Zahrnuje položky ZDARMA
Jak Bezpečné (Nebo Nebezpečné) Je Dlouhodobé Užívání Konopí?
Vzhledem k tomu, že se mění přístup k lékařskému i rekreačnímu konopí, vidíme nárůst v jeho užívání po celém světě. Jak je ale dlouhodobé užívání konopí bezpečné?
Názory na konopí se mění, to je bez debat. Ať už se užívá pro lékařské či rekreační účely, konopí je v mnoha částech světa přijímáno čím dál tím více. Nicméně stále ještě o konopí nevíme všechno a to včetně toho, jak bezpečné je dlouhodobé užívání konopí.
EXISTUJÍ RIZIKA KRÁTKODOBÉHO UŽÍVÁNÍ KONOPÍ?
My v RQS konopí milujeme a myslíme si, že upřímná a otevřená diskuze o jeho účincích je nezbytná k rozbití stigmatu, které se za léta vybudovalo kolem této rostliny. Pojďme se tedy nejprve podívat na účinky krátkodobého užívání konopí.
Kanabinoidní receptory[1] můžeme nalézt po celém našem těle. Receptory CB1 lze nalézt v extrémně vysokých koncentracích v mnoha oblastech mozku (včetně mozečku, hipokampu, mozkové kůry, bazálních ganglií, hypothalamu, amygdaly a dalších). Receptory CB2 nalezneme v imunitních buňkách a některých neuronech.
Cílením na tyto receptory může konopí navodit změny nálady, paměti, chuti k jídlu, koordinace, pociťování bolesti, vnímání a další. Představte si charakteristiku konopné zhulenosti: euforie, relaxace, zvýšená chuť k jídlu, změněné vnímání času a různé způsoby myšlení. Konopí může také dočasně zvýšit potěchu, kterou pociťujeme při jídle, sexu, poslechu hudby či pohledu na umění.
Konopí nemůže způsobit smrtelné předávkování a neexistuje žádný záznam, že by kdy někdo umřel na následek nadměrného užití konopí. Nicméně některé kanabinoidy (obzvláště THC) mohou ve vysokých dávkách způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Mezi tyto účinky patří:
• Problémy s přemýšlením či řešením problémů
• Krátkodobá ztráta paměti
• Mnoho myšlenek najednou
• Úzkost
• Pocení
• Nevolnost a zvracení
Kouření konopí, podobně jako kouření tabáku či jiné suché rostlinné hmoty, může také způsobit akutní podráždění respiračního ústrojí.
PSYCHÓZA ZPŮSOBENÁ KONOPÍM: JE "REEFER MADNESS" SKUTEČNÁ?
Pokud si vygooglíte "rizika spjatá s užíváním konopí", tak jistě naleznete zmínky o CIP (cannabis-induced psychosis) neboli psychóze způsobené konopím. Jak již jméno naznačuje, CIP je přechodná psychotická epizoda (charakterizována symptomy jako je paranoia, bludy, breptání, úzkost atd.). V roce 2018 tvrdil jeden kanadský právník, že CIP způsobila to, že si o jednom cizinci myslel, že je terorista a následně mu zlomil žebra baseballovou pálkou.
Jak reálné je riziko CIP? Existuje mnoho debat o tom, zda konopí může způsobit akutní psychózu. Ve skutečnosti existuje mnoho debat[2], které se zabývají spojitostí mezi konopím a mentálními poruchami.
RIZIKA DLOUHODOBÉHO UŽÍVÁNÍ KONOPÍ
Rizika krátkodobého užívání jsou poměrně nepatrná. Při dlouhodobém užívání však nebezpečí těchto rizik signifikantně roste.
KONOPÍ MŮŽE ZPŮSOBIT ZDRAVOTNÍ OBTÍŽE ZPŮSOBENÉ KOUŘENÍM
I když si uživatelé konopí myslí, že kouření konopí je zdravější než kouření tabáku, tak to není tak úplně pravda. Studie[3] ukazují, že konopný kouř obsahuje mnoho stejných škodlivých toxinů jako cigaretový kouř.
Zdravotní rizika kouření konopí pocházejí ze spalování. Kouř, který vznikl spalováním, obsahuje řadu karcinogenů, toxinů a dráždivých látek. Pokud inhalujete konopný kouř, pak do svého těla dostáváte i tyto chemikálie.
KONOPÍ MŮŽE ZPŮSOBIT ZMĚNY VE STRUKTUŘE MOZKU
Existuje výzkum, který ukazuje, jak konopí může ovlivnit mozkovou strukturu. Studie z roku 2014[4], která byla publikovaná v časopise Neuropsychopharmacology zkoumala, jak konopí ovlivnilo mozkovou strukturu u skupiny pravidelných uživatelů konopí a u skupiny občasných uživatelů. Studie zjistila, že zvýšené užívání konopí je spojeno s redukcí šedé hmoty mozkové (která obsahuje většinu neuronů v mozku) v oblastech mozku, jako je například mediální temporální kůra, temporální pól, parahipokampální gyrus, insula a orbitofrontální kůra. Tyto oblasti jsou bohaté na receptory CB1 a hrají důležitou roli v "motivaci a ve zpracovávání emocí a citů".
Výsledky této studie jsou podobné jako výsledky jiných studií, které byly vypracovány na zvířatech.
KONOPÍ OVLIVŇUJE UČENÍ, PAMĚŤ A POZORNOST
Výzkumy také ukazují, že konopí může ovlivnit naši schopnost se učit a pamatovat si. Jak to ale dělá, to není zřejmé.
Studie z roku 2016[5], která byla publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine objevila silnou asociaci mezi dlouhodobým užíváním konopí a zhoršením verbální paměti u lidí ve věku mezi 18 až 30 lety.
Této studie se účastnilo přes 5000 lidí, kteří měli sami nahlásit, jak často užívají konopí a pak se účastnit testování jejich verbální paměti, rychlost zpracovávání a exekutivní funkce.
Studie zjistila, že průměrně s každými 5 lety pravidelného užívání konopí si jeden ze dvou účastníku pamatoval o 1 slovo méně ze seznamu 15 slov, který jim byl předtím ukázán.
Nicméně další studie také naznačují, že by konopí mohlo pomoci snížit zhoršení kognitivních schopností způsobené stářím. Studie[6] z roku 2017, která byla publikovaná v Nature Medicina ukázala, že i když THC má negativní dopad na mladé myši a jejich výsledky v kognitivních testech, má opačný účinek u starších myší.
KONOPÍ MŮŽE ZPŮSOBIT ZÁVISLOST
Bez ohledu na to, jak moc milujete konopí, je důležité vědět, že i konopí může způsobit závislost. Když se THC naváže na receptory CB1, náš endokanabinoidní systém se přirozeně přizpůsobí. Jakmile k tomuto dojde, začne produkovat méně endokanabinoidů a méně receptorů. S pravidelným užíváním to znamená, že si přirozeně vybudujete toleranci k THC a k dosažení stejných účinků budete potřebovat vyšší dávku.
Postupem času může pravidelné užívání konopí vytvořit závislost. Endokanabinoidní systém je přirozeně velice chytrý a promyšlený systém. Ve stresových situacích může například zvýšit hladinu endokanabinoidů jako odpověď na zvýšení hladiny kortizolu. Pokud lidé užívají konopí v boji proti stresu, tak THC funguje v tomto případě jako endokanabinoidy anandamid či 2-AG a ovlivní tak schopnost našeho endokanabinoidního systému se se stresem v budoucnu vypořádat. To poté může vést k vytvoření závislosti na konopí v případě stresových situací.
Obecně tedy platí, že závislost na konopí existuje tehdy, když člověk užívá konopí a cítí jeho negativní dopad a chce s ním přestat, ale nemůže.
KONOPÍ JE SPJATO S MENTÁLNÍM ONEMOCNĚNÍM
Existují výzkumy, které ukazují, že konopí může ovlivnit naše psychické zdraví. Spojitost mezi konopím a mentálními onemocněními ještě úplně neznáme. Myslelo se, že konopí může způsobit psychózy a schizofrenii, ale to nejspíše nebude pravda. Místo toho si někteří vědci myslí, že by konopí mohlo způsobit vznik mentální poruchy u lidí, kteří k ní již mají predispozici. Nicméně stále nevíme, jak přesně konopí ovlivňuje naše mentální zdraví.
POZNÁMKA PRO MLADÉ UŽIVATELE KONOPÍ
Nyní chápete, jaké dopady může mít krátkodobé i dlouhodobé užívání konopí. Pokud budete konopí užívat v rámci mezí, pak si jej můžete užít bez obav, že se vystavujete závažným rizikům.
Je důležité zmínit, že mladí a dospívající lidé by se užívání konopí měli vyvarovat. Endokanabinoidní systém hraje důležitou roli ve vývoji našeho mozku, a to již od narození, přes pubertu až do dospělosti. Doporučujeme tedy, aby se mladí lidé, jejichž mozek je stále ve vývinu, VYVAROVALI užívání konopí.
External Resources:
- Cannabinoid receptors: where they are and what they do. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Here's the truth about whether cannabis causes psychosis – and what you can do to minimise your risk of harm | The Independent https://www.independent.co.uk
- Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
- Long-Term Effects of Cannabis on Brain Structure https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Long-Term Marijuana Use Associated with Worse Verbal Memory in Middle Age - For The Media - JAMA Network https://media.jamanetwork.com
- https://www.researchgate.net/publication/316842775_A_chronic_low_dose_of_D9-tetrahydrocannabinol_THC_restores_cognitive_function_in_old_mice
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.