By Arielle Friedman

Ultimátní Příručka Konopných Koncentrátů

Ultimátní Příručka Konopných Koncentrátů

Obsah:

Koncentráty jsou jedním z nejrychleji rostoucích sektorů v konopném průmyslu. I když je konopný květ stále nejoblíbenější metodou konzumace, užívání koncentrátu každým rokem roste. Očekává se, že v roce 2022 budou prodeje koncentrátů vyšší než prodeje květů.

Koncentráty jsou formou konopí, kde jsou aktivní sloučeniny více koncentrované než v konopných květech. Nejjednodušší formou koncentrátu je skuff. Mezi další příklady konopných koncentrátů patří hašiš, BHO a koncentráty vyrobené CO₂ extrakcí. Technicky vzato mezi koncentráty patří i tinktury a konopné pokrmy, ale náš článek se bude zabývat koncentráty, které lze kouřit nebo vaporizovat.

Nyní máte zřejmě více otázek než odpovědí. Jaké jsou různé druhy koncentrátů? Lze je vyrobit i doma? Jak se užívají? Všechny tyto otázky budou zodpovězeny, ale nejdříve se pojďme podívat na historii konopných koncentrátů.

HISTORIE KONOPNÝCH KONCENTRÁTŮ

I přes to, že mají image horké novinky, konopné koncentráty jsou vcelku starou technologií. Jejich původ sahá až do starověkého světa, kde konopný koncentrát představoval hašiš. Hašiš je původem z Číny, ale svou popularitu získal díky jeho užívání v Indii a na Středním východě. Dokonce se objevil i v Tisíc a jedna noc.

Hašiš přišel do Evropy v 18. století a spisovatelé, jako je například Gmelin, popsali jeho lékařské vlastnosti. Popularita hašiše vzrostla po Napoleonských válkách, jelikož francouzští vojáci se s hašišem setkali v Egyptě. Brzy poté založila pařížská inteligence "Club des Hashischins". Tato komunita se zabývala jeho užíváním. Mezi její členy patřil například Victor Hugo, Charles Baudelaire a Alexandre Dumas.

Mezitím si hašiš udělal jméno v lékařské komunitě. Samuel Hahnemann, zakladatel homeopatie, vedl debatu o jeho účinnosti v roce 1811. V 19. století byl hašiš používán jako lék na onemocnění, jako je například nespavost, bolest, migréna a menstruační potíže.

Nicméně, na obzoru se objevovala mračna. S růstem drogové prohibice ve 20. století začal být perzekvován i hašiš. V roce 1961 byl hašiš Spojenými Národy globálně kriminalizován a zlatá éra legálního hašiše došla ke svému konci.

Hašiš nebyl poražen, nýbrž vstoupil na černý trh. Maroko se stalo největším celosvětovým vývozcem hašiše a zásobovalo celý svět obrovským množstvím méně kvalitního hašiše, kterému se přezdívá "mýdlová kostka". V 90. letech minulého století se stal jedničkou na trhu Afghánistán a znovu ukázal světu kvalitní hašiš.

Mezitím, co byl hašiš na černém trhu, tak vznikl nový typ koncentrátu. V 70. letech minulého století došlo pomocí alkoholu, aktivního uhlí a medu ke vzniku "hašišového oleje", koncentrátu, který má vyšší obsah THC než tradiční. Hašišový olej začal okamžitě získávat na popularitě a dokonce si jej všimla i CIA a začala s ním provádět experimenty na ovládání mysli.

Většina historie konopných koncentrátů je "koncentrována" v posledních 20 letech. V roce 1999 začal na internetu kolovat návod na výrobu butanového hašiše. V roce 2005 popularizoval kanadský Budderking techniku výroby budderu a dabbovacího vaporizéru. Od té doby si hašišový olej získával na prestiži a sofistikovanosti a v dnešní době je jasné, že konopné koncentráty se stanou tváří globálního konopného trhu.

Hašišový a hašišového oleje

TYPY KONCENTRÁTŮ

Koncentráty se rozdělují na dvě hlavní kategorie: na ty, které jsou extraktem a na ty, které jím nejsou. Extrakty jsou vyrobeny pomocí rozpouštědla a často se o nich mluví jako o hašišovém oleji. Mezi koncentráty, které nejsou extraktem, patří hašiš, pryskyřicový hašiš a skuff. Bublinkový hašiš není považován za extrakt, i když využívá vodu jako rozpouštědlo. Ve světě konopí není voda považována za rozpouštědlo.

Jsou dva způsoby, jakými můžeme kategorizovat extrakty: podle rozpouštědla a podle konzistence. Některé kategorie založené na rozpouštědlu zahrnují BHO, který využívá jako rozpouštědlo butan, PHO, který využívá jako rozpouštědlo propan, dále sem patří extrakce založené na CO₂, které využívají jako rozpouštědlo CO₂ a také extrakce založené na alkoholu, které využívají jako rozpouštědlo alkohol.

Extrakty lze také kategorizovat na základě jejich konzistence. Vosky představují tuhé, neprůhledné extrakty; lepivé, transparentní extrakty se nazývají sap (míza); shatter představuje extrakty, které jsou tvrdé a transparentní jako sklo; extrakty, které mají konzistenci jako karamelka se nazývají pull 'n' snapp a konečně budder, tak se nazývají extrakty s neprůhledným vzhledem a načechranou strukturou.

Různých konzistencí lze docílit různými podmínkami, při kterých se extrakt ochlazuje. Například při výrobě Budderu se extrakt "šlehá" na chladicí desce. Konzistence nemá prakticky žádný účinek na psychotropní či lékařské vlastnosti koncentrátu.

Klikněte zde pro více informací ohledně výroby extraktů a dalších koncentrátů.

SÍLA KONCENTRÁTŮ

Koncentráty jsou prakticky rozbité trichomy konopného květu, které byly stlačeny dohromady. Kvůli tomu jsou bohaté na kanabinoidy a terpeny, které jim propůjčují účinky konopí.

Koncentráty jsou oblíbené ze dvou důvodů. Za prvé obsahují daleko více THC než nejsilnější konopné odrůdy a poskytují tak daleko silnější účinky. A za druhé obsahují více medicinálních kanabinoidů a terpenů, díky čemu zvyšují lékařské účinky konopí.

Síla je největší výhoda koncentrátu, ale také jeho největší nebezpečí. Nezkušení uživatelé mohou po prvním potáhnutí zažít nepříjemné pocity až silnou paranoiu. Pokud jste tedy v užívání koncentrátů noví, začněte s menšími dávkami a buďte velice opatrní.

Ultimátní Příručka Konopných Koncentrátů

ZAKOUPENÉ VS. DOMÁCÍ

Podobně jako se sušenkami, i u koncentrátů si musíte položit otázku, zda si je chcete zakoupit a nebo udělat domácí. Typický uživatel konopí má tři možnosti: zakoupit komerční koncentráty, koupit si domácí koncentráty od známých a nebo si je sám vyrobit. K zodpovězení tohoto dilematu musíme lépe znát rozdílné druhy koncentrátů a také to, jak se vyrábějí.

Koncentráty, které nejsou založeny na rozpouštědlech, si může mnoho lidí vyrobit samo doma. Koneckonců, pokud používáte sítko na scuff, tak již vyrábíte domácí koncentrát. Nashromážděný scuff lze přidat do jointů, do kávy a nebo si z něj vyrobit měsíční kameny.

Existuje i několik způsobů, kterými si můžete doma vyrobit hašiš. Někteří uživatelé preferují jednoduchost a vyrábějí hašiš pomocí boty. Scuff se vloží do vzduchotěsného pytlíku a vloží se dovnitř paty boty. Jak člověk v této botě po celý den chodí, tak dojde k zahřátí a stlačení scuffu, který se přemění v hašiš. Další možností je výroba pryskyřice. Zde se konopné květy vloží do voskového papíru a ten se poté stlačí žehličkou na vlasy. Díky teplotě a tlaku se na papír uvolní pryskyřice, která má podobné vlastnosti jako BHO. Existuje mnoho dalších metod, jak vyrobit hašiš, při kterých budete například používat mixér, kompresor a nebo led. Různě vyrobený hašiš má různé vlastnosti, ale všechny tyto metody mají jedno společné - díky nepřítomnosti rozpouštědel jsou naprosto bezpečné.

Extrakty jsou trochu komplikovanější. Dva nejoblíbenější - BHO a PHO - jsou trochu riskantní záležitostí. Butanová extrakce zahrnuje výbušné materiály a některým domácím kutilům se povedlo při výrobě BHO vyhodit kuchyni do vzduchu. Další nebezpečí s BHO nebo PHO je možná kontaminace finálního produktu.

Pokud jste ve výrobě domácích extraktů nováčkem, tak nezačínejte s BHO a nebo PHO. Místo toho zkuste provést alkoholovou extrakci, která je téměř bez rizika a díky níž si osvojíte tento proces.

Komerční extrakty jsou nejčastěji vyrobeny pomocí superkritické CO₂ extrakce. Tato extrakční metoda umožňuje výrobcům bezpečně extrahovat širokou škálu kanabinoidů a terpenů, bez rizika kontaminace. Superitická CO₂ extrakce je momentálně nejvyužívanější metodou pro komerční extrakci. Nicméně k provedení této extrakce je potřeba velice drahé vybavení a tudíž si nejspíše doma CO₂ laboratoř nezaložíte.

JAKÉ ODRŮDY POUŽÍT K VÝROBĚ KONCENTRÁTŮ?

Jedno z důležitých rozhodnutí při výrobě koncentrátů je výběr konopné odrůdy. Stejně tak jako nedostanete krev z kamene, tak nedostanete THC z odrůdy, která skoro žádné neobsahuje.

Při výběru odrůdy existuje několik základních pravidel. Za prvé si musíte zjistit, kam vaše odrůda spadá. Zda je to sativa a nebo indika. Indiky jsou více relaxační odrůdy, které mají spíše tělesné účinky a mohou způsobit hlad a ospalost. Sativy jsou více energetické a jejich účinky jsou více psychické a mohou být povznášející a kreativní. Dále je důležité si zjistit, kolik THC vaše odrůda obsahuje. Díky tomu můžete lépe odhadnout sílu psychotropních účinků. Nakonec si také zjistěte obsah CBD, neboť díky tomu budete vědět, zda váš extrakt má nějaké medicinální vlastnosti.

Pokud hledáte odrůdu, která je bohatá na THC, tak nic nezkazíte s odrůdou Royal Gorilla. Tento vyvážený indika/sativa hybrid může obsahovat až 30% THC. Pokud chcete využít váš koncentrát k léčbě problémů, jako je například chronická bolest, úzkost či epilepsie, pak byste měli sáhnout po odrůdě, která je bohatá na CBD. Euphoria je skvělou volbou. Tato indika-dominantní odrůda obsahuje 7% CBD. Odlišná, ale velice dobrá volba je i odrůda Painkiller XL. Tato sativa-dominantní odrůda má zcela vyvážený obsah THC a CBD.

TERPENY A KONCENTRÁTY

TERPENY A KONCENTRÁTY

Další faktor, který je při výběru odrůdy vhodné vzít v potaz, je terpenový profil. Terpeny jsou zodpovědné za chuť konopných odrůd. Dále také modifikují psychoaktivní účinky konopí a jsou zodpovědné za mnoho léčebných účinků konopí.

Jeden z důležitých terpenů je limonen. Má antidepresivní vlastnosti, takže pokud chcete s vaším extraktem bojovat proti psychickým chorobám, tak je dobré si zjistit, které odrůdy obsahují tento terpen. Odrůda Jack Herer je bohatá na limonen a THC. Dalším důležitým terpenem je beta karyofylen, který může snížit[1] symptomy deprese a úzkosti. Povznášející odrůda Royal Cookies obsahuje beta karyofylen. Pokud trpíte na sociální úzkost a nebo máte problém s agresí, tak popřemýšlejte nad odrůdou, která obsahuje linalool, který vám může pomoci[2] s těmito problémy. Odrůdy, které jsou vyšlechtěny z Grand Daddy Purple, jako třeba Legendary OG Punch, obvykle obsahují více linaloolu.

Při užívání terpenů v koncentrátech je důležité si hlídat teplotu. Terpeny jsou často citlivější na teplo než THC a CBD a vyšší teplotou je tedy můžete velice snadno zničit. Pokud dabbujete a chcete si vychutnat všechny terpeny, tak dabbujte při nižších teplotách.

JAK UŽÍVAT KONCENTRÁTY

Koncentráty lze užívat několika různými způsoby. Lze je zapéct do buchet pomocí podobných metod jako při pečení s konopnými květy. Lze je také přidat do jointů a nebo do bongu. Ale nejčastější způsob, kterým se koncentráty konzumují, je dabbování nebo vapování.

Vapovací pera jsou velice oblíbeným způsobem konzumace koncentrátů. Jsou hlavní metodou konzumace komerčních CO₂ koncentrátů a lze je také využít pro jakýkoliv hašišový olej nebo pro hašiš. Vapovací pera jsou diskrétní, snadno se používají a poskytují jemnější a lépe kontrolovatelnou zhulenost.

Na druhém konci spektra je dabbování. Dabbování je metoda, při které se užívají koncentráty vaporizováním pomocí horké jehly a poté inhalací vytvořené páry pomocí speciálního bongu, který se jmenuje "dab rig". Detailnější instrukce můžete nalézt zde. Jak jsme již zmínili výše, tato metoda užívání je docela silná a bude vám chvíli trvat, než si na ni zvyknete.

VÝHODY KONCENTRÁTŮ

Koncentráty mají několik výhod. Za prvé jsou daleko silnější než konopné květy a zažijete tak daleko lepší zhulenost i lékařské účinky. Vzhledem k tomu, že koncentráty většinou neobsahují velké množství rostlinného materiálu, jsou tak lepší pro vaše plíce. Navíc, koncentráty mají delší dobu spotřeby než palice, ale je stále důležité je správně skladovat.

NEVÝHODY KONCENTRÁTŮ

Nevýhoda koncentrátů je stejná jako jejich výhoda: síla. Koncentráty jsou velice silné a z toho důvodu mohou být pro některé uživatele ohromující. Pokud jste nováček v užívání koncentrátů a v dabbování, tak určitě začněte s velice slabými dávkami.

BÁJEČNÝ SVĚT KONCENTRÁTŮ

Může se to zdát být hodně informací, ale jsou dobrým základem pro užívání koncentrátů. Vyberte si jakýkoliv druh koncentrátu, který bude nejvíce vyhovovat vaším preferencím a dejte se do toho. Kdo ví? Třeba jste právě objevili váš oblíbený způsob užívání konopí.

External Resources:
  1. β-Caryophyllene, a CB2 receptor agonist produces multiple behavioral changes relevant to anxiety and depression in mice. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Effects of inhaled Linalool in anxiety, social interaction and aggressive behavior in mice. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.