I když v poslední době byla o konopí vedena řada diskuzí - zejména ty, k nimž došlo na Capitol Hill - konopí i nadále zůstává jednou z nejméně pochopených látek. Existuje tu mýtus, a potom tu existuje realita; uvádíme pět přetrvávajících mýtů o konopí.


1. Způsobuje marihuana ztrátu paměti?
Neexistují žádné definitivní údaje, které by potvrzovaly, že konopí z dlouhodobého hlediska ovlivňuje krátkodobou paměť. Navzdory všeobecnému názoru je krátkodobá paměť ovlivněna pouze během intoxikace.

To high to find my weed

2. Hormonální změny
Studie provedené v 70. letech potvrdily škodlivé účinky na pohlavní hormony, ale moderní věda tyto závěry vyvrátila. Ironií je, že s hormonálními změnami souvisí alkohol (legálně prodávaná látka).

3. Neexistující předávkování
Neexistuje žádný důkaz, že by došlo k jakémukoli úmrtí v důsledku předávkování marihuanou. Studie prováděné na myších odhalily, že aby došlo k předávkování, musel by být poměr kanabinoidů v těle 40 000:1. Porovnejte to s poměrem, kdy dochází k předávkování alkoholem, který se pohybuje v rozmezí 4:1 a 10:1.

4. Poškození mozku
Na rozdíl od alkoholu konopí neprodukuje toxiny, které zabíjejí mozkové buňky. Kromě toho, použití konopí v průběhu času nebylo spojeno s opotřebováním receptorů v mozku. Pravdou je, že marihuana souvisí s mírně zvýšenou aktivitou křivky alfa, která je nejčastěji spojována s meditativním, uvolněným a kreativním stavem mysli.

5. Marihuana a problémy s reprodukcí
Jde o další mýtus, který neodpovídá realitě. Studie z 80. let minulého století o škodlivých účincích marihuany na pohlavní buňky makaků potvrdila, že změny by mohly naznačovat podobný účinek v případě lidí, ale k dnešnímu dni se žádný takový důkaz neobjevil.
Old Vintage Anti Cannabis Propaganda posters
6. Oslabený imunitní systém
Studie provedené na laboratorních krysách prokázaly, že v mimořádně vysokých dávkách může mít THC v krevním oběhu potenciálně imunosupresivní účinek. To znamená, že může dojít k ohrožení buněk zodpovědných za boj proti bakteriálním infekcím. Námitkou je, že k účinku dochází pouze během intoxikace a pouze pokud byla dávka THC nereálně vysoká.

7. Je důsledkem užívání marihuany užívání tvrdých drog?
Toto je jeden z oblíbených mýtů o konopí. Pravdou je, že neexistují žádné vědecké údaje, které by toto tvrzení potvrdily. Opak je pravdou. Studie, které byly provedené ve Spojených státech, zjistily, že více než 75% Američanů, kteří v některém okamžiku života užívali marihuanu, nikdy neužilo "tvrdší drogu". A co je zajímavější: studie prokázaly, že lidé, kteří začali užívat tvrdé drogy, užívali na začátku alkohol. Znovu vidíme, že místo alkoholu je haněna marihuana. 

Cannabis is not a gateway drug

8. Marihuanový vs. tabákový kouř
Další oblíbený mýtus tvrdí, že kouření konopí je nebezpečnější než kouření cigaret. Jednoduše řečeno, není to pravda. Nejnebezpečnějšími chemickými látkami obsaženými v cigaretách jsou oxid uhelnatý a dehet. I když jsou hodnoty těchto chemických látek v marihuaně dvakrát vyšší než v případě tabáku, jsou konzumovány v mnohem méně koncentrovaných dávkách. Jinými slovy, uživatel konopí by musel v průběhu času vykouřit obrovské množství "čistých" jointů, aby dosáhl stejných hodnot jako je tomu v případě kuřáka tabáku.
The bad ingredients of a cigarete
9. Způsobila by legalizace konopí více automobilových nehod?
Ti, kteří protestují proti legalizaci konopí uvádí, že naše silnice by naplnil chaos, pokud by k tomu vůbec došlo. Pravda je - jako vždy - ve statistikách. Z dat, které máme k dispozici, vyplývá, že kuřáci konopí způsobí stejně automobilových nehod jako ti, kteří pijí alkohol. Kromě toho, 85% lidí, kteří způsobili automobilovou nehodu pod vlivem konopí, byli ve stejném okamžiku také pod vlivem alkoholu. To znamená, že jako obvykle vzájemný vztah není to stejné jako příčina.10. Je marihuana vysoce návyková?
Jde o další oblíbený mýtus: tvrdí, že marihuana je vysoce návyková látka. Méně než 1% Američanů kouří marihuanu denně. Znáte lidi, kteří každý den pijí kávu? Faktem je, že marihuana je méně návyková než kofein - další legální látka.

Cigaretes vs Alcohol vs Cannabis

Vždy budou existovat lidé, kteří budou ignorovat vědecký fakt, i když jim je přímo předložen. Naše země si uvědomuje, že marihuana není  takovým postrachem, jaký se z ní dělá. S trochou trpělivosti můžeme dosáhnout postupné změny veřejného mínění. 

External Resources:
  1. The Cannabis Effect on Crime https://www.tandfonline.com
  2. Alcohol-Related Crimes: Statistics and Facts - Alcohol Rehab Guide https://www.alcoholrehabguide.org
  3. Cannabis blunts the brain's reward system | Imperial News | Imperial College London https://www.imperial.ac.uk
  4. How dealing with past trauma may be the key to breaking addiction | Life and style | The Guardian https://www.theguardian.com
  5. Is it possible to “overdose” or have a “bad reaction” to marijuana? | FAQs | Marijuana | CDC https://www.cdc.gov
  6. Cannabis - from cultivar to chemovar - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  7. Download Limit Exceeded http://citeseerx.ist.psu.edu
  8. Breathhold duration and response to marijuana smoke - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

JE VÁM 18 NEBO VÍCE LET?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.