By Miguel Ordoñez


Lidé s astmatem jsou velice dobře obeznámeni s pocitem stažených plic. Motání hlavy, lapání po dechu, sípání a podobné pocity jsou velice častou součástí astmatických záchvatů, které mohou být při neopatrnosti velice nebezpečné.

Pokud jste však astmatik, který si užívá kouření konopí, pak může být váš život ještě o něco komplikovanější. Jste totiž rozpolceni mezi tím, zda si nadále užívat vaši oblíbenou bylinku, ale vystavit tak vaše plíce nebezpečí a nebo konopí přestat užívat. Je vcelku příjemné nemít kouř či páru ve vašich plicích, ale úleva, kterou konopí může poskytnout, je velice lákavá.

Z této úvahy se dostáváme k následujícím otázkám: Je vhodné užívat lékařské konopí jako astmatik? Může mi lékařské konopí s astmatem pomoci a nebo jej naopak zhorší? V tomto článku si zodpovíme všechny tyto otázky.

Co Je To Astma a Co Jej Způsobuje?

Jistě víte, že astma ztěžuje dýchání a při každém nádechu je slyšet sípání. Co přesně se ale děje během astmatického záchvatu?

Zde je přehled a není velmi hezký.

Pro začátek se dýchací cesty v plicích zužují a otékají. V některých případech se hlen může vyvinout také ve vašem dýchacím systému. Někteří lidé to zvládají a považují to za malou nepříjemnost. U jiných lidí však může dojít až k fatálním následkům.

Další logickou otázkou, kterou si musíte položit, bude: „Jsem vystaven riziku astmatu?“ Část rizika je dědičná, a pokud máte blízké příbuzné, kteří jsou astmatici, tak existuje velká šance, že i vy jste a nebo se stanete astmatikem. Dalším klíčovým ukazatelem je to, zda trpíte alergiemi, které jsou často doprovázeny astmatem.

Pak byste také měli věnovat pozornost určitým faktorům vašeho životního stylu, jako je nadváha, neustálé kouření, pasivní kouření a styk s jinými nebezpečnými chemikáliemi.

Jaké jsou tedy příčiny astmatu? Astmatický záchvat může vyvolat několik vnějších faktorů, například vzdušné alergeny, určité potravinářské přísady a dokonce i studený vzduch. Dále jsou zde onemocnění, která mohou být jednoduchá jako běžné nachlazení a nebo také daleko komplexnější jako je gastroezofageální refluxní choroba (jednoduše známá jako GERD), kde vaše žaludeční kyseliny cestují až do vašeho krku.

Léky jako beta-blokátory, ibuprofen a aspirin mohou také způsobit astma. Spolu s tím je častým spouštěčem astmatu silný stres a nebo jiné silné negativní emoce.

Co Je To Astma a Co Jej Způsobuje?

Symptomy Astmatu

Astmatické záchvaty se u jednotlivých osob liší. Někteří lidé mají časté záchvaty v okamžiku, kdy jsou vystaveni jednomu ze spouštěčů, ale jiní lidé mají záchvaty tehdy, pokud například velice namáhavě cvičí a nebo zažijí emocionálně náročné období.

Příznaky budou vypadat stejně bez ohledu na to, který astmatik je prožívá. Plnohodnotný astmatický záchvat doprovází:

 • Sípání při každém výdechu. Zvláště to uvidíte u dětí a je to docela bolestivý zvuk.
 • Dýchavičnost, jako byste právě uběhli celý maraton.
 • Tvrdý a suchý kašel zhoršený sípáním. Jedná se o typ kašle, který je běžně způsoben virem, jako je chřipka.
 • Přerušené spánkové cykly z důvodu dýchacích potíží.

Jak jsme zmínili již dříve, astmatické záchvaty se mohou stát smrtícími, pokud k nim špatně přistupujeme. Víte, že se váš stav každou minutou zhoršuje, pokud budete trpět i po několika potáhnutích z inhalátoru pro rychlou úlevu. Špičkový průtokoměr by byl také dobrým ukazatelem průtoku vzduchu v plicích.

Pokud tedy nadále projevujete primární příznaky a špičkový průtokoměr neukazuje povzbudivé výsledky, je čas vyhledat odbornou pomoc.

Jak Konopí Ovlivňuje Astmatiky?

I když existuje mnoho způsobů, jak v tomto čase legalizace užívat konopí, kouření je pro mnoho lidí pořád preferovanou metodou. A i z toho důvodu existuje mnoho milovníků konopí, kteří nedokáží s kouřením konopí na chvíli přestat, i když u nich bylo diagnostikováno astma.

Abychom vám tedy poskytli nějakou odpověď na tuto otázku, v dubnu vypracovala skupina vědců výzkum[1] na třech pacientech s astmatem, kterým bylo podáváno lékařské konopí.

Pacienti zaznamenali zlepšení jejich stavu a vědci se tak rozhodli detailně prozkoumat jejich data. Nejprve si všimli toho, že konopí uvolnilo svaly v plicích a rozšířilo tak dýchací cesty. Dále si všimli toho, že konopí mělo v podstatě uklidňující účinek na plíce.

Nicméně i přes to se musí vzít v potaz fakt, že kouřením se do plic dostává dráždivý kouř, co může při nadměrném užívání vést ke vzniku chronické bronchitidy. Obvykle se to však nestává.

Jak Konopí Ovlivňuje Astmatiky?

Je Vhodné Kouřit Lékařské Konopí i Když Mám Astma?

Nyní, když jsme prošli a prodiskutovali některé hlavní výhody konopí, pojďme se zaměřit na potenciální dlouhodobá rizika kouření s astmatem:

 • Pokud kouříte konopí, mohou se v plicích snadno vyvinout velké vaky naplněné tekutinou, jinak známé jako bullae[2]. Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že již trpíte astmatem, můžete si snadno představit, že toto je poslední problém, který byste chtěli řešit.

Časem se bullae mohou vyvinout v pneumotorax[3], jinak známý jako kolaps plic, což je život ohrožující stav.

Krátkodobá rizika také nejsou příliš hezká. Mohly by snadno zhoršit vaše astmatické příznaky a váš každodenní život by tak mohl být daleko horší. Pokud budete často kouřit, tak může dojít k následujícím obtížím:

 • Sípání při výdechu
 • Dušnost
 • Nadměrný vznik hlenu
 • Zhoršený kašel
 • Plicní infekce

Další Formy Konopí Pro Astmatiky

Kouření konopí určite nepřichází v úvahu. Jsou zde však i jiné způsoby užívání konopí, které by teoreticky mohly pomoci ulevit od symptomů astmatu? Naštěstí jich existuje několik.

Níže naleznete několik metod, které můžete vyzkoušet:

 • Vapování

Jistě jste již slyšeli o porovnávání vaporizace s kouřením a pravděpodobně některou metodu preferujete. Pokud se ale bavíme o "zdravější" možnosti pro astmatiky, vše bude záviset na fyzických a chemických změnách, ke kterým dochází v konopných květech při kouření či vaporizaci.

Při vaporizaci dochází k zahřátí konopí do takové míry, až se z něj začnou uvolňovat obsažené sloučeniny. Toto teplo aktivuje kanabinoidy i terpeny obsažené v rostlině a vypustí je ve formě páry, kterou poté můžete inhalovat.

Na druhou stranu při kouření dochází ke spalování rostlinného materiálu a tudíž se jedná o karcinogenní proces (to znamená, že eventuálně může dojít ke vzniku rakoviny). Navíc podle American Lung Association[4] může konopný kouř vytvářet daleko více dehtu než tabákový kouř.

Pokud opravdu potřebujete užívat konopí, pak je vaporizace rozhodně vhodnější volbou, pokud nepočítáme konopné oleje, tinktury a potraviny. Možná se nejedná o 100% bezpečnou metodu, ale jedná se rozhodně o zdravější metodu než kouření, zvláště porud trpíte astmatem.

Vapování
 • Inhalátor

Díky legalizaci mohou lékařští experti přicházet s vylepšeními ve svých oborech pro využití benefitů, které přináší konopí. V dnešní době může inhalátor, což je nejlepší přítel každého astmatika, sloužit i jako spolehlivý přístroj pro inhalaci konopí.

Konopné inhalátory jsou podobné vaporizérům v tom, že využívají páru místo kouře. Hlavním rozdílem je fakt, že inhalátory vám dají daleko přesnější dávky.

Kanabinoidy se do vašich plic dostanou skrze pohonnou látku, stejně jako u inhalátoru. Jak jsme již zmínili, tyto inhalátory vám dají velice přesné dávky. S každým potáhnutím obdržíte stejnou dávku a to znamená, že vaše konzumace je kontrolovaná a nedochází tak k poškození vašeho těla v jakékoliv podobě. Tyto inhalátory často obsahují daleko větší množství THC a pokud hledáte něco s vyšším obsahem CBD nebo jiných kanabinoidů, tak je dobré si důkladně přečíst složení.

Nejlepší vlastností konopných inhalátorů je fakt, že jsou velice diskrétní. Jednoduše si jej můžete strčit do kapsy a párkrát si potáhnout, kdykoliv se vám zachce. A pokud vás někdo uvidí, tak to bude vypadat tak, že jste si potáhnuli ze svého inhalátoru proti astmatu. To je ale svoboda!

Inhalátor

Tradiční Léčba Astmatu vs. Konopí

Léčba, kterou vám váš lékař předepíše, bude záviset na závažnosti vašeho onemocnění. Mezi tradiční metody léčby patří léky na předpis a různá dýchací cvičení, nicméně inhalátory jsou předepisovány nejčastěji.

Vzhledem k tomu, že je možné obohatit inhalátory o THC, tak by si lidé s astmatem mohli užít to nejlepší z obou světů ve formě instantní a dlouhodobé úlevy od nepříjemných symptomů astmatu.

Samozřejmě je vhodné, aby došlo k vypracování dalších studií, které budou zkoumat vztah mezi konopím a astmatem. Pokud ale máme být upřímní, tak konopí má uklidňující a uvolňující účinky u většiny uživatelů a tyto účinky by mohly pomoci lidem s astmatem. Kouření konopí samozřejmě nepřichází v úvahu, ale určitě je vhodné prozkoumat alternativní možnosti užívání konopí.

Lékařské prohlášeníUvedené, odkazované informace na této webové stránce slouží pouze pro všeobecné vzdělávací účely a nepředstavují odbornou lékařskou či právní radu. Royal Queen Seeds neomlouvá, neobhajuje ani nepropaguje nezákonné užívání drog.

Royal Queen Seeds Cannot nenese zodpovědnost za materiál z odkazů na našich stránkách nebo na stránkách, na něž byly uvedené odkazy, které omlouvají, obhajují nebo propagují nezákonné užívání drog nebo nezákonné aktivity. Než užijete jakékoli produkty/způsoby uvedené nebo odkazované na této webové stránce, obraťte se na svého lékaře/poskytovatele zdravotní péče.

External Resources:
 1. Medical Cannabis in Asthmatic Patients - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 2. Bullae: Pictures, Treatment, Symptoms, and More https://www.healthline.com
 3. Pneumothorax (Collapsed Lung): Types, Symptoms, and Risks https://www.healthline.com
 4. Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
 5. Encyclopédie Larousse en ligne - bulle pulmonaire https://www.larousse.fr
 6. Pathologies - Réagir en cas d'urgence : Pneumothorax | ameli.fr | Assuré https://www.ameli.fr
 7. Catalogue en ligne OFDT Documentation https://bdoc.ofdt.fr
 8. Bulla. Diccionario médico. Clínica Universidad de Navarra. https://www.cun.es
 9. Neumotórax: Síntomas, diagnóstico y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra https://www.cun.es
 10. Lungenzysten: einfaches Bild – viele Ursachen https://healthcare-in-europe.com
 11. Pneumothorax – Wikipedia https://de.wikipedia.org
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.