By Max Sargent


Když pomyslíte na pěstování konopí, možná si představíte místnost obloženou fólií s velkými a silnými světly zavěšenými u stropu. Takové uspořádání se však nemusí shodovat se svéráznějšími představami, které o pěstování konopí máte.

Možná chcete jen postavit rostlinu na okenní parapet, aniž byste jí věnovali celou místnost, nebo si možná nemůžete dovolit kvalitní sadu umělých světel.

Dobrou zprávou je, že to zvládnete. Vaše rostliny však stále budou potřebovat světlo. Světlo je spolu s oxidem uhličitým a vodou klíčové pro fotosyntézu - proces, při kterém si rostliny vytvářejí sacharidy. Bez světla tedy marihuanu pěstovat nemůžete, ale bez umělého osvětlení ano!

Lze pěstovat konopí v interiéru bez osvětlení?

Navzdory všemu humbuku kolem vytváření dokonalého pěstebního prostoru je možné pěstovat spokojené a produktivní rostliny konopí v interiéru bez světel. Ve skutečnosti je možné postavit pár rostlin na okenní parapet a sledovat, jak se jim daří.

Jak již bylo řečeno, high-tech pěstební prostory nejsou žádným módním výstřelkem. Poskytnutí optimálního prostředí pro vaše rostliny přináší obrovské výhody a stejně tak pěstování mimo optimální prostředí sníží velikost a kvalitu vaší úrody. Přesto může pěstování v interiéru s méně pokročilými technologiemi přinést úctyhodné výsledky, zejména pro příležitostné pěstitele nebo pěstitele s omezeným rozpočtem.

Pokud vás však zajímá, zda může konopná rostlina zůstat naživu bez světla, odpověď zní ne. Pokud pěstujete bez umělého osvětlení, budete potřebovat dostatečné množství přirozeného světla, abyste to vykompenzovali.

Výhody

Nejprve se podívejme na výhody pěstování konopí v indooru bez lampy. Pro mnohé zájemce o pěstování trávy, zejména pro ty, kteří to ještě nezkusili, budou tyto výhody dostatečné k tomu, aby se pro ně tato možnost stala velmi lákavou.

Cena

V první řadě je to levné.

Kvalitní světlaať už se rozhodnete pro LED nebo HID, jsou drahá - stejně jako spotřeba energie, vybavení pro montáž a tak dále. Na druhou stranu slunce procházející vaším oknem je zdarma!

V naprosté většině případů budou ti, kdo pěstují bez světel, pěstovat také bez stanu, což tuto snahu ještě více zlevňuje. Stany, ventilační systémy a tak dále, to vše dohromady vyjde minimálně na několik tisíc korun - a často i mnohem více.

Využití volné místnosti a přirozeného slunečního světla snižuje náklady na pěstování trávy na nákup následujících položek:

 • Semínka
 • Květináče
 • Půda
 • Hnojiva
 • Voda
How to Grow Weed Indoors Without Lights
Svoboda
Nepoužívání světel nebo stanu může být velmi osvobozující. Jistě, tyto součásti vybavení vám pomohou z pěstování vytěžit maximum, ale nelze popřít, že vybavení místnosti (nebo části místnosti) veškerým vybavením pro pěstování marihuany může zabírat hodně místa, způsobovat hluk a vyzařovat světlo. To z tohoto druhu pěstování dělá docela velký závazek.

Pár rostlinek na okenním parapetu však do života člověka zasahuje mnohem méně. Kromě jejich zápachu (a někdy i značné velikosti) se při tomto způsobu pěstování nijak neliší od jiných druhů pokojových rostlin.

Při jednodušším pěstování zjistíte, že vám mnohem méně času zabere péče o rostliny, nastavování světel apod.

Jednoduchost

Což se vše odvíjí od jednoduchosti!

Pěstování konopí bez světel je ve srovnání s pěstováním se světly mnohem jednodušší záležitostí. Méně vybavení, menší spotřeba energie a méně obětavosti - to vše činí pěstování v interiéru za použití přirozeného světla mnohem, mnohem jednodušším.

Nevýhody

Jako u všech věcí, každé pro má i svá proti. A i když je pravda, že pěstování konopí bez umělého osvětlení je jednoduché a snadné, je také pravda, že musíte počítat i s některými nevýhodami.

Natahování

Pokud nemáte okno, které je orientováno ideálním směrem (na jih, jihozápad nebo jihovýchod) a je velmi velké a dostává se k němu nepřerušované světlo, vaše rostliny se pravděpodobně protáhnou.

Rostliny konopí se protahují, když nejsou spokojeny s množstvím světla, které dostávají. V přírodě se jedná o snahu dostat se nad překážející korunu stromu a najít přímé sluneční světlo. V interiéru je pravděpodobně najdete jen dlouhé, vřetenovité a přitisknuté ke sklu. Pokud se rostliny příliš natáhnou, mohou se převrátit. A i když se natáhnou jen trochu, mohou být nakonec dost vysoké, což znamená, že potřebují více místa.

Potřebujete okna

Abyste dosáhli uspokojivého záběru, budete reálně potřebovat okna orientovaná na jih, jihozápad nebo jihovýchod, a ta musí být velká a bez překážek. Pro někoho to nebude problém. Pro jiné to může znamenat konec hry.

Níže si projdeme, co přesně potřebujete za okna, abyste mohli pěstovat konopí v interiéru bez osvětlení. Prozatím však vězte, že malé okno orientované na sever vám pravděpodobně stačit nebude!

Menší výnosy
Čísel, která inzerují banky semen, může být obtížné dosáhnout i v optimálních podmínkách. Pokud jste začátečníci a pěstujete na okenním parapetu, nečekejte, že vaše rostliny budou mít výnos 750 g/m² - nebo něco, co se tomu blíží! V závislosti na odrůdě a nastavení očekávejte při pěstování v interiéru za použití přirozeného světla výnos od jedné unce (28 g) do několika uncí na rostlinu.
Vůně

Stany a odsávací systémy do jisté míry zachycují a odstraňují zápach. Pokud pěstujete na okenním parapetu, můžete kromě otevření okna udělat jen málo pro to, aby váš dům nebyl cítit trávou.

Pokud vám to vadí, existují odrůdy, které jsou méně zapáchající. Navíc nižší výnos rostlin pěstovaných na okenních parapetech znamená, že nebudou vydávat tak extrémní zápach jako rostliny pěstované pod světly.

Problémy s utajením

V závislosti na tom, kam směřují vaše okna, mohou vaši sousedé vidět, co tam roste.

V takovém případě vážně zvažte, jak budou reagovat, pokud vaše rostliny konopí spatří. Za návštěvu policie to nestojí!

Péče

Při pěstování v indooru budete muset rostliny v řadě situací přemisťovat.

 • Protože světlo přichází z jednoho úhlu, vaše rostliny se k němu budou naklánět. To znamená, že je budete muset poměrně pravidelně otáčet, abyste je udrželi ve vzpřímené poloze.

 • Fotoperiodické rostliny konopí potřebují období absolutní tmy. Pokud nemůžete zatáhnout závěsy a zavázat se k naprosté tmě, bude nutné fotoperiodické rostliny každý den přemístit do tmavých prostor (například do skříní).
 • Můžete se také rozhodnout pro vyhánění světla. Pokud bydlíte někde, kde jsou okna orientovaná na jihovýchod i jihozápad, můžete začít pěstovat rostliny v prvním z nich na začátku dne a po poledni je přesunout do druhého. Tím jim umožníte získat co nejvíce světla za den.

Jak přirozeně pěstovat konopné rostliny v interiéru

Když už máme pro a proti za sebou, pojďme se dozvědět, jak pěstovat rostliny marihuany v interiéru s přirozeným světlem.

 • Pěstování v létě

Potřebujete veškerou pomoc, kterou můžete dostat! Tlumené zimní dny vám nepomohou, pokud pěstujete pomocí přirozeného světla. Dny mezi jarní a podzimní rovnodenností nabízejí světlo potřebné k pěstování konopných rostlin.

Rostliny potřebují alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně a více nepřímého. Takže pochmurný den s celkem šesti hodinami světla způsobí, že vaše rostliny budou zakrnělé a vyčerpané, pokud vůbec přežijí.

 • Výběr vhodné odrůdy

V závislosti na prostředí budou některé kmeny úspěšnější než jiné.

Obecně platí, že sativy milují skutečné teplo. Pokud tedy na váš okenní parapet v letních měsících peče slunce, tyto kmeny budou prosperovat. Pokud je chladno nebo používáte klimatizaci, zvažte odrůdy indika;, které mají raději chladnější prostředí. Výběr správného kultivaru bude mít velký význam, pokud jde o celkový úspěch vašeho pěstování.

 • Najděte si velké okno

Čím větší okno, tím lépe, protože chcete maximalizovat dopad světla.

Někteří lidé nebudou mít při výběru nejlepšího okna příliš na výběr, ale ať už jsou vaše možnosti jakékoliv, vězte, že větší je lepší!

 • Přímé sluneční světlo je ideální

Stejně tak platí, že čím více přímého světla okno dostává, tím lépe. Pokud vám slunce zastiňuje nějaká budova, snažte se vybrat okno, které má více přímého světla. Přímé sluneční světlo je to, co rostliny dobře snášejí; budou za něj vděčné!

 • Nejlepší jsou okna orientovaná na jih

Ideální je, když jsou vaše okna orientována na jih. Nemusí to být přesně. Okna orientovaná na jihozápad a jihovýchod jsou v letních měsících (téměř) stejně ideálními kandidáty, protože na ně dopadá nejsilnější a nejpřímější světlo.

Jinak mohou fungovat i okna orientovaná na východ a západ. Nebudou mít tolik světla jako okna orientovaná na jih, ale i tak by to mělo být v pořádku.

Obecně platí, že okna orientovaná na sever jsou pro pěstování nevhodná, protože mají velmi málo přímého světla.

How to Grow Weed Indoors Without Lights
 • Vyšší je lepší

Okna umístěná výše v domě budou mít více světla a je pravděpodobnější, že nebudou překážet.

Pokud máte na výběr a splňujete kritéria, jsou vyšší okna lepšími pěstebními prostory.

 • Občas otevřete okna

Občasné otevření oken může pomoci doplnit zásoby čerstvého vzduchu a zabránit stagnaci. Vysoká vlhkost a vydýchaný vzduch jsou pro pěstování konopí zabijákem, takže výměna vzduchu může být opravdu užitečná. Pomáhá to také zabránit přílišnému hromadění zápachu.

 • Přesouvejte je od okna k oknu

Jak již bylo zmíněno, některá okna mohou být v určitou denní dobu vhodnější. Pokud máte okna s různou orientací, snažte se rostliny přesouvat podle slunce, i když to nebude každý den.

 • Střídejte rostliny

Aby rostliny rostly vzpřímeně, otáčejte je alespoň jednou denně. Tím zabráníte jejich naklánění na jednu stranu ve snaze najít více světla.

 • Zalévejte minimálně

V porovnání s pěstováním pod umělým osvětlením bude odpařování při pěstování na okenním parapetu minimální. Vzhledem k tomu nebude nutné rostliny zalévat příliš často.

Abyste se vyhnuli růstu plísní a patogenů, zalévejte rostliny jen tolik, abyste podpořili jejich růst, a ne více. Chcete-li určit, kdy zalévat, zvažte zvážení květináčů a substrátu, abyste zjistili, jak nasycené je suché médium v porovnání s hydratovaným.

 • Doplňte pěstování světly CFL

Zářivky CFL jsou na levnějším konci spektra. Zejména pokud nemáte dokonalé nastavení, doplnění pomocí CFL může k rostlinám dostat modré světlo, které je obzvláště užitečné, pokud jde o pomoc mladým rostlinám při vytváření silného kořenového systému.

How to Grow Weed Indoors Without Lights

Je možné pěstovat trávu v interiéru bez stanu?

Ano, v tomto článku jsme předpokládali, že pokud pěstujete v interiéru bez osvětlení, pak pravděpodobně nepoužíváte ani stan. Ve skutečnosti bude pěstování se stanem, ale bez osvětlení, pravděpodobně dost náročné, protože stany pro pěstování konopí bývají neprůhledné.

Pokud pěstujete bez stanu, máte dvě možnosti:

 • Přeměnit místnost na pěstírnu (a použít umělé osvětlení). To je velký závazek.
 • Stačí pěstovat na okenním parapetu, na což jsme se zde zaměřili.

Co můžete očekávat při pěstování trávy v interiéru bez osvětlení

Při pěstování marihuany bez pěstebních lamp v interiéru budou vaše rostliny postrádat silný přímý zdroj světla, který potřebují ke skutečně optimálnímu výkonu. V důsledku toho nemusí být rostliny ve výsledku tak živé a bohaté.

Podle našeho nastavení budou mít rostliny světlo přicházející z jedné strany a jeho síla se bude den ode dne měnit. Proto se budete muset smířit s tím, že růst nebude rovnoměrný. Pokud se dokážete vypořádat s vysokými, křivolakými rostlinami, měli byste být v pohodě!

Mám pěstovat fotoperiodické nebo samonakvétací konopí bez osvětlení?

Zatím jsme mluvili hlavně o pěstování fotoperiodických odrůd konopí, ale možná bude lepší pěstovat samonakvétací rostliny v interiéru bez světel. Je to proto, že tento typ konopí nevyžaduje ke správnému růstu specifický cyklus světla a tmy.

Nemusíte se proto obávat malého množství světla v noci a nemusíte rostliny tolik přemisťovat.

Kromě toho mají samonakvétací rostliny ve srovnání s fotoperiodickými rostlinami obvykle mnohem kratší životní cyklus. To znamená, že je můžete pěstovat od května do srpna (autokvětiny často potřebují jen 2-3 měsíce od zasetí do sklizně), kdy je nejsilnější světlo a nejdelší dny.

Zvažte alternativy

Pokud chcete pěstovat konopí bez umělého osvětlení, máte k dispozici několik alternativ. V závislosti na vaší situaci může vašemu nastavení velmi dobře vyhovovat jedna z následujících možností.

Skleník

Konopí se daří ve sklenících. Nejenže tato prostředí využívají přirozené světlo, ale pomáhají udržovat uměle stabilní prostředí. Vlhkost a teplota jsou ve sklenících mnohem spolehlivější než venku nebo na okenních parapetech.

Pokud máte skleník, do kterého dopadá dostatečné množství slunečního světla, jedná se o prvotřídní pěstební prostředí.

How to Grow Weed Indoors Without Lights

Zahrada

Pěstování konopí na zahradě neznamená, že potřebujete mít k dispozici velké záhony. Postačí vám i veranda nebo terasa!

Potřebujete pouze prostor, na který dopadá dostatek slunečního světla a který nabízí trochu diskrétnosti. Chcete-li udržet svůj provoz pod pokličkou, zvažte pěstování doprovodných rostlin, které vaše konopné rostliny zamaskují.

How to Grow Weed Indoors Without Lights

Balkón

Stejně tak pěstování konopí na balkoně je skvělou variantou. Jen se ujistěte, že kdokoli, kdo může vidět váš balkon, nebude mít problémy s vaším pěstováním konopí. Stejně jako u pěstování na parapetu je nejlepší umístění rostlin na balkón orientovaný na jih, jihovýchod nebo jihozápad.

How to Grow Weed Indoors Without Lights

Společná zahrada

Můžete také pěstovat ve společné zahradě, pokud s tím sousedé souhlasí.

Hlavním problémem společných zahrad ve vnitrobloku je to, že mnohé mohou mít málo světla. Pěstujte tedy v tomto typu prostoru pouze tehdy, pokud dostává dostatek světla, aby uspokojil vaše chamtivé rostliny.

How to Grow Weed Indoors Without Lights

Pěstování konopí bez umělých světel: Je to možné!

Pěstování konopí v interiéru bez osvětlení je rozhodně možné. Možná nedosáhnete gigantických, vysokých výnosů, které jste viděli v reklamě, ale stále můžete získat uspokojivou sklizeň.

Pro začínající pěstitele nebo ty, kteří se chtějí pustit do nenáročného projektu, je pěstování uvnitř na okenním parapetu velmi platnou možností a nemusíte utrácet spoustu peněz, abyste dosáhli dobrých výsledků.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.