By Ryan Najjar

Lidé si konopí užívají již od starověku a tudíž sucho v ústech není ničím novým. Ale až nedávno (v roce 2006[1]) se tento vedlejší účinek stal tématem pro vědecký výzkum, který nám nyní pomáhá tento zvláštní vedlejší účinek objasnit.

Vzhledem k tomu, že THC je velice podobné anandamidu, vědci v současnosti věří tomu, že THC se váže na receptory v podčelistních slinných žlázách[2] a díky tomu tyto žlázy nedostávají zprávy od našeho nervového systému. Jinými slovy: THC obsažené v konopí je nejspíše zodpovědné za snížení produkce slin v ústech.

Related story

Co Je To THC?

Co Kromě Konopí Způsobuje Suchost V Ústech?

Často spojujeme pocit suchosti v ústech pouze s konopím. Nicméně existuje mnoho různých důvodů, proč pociťujeme suchost v ústech. Pro začátek, suchost v ústech může být způsobena nepravidelným pitím vody. Dalším důvodem může být i nadměrná konzumace suchých potravin, jako jsou suchary či sušené maso, no také i dlouhodobé trávení času v teplém a suchém počasí. Pokud spíte s otevřenými ústy, tak nejspíše máte s tímto pocitem bohaté zkušenosti. Naše slinné žlázy neustále produkují sliny, které ale při otevřených ústech rychle vysychají.

Je Sucho V Ústech Nebezpečné?

Je tedy sucho v ústech nebezpečné a může vás ohrozit na vašem zdraví? Inu, nejedná se o něco, kvůli čemu byste skončili v nemocnici, ale sucho v ústech může způsobit nějaké problémy. Dlouhodobé sucho v ústech může být poměrně nepříjemné a to může ovlivnit vaši náladu a nebudete se moci pořádně soustředit. Sucho v ústech také může vést k suchu v krku, díky čemuž je polykání obtížnější a budete potřebovat sklenici vody. Pokud dlouhodobé sucho v ústech nebudete řešit, tak také může dojít k oslabení vašich zubů, které budou citlivější.

Sucho V Ústech A Konopí - Co Na To Věda

Lidé si konopí užívají již od starověku a tudíž "sucho v ústech" není ničím novým. Ale až nedávno (v roce 2006) se tento vedlejší účinek stal tématem pro vědecký výzkum, který nám nyní pomáhá více mu porozumět.

Sucho V Ústech A Konopí - Co Na To Věda
  • Endokanabinoidní Systém, Sliny a Kanabinoidy

Může se zdát, že sucho v ústech vzniká kvůli kouři, nicméně to není tak úplně pravda. Pravým původcem jsou kanabinoidy, což jsou účinné látky v konopí, které interagují s lidským endokanabinoidním systémem.

Endokanabinoidní systém obsahuje kanabinoidní receptory, které můžeme nalézt v celém lidském těle a to včetně mozku. Kanabinoidy obsažené v konopí mohou aktivovat tyto receptory a tím způsobí mnoho reakcí. Takto mohou navodit i typickou zhulenost, kterou po konopí cítíme, nicméně interakce s těmito kanabionoidními receptory může navodit i mnoho dalších tělesných procesů, jako je například produkce slin.

Produkce slin v našich ústech je kontrolovaná částí našeho autonomního nervového systému, stejně jako zbytek trávicího traktu. Náš mozek vyšle nervové impulzy směrem k slinným žlázám, což by mělo navodit produkci slin. K tomuto dochází bez našeho vědomí. Naše podvědomí také může ovlivnit tento proces. Například pokud pomyslíte na chutné jídlo, tak mozek začne vysílat více impulzů do slinných žláz a to vede k silnější produkci slin.

Jelikož jsou konopné receptory lokalizovány ve všech částech našeho těla, tak není moc překvapivé, že je vědci objevili i v podčelistních slinných žlázách, které jsou zodpovědné za produkci většiny slin. Vědci také zjistili, že endokanabinoid zvaný anandamid, který má podobnou strukturu jako THC, snižuje produkci slin.

Vzhledem k podobnosti mezi anandamidem a THC vědci věří, že THC se váže na receptory obsažené v podčelistních slinných žlázách, které poté nemohou přijímat zprávy od našeho nervového systému. Jinými slovy: THC obsažené v konopí je nejpravděpodobněji zodpovědné za sníženou produkci slin v našich ústech.

Tyto nové výsledky, které nám objasňují, jak může kouření konopí vést k suchu v ústech, otevírají nové způsoby léčby problémů, které jsou spojeny s produkcí slin. Nejenže by se huliči mohli jednoho dne snadno zbavit nepříjemné suchosti v ústech, ale tento výzkum by mohl být užitečný i při léčbě různých onemocnění, kvůli kterým mají pacienti sucho v ústech.

Co Dělat, Když Budete Mít Sucho v Ústech?

Většina huličů někdy jistě zažila alespoň minimální suchost v ústech při kouření konopí. Pokud jste měli pár potáhnutí, tak se nejedná o nic vážného. Může se ale jednat o nepříjemný vedlejší účinek při dlouhých večerech strávených kouřením konopí. Navíc voda od tohoto pocitu moc nepomůže. Nechápejte nás špatně, pít vodu během užívání konopí je důležité, ale existuje několik triků, které také můžete vyzkoušet.

  • Žvýkání

Žvýkání stimuluje produkci slin a to znamená, že může pomoci při sucháči. Stačí kousek žvýkačky a již nebudete potřebovat pomoc při stimulaci slinných žláz.

Pokud nemáte rádi žvýkačky, tak můžete vyzkoušet jerky a nebo sušené ovoce. V podstatě by mělo fungovat jakékoliv jídlo, které musíte pořádně rozžvýkat.

Žvýkání
  • Cukrovinky/Lízátka

Kromě žvýkání žvýkačky můžete vyzkoušet lízat lízátko nebo cumlat mentolku. Lízání a nebo cumlání má stejný efekt jako žvýkání - vede ke zvýšené produkci slin a pomáhá tak od suchosti v ústech.

Bonusový tip: Kyselá chuť umí navodit zvýšenou produkci slin, takže kyselé bombony mohou být lepší volbou než sladké. Pokud jste stateční, tak můžete cumlat citrón!

Cukrovinky/Lízátka
  • Léky na Kašel (Demulcenty)

Pokud vám žvýkání ani lízání lízátka nepomohlo od suchosti v ústech, tak můžete vyzkoušet léky proti kašli. Tyto orální léky jsou volně dostupné v lékárnách. Mechanismus účinku těchto léků spočívá v tom, že obalí sliznice vlhkou vrstvou, která pomůže od pocitu suchosti v ústech. Tyto léky mohou být i prevencí.

Léky na Kašel (Demulcenty)
  • Bylinné Čaje

Při kouření konopí se kromě suchosti v ústech můžete setkat i s bolavým a podrážděným krkem. Pokud se zajdete podívat do vašeho supermarketu, tak jistě naleznete nějaké bylinné čaje. Tyto čaje skvěle pomáhají od těchto nepříjemných vedlejších účinků.

Tip: Vymačkejte a nebo přidejte plátky kyselého citrónu do vašeho bylinného čaje pro ještě účinnější pomoc.

Bylinné Čaje
  • Omezte Příjem Cukrů a Soli

Pokud chcete mít jistotu, že nebudete mít sucháč, tak můžete zkusit omezit příjem cukrů a soli na pravidelné bázi, takže i tehdy, když zrovna nekouříte.

Sladká a slaná jídla sice chutnají skvěle, ale mohou nás také velice rychle dehydratovat. Pokud je tedy budete pravidelně konzumovat, tak to může vést k rychlejšímu nástupu suchosti v ústech při kouření. Pokud budete konzumovat tato jídla během a nebo poté, co jste si zahulili, tak můžete mít ještě nepříjemnější zkušenost.

Omezte Příjem Cukrů a Soli
  • Zvlhčovač

Pokud víte, že spíte s otevřenou pusou, tak si pořiďte zvlhčovač vzduchu, který budete mít v noci zapnutý a může vám pomoci od tohoto nepříjemného neduhu.

Pokud spíte normálně, neustále tvoříte sliny, které jsou chráněny vašimi zavřenými ústy. Pokud však spíte s otevřenými ústy, tak sliny ve vaší puse vyschnou a vy budete mít neustálý pocit suchosti, která se hulením jen zhorší. Zvlhčovač vzduchu vám může pomoci od této nepříjemné situace díky vyššímu poměru vlhkosti ve vzduchu.

Zvlhčovač
  • Vyčistěte Si Zuby a Použijte Ústní Vodu

Prevence je skvělá, ale někdy potřebujete rychlé řešení. Naštěstí se můžete vydat do své koupelny a vyčistit si zuby! Máta v zubní pastě stimuluje vaše slinné žlázy a pokud máte ústní vodu, tak se nebojte ji použít, jelikož zaručí, že se suchost v ústech nevrátí. Zuby byste si měli čistit tak jako tak, takže můžete zabít dvě mouchy jednou ranou!

Vyčistěte Si Zuby a Použijte Ústní Vodu

Věci, Kterým Se Při Suchých Ústech Vyhnout

Při suchosti v ústech není vhodné konzumovat některé nápoje. Černé a zelené čaje mohou ve skutečnosti vysušit vaši pusu ještě více (prakticky sem spadá cokoliv, co obsahuje kofein) a tudíž je vhodné se jim vyhnout. Pijte tedy bylinné čaje a nebo obyčejnou vodu. Pokud dostanete hlad po hulení, tak se vyhněte slaným jídlům a slaným snackům, jelikož ty tento pocit také zhorší. Takže žádné preclíky! To samé platí i pro alkohol a tabák.

External Resources:
  1. Inhibition of salivary secretion by activation of cannabinoid receptors - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Cannabinoid receptors in submandibular acinar cells: Functional coupling between saliva fluid and electrolytes secretion and Ca2+ signalling | Journal of Cell Science https://jcs.biologists.org
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.