní odrůdy a hybridy často rostou daleko rychleji než sativy. Například odrůdy Haze rostou celou věčnost. Pokud nemáte trpělivost, pak si vyberte některé odrůdy od RQS, jako je například Royal Cheese a nebo Honey Cream, jelikož tyto odrůdy rostou vcelku rychle a můžete je sklízet po 6 - 8 týdnech kvetení.

Pokud je to na vás pořád příiš pomalé, tak si vždy můžete vypěstovat samonakvétací konopné rostliny. Samonakvétací odrůdy začnou kvést sami po 2 - 4 týdnech od vysazení a můžete je sklidit již po 8 - 9 týdnech od vyklíčení!

Pokud si právě vybíráte konopná semínka a nechcete se nechat ošidit, tak si je vždy kupte od seriózní seed banky, jako je například Royal Queen Seeds. Na našich stránkách naleznete detailní popis všech konopných odrůd, a to včetně jejich doby kvetení. To vám umožní si vybrat ideální odrůdu pro vaše podmínky.

🏡 Pěstební prostředí

Vaše pěstební prostředí zahrnuje faktory jako je například světlo, teplota, vlhkost, pěstební médium a živiny. Je to druhý nejdůležitější faktor, který ovlivňuje rychlost růstu vašich rostlin.

Pokud máte rostliny pod silným světlem, tak mohou převést světlo ve větší množství energie a růst rychleji. Pokud obdrží méně světla, pak budou růst pomaleji.

Optimální teplota pro konopné rostliny ve vegetativní fázi je kolem 20 - 30°C a pro kvetení je kolem 18 - 25°C. Pokud je teplota ve vašem grow roomu nižší, pak budou rostliny potřebovat daleko více času k růstu. Pokud ale teplota přesáhne tyto hodnoty, tak to také není optimální. Nadbytek tepla zpomalí růst vašich rostlin a může jej dokonce i zastavit.

Pěstební metoda a médium také ovlivní rychlost růstu. Pokud pěstujete pomocí hydroponie, tak jsou kořeny vaší rostliny přímo vystaveny živinám obsaženým ve vodním médiu. To rostlinám umožní vynaložit více energie na rychlý růst s kratší dobou kvetení.

✂️ Zastřihávání

Zkušení pěstitelé využívají zastřihávání k maximalizaci výnosů. Odstřihnutí či odřezávání jednotlivých částí rostlin aplikuje na rostlinu stres, který spustí obranyschopnost této rostliny a podpoří tak silnější růst. I když zastřihávání rostlin je vhodné pro zvýšení výnosů, stres, který z tohoto zastřihávání vznikne, může zpomalit růst a vývoj rostlin ve vegetativní fázi a vaše rostliny tak budou potřebovat více času k růstu.


Kolik Tedy Potřebuji Času K Vypěstování Konopí?

Pokud máte v plánu pěstovat konopí, pak je dobré si to naplánovat. Pokud znáte všechny faktory, které ovlivňují rychlost růstu a také víte, jakou dobu zaberou jednotlivé fáze růstu, tak si s těmito znalostmi můžete naplánovat každý krok. Pamatujte, pokud si chcete vaši práci ulehčit a zkrátit, tak vždy můžete vyměnit světločivné odrůdy za samonakvétací a mít vše hotové za polovinu času!

Šťastné pěstování!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.