Utraťte více než 80€ a získejte 5 semínek zdarma. Použijte kód 98THC.

By Luke Sumpter

Přibližně 15 ze 100 lidí ve Velké Británii trpí každý měsíc alespoň jedním záchvatem migrény. Až do nedávné doby byly jedinou možností léčby migrény různé farmaceutické léky, včetně volně prodejných léků a léků proti bolesti na předpis. Avšak téměř každý lék proti migréně, včetně běžně dostupných léků, jako je ibuprofen, má vedlejší účinky a to od mírných až po závažné. Nyní se objevují důkazy, že konopí by mohlo bezpečně a účinně zmírnit příznaky migrény a také bez nežádoucích vedlejších účinků.

CO JE TO MIGRÉNA A CO JI ZPŮSOBUJE?

Lidé, kteří trpí na migrény, pociťují bolesti hlavy, které někdy mohou být velice bolestivé. Kromě bolesti hlavy mají také zvýšenou citlivost na světlo a zvuk a často tyto bolesti také doprovází nevolnost a zvracení. Migréna může vést k pocitu dezorientace a také k problémům s koordinací. Ve velice závažných, ale vzácných případech může migréna způsobit dočasnou paralýzu a nebo ztrátu vědomí. Obvykle symptomy migrény trvají několik hodin, ale v některých případech mohou trvat i několik dní. Migrény vážně omezují každodenní život a kvalitu života lidí, kteří jimi trpí.

I přesto, že jsou migrény poměrně běžné, vědci o jejich vzniku moc neví. Běžně se předpokládá, že migrény způsobuje řada fyziologických i enviromentálních spouštěčů.

Co ale víme je to, že k migrénám nejpravděpodobněji dochází v oblasti mozkového kmenu a nervového systému, který interaguje s trojklaným nervem, což je největší lebeční nerv, který kontroluje pocit bolesti, motoriku a signalizaci bolesti v oblasti obličeje. Migrénové spouštěče potenciálně aktivují neurony v trojklaném nervu a tudíž ovlivňují dilataci mozkových cév, které aktivují receptory pro bolest a zánět. Někteří lékaři věří, že migrény mohou být také způsobeny nevyváženou hladinou serotoninu, což je chemická sloučenina, která hraje velice důležitou roli při signalizaci bolesti. Kromě toho se také předpokládá, že někteří lidé mají genetické predispozice pro vznik migrény.

Migraine Cannabis

JAK FUNGUJE KONOPÍ V NAŠEM TĚLE?

V našem těle můžeme nalézt endokanabinoidní systém (EKS). EKS je biologický systém, který se skládá z endokanabinoidů (kanabinoidy, které si naše tělo umí vytvořit samo, a které se vážou na kanabinoidní receptory) a také z kanabinoidních receptorových proteinů, které můžeme nalézt v centrální nervové soustavě a mozku. Endokanabinoidní systém hraje velice důležitou roli při regulaci mnohých tělesných funkcí, jako je bolest, trávení, chuť k jídlu či nálada.

A nyní přichází na řadu konopí. Výzkum ukázal, že fytokanabinoidy, jako je například THC či CBD, které jsou obsažené v rostlině, jsou také schopny se navázat na (a nebo jinak ovlivnit) tyto tělesné receptory - stejně jako endokanabinoidy. To naznačuje, že sloučeniny obsažené v konopí mohou ovlivnit způsob, kterým EKS reguluje naše tělesné funkce a to včetně kontroly bolesti. Níže se podíváme na výzkum, který se věnuje právě migrénám a konopí.

STUDIE TÝKAJÍCÍ SE EFEKTIVNOSTI LÉKAŘSKÉHO KONOPÍ PROTI MIGRÉNÁM

Výzkumy zabývající se využitím lékařského konopí jsou novinkou. Nicméně zákony ohledně konopí jsou čím dál tím progresivnější a tudíž můžeme očekávat daleko větší množství studií, které se zabývají konopím a jeho účinky a to včetně jeho vlivu na migrény.

Retrospektivní analýza účinků konopí u pacientů trpících na migrény byla publikována v roce 2016. Vědci pozorovali 121 dospělých jedinců, z nichž každý měl diagnostikovanou migrénu a také dostali od svého lékaře předpis na léky proti migrénám a nebo předpis na lékařské konopí.

Výsledky tohoto výzkumu naznačují, že lékařské konopí bylo schopné signifikantně snížit množství migrén z 10,4 na 4,6 za jeden měsíc. Nicméně ve své studii zmiňují, že je potřeba vypracovat další studie, které prozkoumají přesný vztah mezi migrénami a lékařským konopím. Dále naznačují možnost prozkoumat vliv různých odrůd, složení konopných produktů a také dávkování. Tato data by mohla pomoci pochopit vliv konopí na léčbu a prevenci migrény.

V jiné studii, která byla prezentovaná na _Congress of the European Academy of Neurology_ v roce 2017, se tým italských vědců věnoval možnosti využít lékařské konopí jako možnou budoucí léčbu a prevenci migrén.

Jejich studie se účastnilo 48 pacientů, kteří trpí na chronické migrény. Každý pacient obdržel různé dávky roztoku, který obsahoval THC a CBD, což jsou dva hlavní aktivní kanabinoidy v konopí. Vědci zjistili, že orální dávka 200 mg způsobila pokles akutní bolesti o 55%. Podobného výsledku dosáhli i vědci z výše zmíněné studie. Průměrně pacienti ohlásili 40% snížení počtu migrén za jeden měsíc a asi 43% snížení intenzity bolesti. Někteří pacienti kromě snížení pravidelnosti migrén ohlásili i další prospěšné účinky, jako je například snížení bolesti svalstva či břicha.

STUDIE TÝKAJÍCÍ SE EFEKTIVNOSTI LÉKAŘSKÉHO KONOPÍ PROTI MIGRÉNÁM

DRONABINOL (MARINOL) PRO MIGRÉNY: VÍCE NEVÝHOD NEŽ VÝHOD

Dronabinol je syntetickou formou THC, která se na trh dostala na počátku 80. let minulého století pod jmény Marinol a Syndros. Jedná se o legální lék na předpis v USA a dalších zemích. Z počátku se předepisoval proti symptomům onemocnění AIDS, ale také proti chronické bolesti a nebo roztroušené skleróze.

Dronabinol je jeden z prvních legálních konopných léků, ale nejedná se o zázračný všelék.

Někteří pacienti tvrdí, že Dronabinol u nich nefunguje a nebo že má příliš intenzivní účinky a nemohou tak kontrolovat jeho vedlejší účinky, jako je právě pocit "zhulenosti" jako u THC. Mnoho pacientů také tvrdí, že Dronabinol u nich vyvolává nevolnost, závratě či únavu. Kromě tohoto dlouhého seznamu vedlejších účinků má Dronabinol i další signifikantní nevýhody pro pacienty s migrénami. Účinky tohoto léku totiž mohou nastoupit až po dvou hodinách. Vzhledem k tomu, že migrény mohou vzniknout okamžitě, je toto veliká nevýhoda. Navíc Dronabinol může zhoršit nevolnost a tudíž je obzvlášť problematický pro uživatele. Dronabinol je také velice drahý.

VAPORIZACE KONOPÍ: LEPŠÍ ALTERNATIVA PRO LÉČBU MIGRÉN?

V porovnání s nespolehlivostí a s vedlejšími účinky Dronabinolu či s jinými léky na migrénu se může zdát, že vaporizace (či dokonce kouření) konopí může být lepší volbou. Vaporizace konopí pomůže od bolesti hlavy a také může pomoci ulevit od nevolnosti či jiných symptomů, které jsou spjaté s migrénou. Uvolňující účinek konopí působí prospěšně na stres, který pravděpodobně hraje důležitou roli jako spouštěč migrény.

JAKÁ KONOPNÁ ODRŮDA MŮŽE POMOCI OD MIGRÉNY A BOLESTÍ HLAVY?

V dnešní době si uživatelé lékařského i rekreačního konopí mohou vybrat z velkého množství různých konopných odrůd. Nejenže se tyto odrůdy liší svou chutí a morfologií, ale také obsahují odlišně koncentrace kanabinoidů a terpenů. Níže naleznete seznam konopných odrůd, které by vám potenciálně mohly pomoci od symptomů migrény.

WHITE WIDOW 

Odrůda White Widow byla pojmenována po svém krásném kabátku, který má třpytivé trichomy. Jedná se o jednu z nejlegendárnějších konopných odrůd na celém světě. Mnoho lidí považuje tohoto skvěle vyváženého hybrida za nejlepší a nejkonzistentnější kultivar k pěstování i kouření. Tato odrůda navozuje silné až psychadelické účinky, které jsou cerebrální a také velice uvolňující. Její chuť je čerstvá a čistá s borovicovými tóny a s nádechem citrusů. White Widow obsahuje až 19% THC a jedná se o dobrou volbu k uklidnění začínající migrény.

White Widow

White Widow
White Widow S1
450 - 500 gr/m2
60 - 100 cm
8 - 10 týdnů
THC: 19%
Sativa 50% Indica 50%
550 - 600 gr/plant
150 - 190 cm
Začátek října
Silné, Vyklidněné

Koupit White Widow

OG KUSH 

Odrůda OG Kush patří mezi naprosté klasiky. Oddaní fanoušci milují tuto odrůdu pro její intenzivní kouř, který má typickou OG chuť a vůni s jemným náznakem citrónu. Kromě toho ale lidé nejvíce milují účinky této 75% indiky. Jsou extrémně relaxační a uvolní tak vaše tělo i mysl. Z tohoto důvodu je tato ikonická odrůda ze Západního pobřeží USA velice oblíbená u medicinálních uživatelů, kteří si chtějí pomoci od řady fyziologických symptomů, které doprovázejí migrény.

OG Kush

O.G. Kush
Chemdawg x Lemon Thai x Pakistani Kush
425 - 475 gr/m2
90 - 160 cm
7 - 9 týdny
THC: 19%
Sativa 25% Indica 75%
500 - 550 gr/plant
180 - 220 cm
říjen
Povznášející, Uklidňující

Koupit O.G. Kush

CHOCOLATE HAZE

Populární odrůda Chocolate Haze je téměř čistou (95%) sativou, která se perfektně hodí pro lidi, kteří trpí například artritidou, bolestí svalů, stresem a migrénami. Její účinky jsou extrémně silné, nicméně jsou také povznášející a cerebrální. Její slunečné a povznášející účinky dělají z odrůdy Chocolate Haze skvělou volbu při boji proti špatné náladě. Tato odrůda si vás získá svou charakteristickou čokoládovou chutí, která spojuje sladké a zemité tóny.

Chocolate Haze

Chocolate Haze
OG Chocolate Thai x Cannalope Haze
475 - 525 gr/m2
90 - 160 cm
9 - 11 týdnů
THC: 20
Sativa 95% Indica 5%
450 - 500 gr/plant
150 - 200 cm
Konec října
Těžké

Koupit Chocolate Haze

SOUR DIESEL 

Sour Diesel je jedna z nejznámějších odrůd a to nejen díky své unikátní chuti, kterou mnoho lidí po celém světě naprosto miluje. Tato odrůda pochází ze slunné Kalifornie a jedná se o sativa-dominantní odrůdu, která má velice silný a aromatický kouř, který spojuje jedinečnou vůni připomínající palivo s bylinnými a kyselými tóny. S 19% obsahem THC vám navodí velice silné tělesné účinky, které se skvěle hodí pro zmírnění bolesti hlavy či pro uvolnění od stresu.

Sour Diesel

Sour Diesel
Original Diesel x (Northern light x Shiva x Hawaiian)
475 - 525 gr/m2
90 - 160 cm
10 - 11 týdnů
THC: 19%
Sativa 70% Indica 30%
550 - 600 gr/plant
150 - 200 cm
Konec října
Čisté, Tělesná uvolněnost

Koupit Sour Diesel

GREEN CRACK PUNCH 

Odrůda Green Crack Punch je opravdu speciální konopnou odrůdou. Jedná se o kombinaci odrůdy Green Crack, která má povznášející a energetické účinky, s odrůdou Purple Punch, která má velice silné účinky. Odrůda Green Crack Punch je tak velice ralaxační, indika-dominantní odrůda, která vás motivuje a nabije energií, zatímco se celé vaše tělo naprosto uvolní. Díky jejím silným účinkům (může obsahovat až 20% THC) je tato 60% indika skvělou volbou pro ty z vás, kteří hledáte flexibilní odrůdu, kterou lze užívat v průběhu celého dne.

Green Crack Punch

Green Crack Punch
Green Crack x Purple Punch
450 - 500 gr/m2
90 - 160 cm
8 - 9 týdnů
THC: 18%
Sativa 60% Indica 40%
550 - 600 gr/plant
180 - 220 cm
Konec září
Euforické, Uklidňující

Koupit Green Crack Punch

Lékařské prohlášeníUvedené, odkazované informace na této webové stránce slouží pouze pro všeobecné vzdělávací účely a nepředstavují odbornou lékařskou či právní radu. Royal Queen Seeds neomlouvá, neobhajuje ani nepropaguje nezákonné užívání drog.

Royal Queen Seeds Cannot nenese zodpovědnost za materiál z odkazů na našich stránkách nebo na stránkách, na něž byly uvedené odkazy, které omlouvají, obhajují nebo propagují nezákonné užívání drog nebo nezákonné aktivity. Než užijete jakékoli produkty/způsoby uvedené nebo odkazované na této webové stránce, obraťte se na svého lékaře/poskytovatele zdravotní péče.

External Resources:
 1. European headache federation consensus on the definition of resistant and refractory migraine | The Journal of Headache and Pain | Full Text https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com
 2. Migraine diagnosis: Screening items, instruments, and scales https://www.sciencedirect.com
 3. Personality features and reactions of subjects with migraine | Archives of Neurology & Psychiatry | JAMA Network https://jamanetwork.com
 4. Migraine pathogenesis: the neural hypothesis reexamined. https://jnnp.bmj.com
 5. Pathogenesis of Migraine: Role of Neuromodulators https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com
 6. Periaqueductal Gray Matter Dysfunction in Migraine: Cause or the Burden of Illness? https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com
 7. OBM Neurobiology | Psychological Considerations in the Etiology and Pathophysiology of Migraines https://www.lidsen.com
 8. (PDF) Endocannabinoid System and Migraine Pain: An Update https://www.researchgate.net
 9. Clinical Endocannabinoid Deficiency Reconsidered: Current Research Supports the Theory in Migraine, Fibromyalgia, Irritable Bowel, and Other Treatment-Resistant Syndromes https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 10. Short- and Long-Term Effects of Cannabis on Headache and Migraine https://www.jpain.org
 11. Experience of migraine, its severity, and perceived efficacy of treatments among cannabis users https://www.sciencedirect.com
 12. Efficacy of Inhaled Cannabis for Acute Migraine Treatment - Full Text View - ClinicalTrials.gov https://clinicaltrials.gov
 13. FAAH inhibition as a preventive treatment for migraine: A pre-clinical study - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 14. The Use of Cannabis for Headache Disorders https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 15. MARINOL (dronabinol) capsules, for oral use, CIII Initial U.S. Approval: 1985 https://www.accessdata.fda.gov
 16. Medication Overuse Headache in Chronic Migraine Patients Using Cannabis: A Case-Referent Study | Research Square https://www.researchsquare.com
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.