By Miguel Ordoñez Reviewed by: Carles Doménech

V dnešní době má konopí mnoho využití. Kromě rekreačního využití má tato kouzelná bylinka i potenciál ulevit od některých zdravotních obtíží. Pokud chcete, tak si můžete prohlédnout publikované vědecké práce o konopí za posledná desetiletí a naleznete mnoho literatury, která se tím zabývá.

V tomto článku si povíme něco o tom, jak by se konopí mohlo stát efektivním lékem proti bolestem po náročných operacích. Je konopí lepší alternativou k běžně dostupným lékům? A nebo jsou na tom opiáty a další léky lépe?


Tomuto tématu se budeme věnovat tak, že si důkladně přečteme závěry vědeckých výzkumů a také si prohlédneme další možnosti, které lidé využívají. Pokud přemýšlíte nad užíváním CBD nebo THC po vaší náročné operaci, pak by vám tento článek mohl zodpovědět několik otázek.

Současná Léčba Pooperačních Bolestí

Ne všechny operace jsou jednoduché. Některé postupy jsou trochu drsné, ale nakonec se vám povede dobře a jiné operace vás budou bolet tak moc, jako byste právě prošli šestikolovým zápasem v boxu.

Před legalizací konopí a i v dnešní době mají lékaři sklon předepisovat tradičnější možnosti úlevy od bolesti. Některé zahrnují léky, jiné ne.

Typ léčby, kterou člověk podstoupí, závisí na typu operace a na toleranci bolesti jednotlivce. Většina z těchto forem léčby je obecně bezpečná, mimo vedlejších účinků, jako je nevolnost, ospalost a zvracení.

 • Lokální Anestetika

Lokální anestetika na krátkou dobu znecitliví určitou část těla. Některé z nich lze užívat perorálně, zatímco jiné jsou ve formě lokálních léků.

V některých případech se pacientům, u nichž je jejich bolest nesnesitelná, nabízejí nervové bloky. Podobně jako většina anestetik, nervový blok znecitlivuje konkrétní oblast těla, ze které vyzařuje bolest a obvykle se podává katetrem.

Na nervových blocích je skvělé to, že snižují množství podaných opioidních léků. To znamená méně intenzivních epizod nevolnosti, ospalosti a dalších vedlejších účinků.

Lokální Anestetika
 • Nesteroidní Protizánětlivé Léky (NSAID)

Pravděpodobně jste užili nějaký ibuprofen na opravdu těžkou bolest zubů nebo nějaký celecoxib, abyste se zbavili migrény.

Všechny tyto léky jsou nesteroidními protizánětlivými léky (jinak známé jako NSAID) a jak název napovídá, tyto léky se používají především ke snížení zánětu. Můžete si je koupit dokonce i bez lékařského předpisu.

Hlavní výhodou užívání NSAID je to, že nezpůsobují žádné poškození. Existují však možné vedlejší účinky, jako jsou závratě a žaludeční problémy. Mohou také představovat problém pro osoby trpící žaludečními vředy nebo osoby užívající léky na ředění krve.

I přes dostupnost NSAID by bylo nejlepší se před jejich použitím poradit s odborníkem.

Nesteroidní Protizánětlivé Léky (NSAID)
 • Uvolňující Techniky

Pokud patříte mezi lidi, kteří nepreferují přílišné užívání léků, tak pro vás existují relaxační techniky, které pomáhají zmírnit pooperační bolesti.

Jedním dobrým příkladem jsou řízené obrazy, kdy si ve své mysli vytvoříte uklidňující obraz. Účelem této techniky je poskytnout vám příjemné rozptýlení od bolesti, a tím tak snížit její intenzitu.

Homeopatické léky, jako je studená a nebo tepelná terapie, také působí na snížení otoku a na lepší zvládnutí bolesti. Pokud jde o to, jakou techniku využít, to bude záviset na radě vašeho lékaře.

Uvolňující Techniky
 • Neopioidní Analgetika

Pokud máte problémy s mírnou až středně silnou bolestí, kterou už nechcete pociťovat, pak jsou analgetika správnou cestou. Často jsou účinná samy o sobě a snižují potřebu užívat jiné léky, čímž snižují riziko nežádoucích účinků.

Stejně jako NSAID, i většina analgetik je bezpečná pro konzumaci a můžete si je zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu.

Jedna věc, na kterou si však budete muset dávat pozor, je možné poškození jater při překročení předepsané dávky. Pokud již máte a nebo jste měli problémy s játry, pak se musíte nejprve poradit s vaším lékařem.

Neopioidní Analgetika

Užívání Opiátů k Úlevě od Pooperačních Bolestí

Některé opiáty se běžně používají ke zmírnění pooperačních bolestí. Lidé, kteří trpí závažnými bolestmi, často dostávají předepsané tyto léky.

Jakmile užijete tyto léky, tak se účinné látky navážou na opioidní receptory ve vašem mozku a míše. Signály jsou poté vyslány po celém těle a ty mu řeknou, že již necítí bolest.

Největší výhodou užívání opioidů k úlevě od bolesti je fakt, že účinky jsou okamžité. Agónii vystřídá zřetelný euforický pocit.

Ale stejně jako každá jiná syntetická droga, nevýhody těchto látek jsou velice závažné a to obzvláště tehdy, pokud jsou opiáty zneužívány.

 • Fyzické Vedlejší Účinky Opiátů

Mezi prvotní příznaky závislosti na opiátech patří fyzické vedlejší účinky. Někteří lidé zažívají ospalost, zatímco jiní mají silnou zácpu.

Někteří lidé to absolutně neřeší, jelikož se pro ně jedná o nezávažný problém, nicméně pokud se setkáte s těmito problémy, tak se jedná o první náznak toho, že s vaším tělem něco není v pořádku.

 • Tolerance a Abstinenční Příznaky

Čím častěji užíváte opiáty, tím snáze si vaše tělo vybuduje toleranci vůči těmto lékům. Co tedy uděláte? Zvýšíte svou dávku na nezdravou úroveň, abyste něco ucítili.

Abstinenční příznaky však nejsou vůbec příjemné. Mezi tyto příznaky patří například bolest svalů, nevolnost, zvracení a křeče v podbřišku.

Jedná se o případ trpké ironie, kdy léky, které vám mají pomoci od bolesti, vám ve skutečnosti způsobí opravdu nepříjemné chvíle.

 • Změny v Chování

Dlouhodobé užívání opiátů vede k vybudování závislosti na těchto lécích. V mozku dojde k přerušení produkce jistých hormonů a neurochemikálií, jelikož vaše tělo nyní závisí na opiátech, které odvádějí jejich práci.

A výsledek? Váš mozek také začne odlišně reagovat na prostředí. Jisté podněty a spouštěče vám začnou připomínat opiáty, co vede k nechtěné touze po jejich užití.

Tato závislost pak vede k zoufalým pokusům o získání další dávky. Mezi tyto pokusy může patřit krádež peněz od rodinných příslušníků či jiné ohavné činy.

Co Nám Výzkum Říká o Konopí a Bolesti?

Pojďme se nyní věnovat hlavnímu tématu. Jaký pohled má moderní věda na užívání lékařského konopí k léčbě pooperačních bolestí?

Stejně jako u jiných výzkumů, i v tomto případě vědci objevili nějaká pozitiva i negativa.

 • Lékařské Konopí pro Ovládání Bolesti

V jedné studii[1] z roku 2008 vědci nalezli spojitost mezi konopím a ovládáním bolesti. A pojítko? Náš endokanabinoidní systém (EKS).

Jakmile THC vstoupí do našeho těla, tak se naváže na endokanabinoidní receptory CB1 a CB2, které jsou součástí EKS. Aktivace těchto receptorů má potenciál vyprodukovat proti-zánětlivé účinky, které uleví od bolesti a sníží hyperalgesii (abnormálně zvýšený cit k bolesti). Lidé, kteří trpí fibromylagií a migrénami, jsou s tímto stavem velmi dobře obeznámeni.

A to není vše. THC také může modulovat hladinu dopaminu a serotoninu, což může také pomoci snížit hladinu bolesti.

Probíhající studie také testují CBD[2] (nepsychotropní kanabinoid) na modelových organismech se zánětem. Smyslem je zjistit, zda tato sloučenina může také v budoucnu v této oblasti pomoci.

Co Nám Výzkum Říká o Konopí a Bolesti?

 • Může Lékařské Konopí Snížit Množství Užívaných Léků Proti Bolesti?

Opiáty samy o sobě nejsou jediným problémem. Dalším problémem je dostupnost těchto léků a s tím související jednoduchost jejich špatného užívání a zneužívání.

Nicméně poslední studie[3] ukazují, že lékařské konopí může potenciálně snížit riziko užívání opiátů. Jedna studie zjistila, že 82% z 1000 respondentů, kteří užívají konopí ke kontrole bolesti uvedlo, že konopí jim pomohlo snížit či kompletně zastavit užívání volně dostupných léků proti bolesti. Dalších 88% uvedlo, že přestali kompletně užívat opiátové léky proti bolesti.

V některých případech začínají lidé užívat lékařské konopí jako možnost vyhnout se nepříjemným vedlejším účinkům některých léků. Nicméně kontrolované užívání konopí pro terapeutické účely umožňuje pacientům zažít úlevu od bolesti bez užití opiátů a tudíž snížit šanci na vznik tolerance a závislosti na opiátech.

 • Lékařské Konopí Jako Možná Vstupní Brána k Užívání Opiátů

Na druhou stranu je důležité vzít v potaz i negativa užívání lékařského konopí. Retroaktivní studie[4] z roku 2016 ukazuje, že chronické užívání konopí může vést k eventuálnímu užívání opiátů.

Této studie se účastnili i pacienti z nemocnic v Coloradu a Texasu, kteří byli účastníky dopravních nehod. Ve finále tato studie tvrdí, že chronické užívání konopí pravděpodobně ovlivňuje odpověď těla na bolest a to vede ke zvýšeným dávkám analgetických opiátů.

Nicméně je vhodné poznamenat, že tyto závěry platí pouze u chronických uživatelů konopí. U příležitostných uživatelů nebyl zaznamenán žádný rozdíl v touze po opiátech.

Opiáty vs Konopí pro Úlevu od Pooperačních Bolestí

Na papíru se může zdát, že konopí má všechny argumenty k tomu, proč by bylo vhodné jej užívat k léčbě pooperačních bolestí. Pokud jej však porovnáte s opiáty, tak jsou věci o něco komplexnější.

 • Tendence ke Vzniku Závislosti

U opiátů a konopí je vysoká pravděpodobnost, že bude docházet k jejich nadměrnému užívání. Obě dvě látky navozují pocit euforie a z tohoto hlediska jsou často zneužívány a dochází tak ke vzniku závislosti a ke chronickému užívání. Nicméně abstinenční příznaky u opiátů jsou často daleko nepříjemnější.

Na druhou stranu lze konopí vnímat jako dobrou alternativu k opiátům za předpokladu, že se užívá správně. Kromě toho nemá konopí žádné nepříjemné vedlejší účinky a nelze se jim smrtelně předávkovat.

 • Dostupnost

Zde mají opiáty o něco navrch. Bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte, opiáty jsou všude dostupné na lékařský předpis.

To samé se nedá říct o konopí, které je stále v mnohých zemích považováno za "nebezpečnou" látku, jejíž přechovávání, pěstování a prodej lze trestat. Konopí je ve Spojených Státech z lékařsko-právního hlediska bráno stejně jako extáze, heroin a LSD a to znamená, že podle této definice tyto sloučeniny nemají "žádné akceptované lékařské využití" a "existuje u nich vysoké riziko zneužívání".

Opiáty vs Konopí pro Úlevu od Pooperačních Bolestí

 • Proces Úlevy od Bolesti

Existuje rozdíl mezi tím, jak konopí a opiáty poskytují úlevu od bolesti. V dřívější části tohoto článku jsme zmínili, že opiáty obalamutí mozek tím, že mu řeknou, že tělo již necítí bolest. K tomuto dochází okamžitě po navázání látky na opiodní receptory v mozku.

Tento proces je u konopí trochu odlišný. Konopí zesiluje schopnost našeho těla snížit pocit bolesti a díky tomu jsou účinky konopí přirozenější, ale také potenciálně méně účinné.

Měli Byste Užívat Konopí k Úlevě od Pooperačních Bolestí?

V této diskuzi jsou nejčastěji přítomné dva tábory. Jedna skupina lidí preferuje konopí, jelikož na rozdíl od opiátů jsou vedlejší účinky konopí daleko méně závažné. Na druhou stranu, další skupina lidí preferuje opiáty, jelikož jsou dostupnější a neexistuje u nich legální postih jako u konopí.

Konopí má slibné terapeutické účinky, ale i tak může způsobit jisté komplikace v závislosti na tom, jaký typ operace jste podstoupili. Kouření konopí se rozhodně nedoporučuje, pokud jste podstoupili operaci jakkoliv spojenou s vaším respiračním systémem.

Potřebujeme daleko více studií, které se budou týkat užívání konopí ke snížení pooperačních bolestí. Nicméně momentální výsledky již proběhlých studií vypadají opravdu slibně. Navíc je tato bylinka relativně bezpečná k užívání před i po operaci.

Rozhodně vám doporučujeme promluvit si s vaším lékařem o možnosti užívat konopí k léčbě pooperačních bolestí.

Lékařské prohlášeníUvedené, odkazované informace na této webové stránce slouží pouze pro všeobecné vzdělávací účely a nepředstavují odbornou lékařskou či právní radu. Royal Queen Seeds neomlouvá, neobhajuje ani nepropaguje nezákonné užívání drog.

Royal Queen Seeds Cannot nenese zodpovědnost za materiál z odkazů na našich stránkách nebo na stránkách, na něž byly uvedené odkazy, které omlouvají, obhajují nebo propagují nezákonné užívání drog nebo nezákonné aktivity. Než užijete jakékoli produkty/způsoby uvedené nebo odkazované na této webové stránce, obraťte se na svého lékaře/poskytovatele zdravotní péče.

External Resources:
 1. Cannabinoids in the management of difficult to treat pain https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 2. Antioxidative and Anti-Inflammatory Properties of Cannabidiol https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 3. Could marijuana be an effective pain alternative to prescription medications? -- ScienceDaily https://www.sciencedaily.com
 4. The grass is not always greener: a multi-institutional pilot study of marijuana use and acute pain management following traumatic injury - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.