Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Časová Linie Pěstování Konopí

Přehled pěti fází pěstování konopí.

Pěstování konopí přichází s mnohými nejistotami. Pěstování jako takové lze rozdělit na pět odlišných fází bez ohledu na to, která semínka jste si vybrali.

Začátek

Video id: 484396327

Předtím, než zasadíte semínka do půdy byste si měli říct, jakým pěstitelem chcete být. Chcete pěstovat v indooru a nebo budete pěstovat venku? Máte dostatek zásob, které jsou vhodné pro vaše pěstební prostředí? Vybrali jste si správná semínka, která jsou vhodná pro pěstování v indooru nebo v outdooru? Co se týče posledního bodu, každý pěstitel by měl znát rozdíly mezi světločivnými a samonakvétacími konopnými odrůdami. Tyto dvě skupiny rostlin se liší v několika klíčových vlastnostech.

Světločivné Rostliny

Nejdůležitější vlastností světločivné rostliny je potenciál nekonečného vegetativního růstu. Pokud budou vaše rostliny pod režimem 18 hodin světla 6 hodin tmy a nebo 24 hodin světla 0 hodin tmy, tak můžou být neurčitě dlouho ve vegetativním růstu. Světločivné rostliny vám odpustí některé chyby a také si je můžete lépe vypiplat a mít je tak v nejlepší možné kondici před začátkem kvetení. K nastolení kvetení stačí změnit světelný cyklus na 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Díky možnosti nekonečné vegetativní fáze můžete vyrábět klony a ty poté nechat dokončit svůj životní cyklus. Hlavní nevýhodou je čas, jelikož pořádná sklizeň vyžaduje alespoň 4 měsíce růstu. Nicméně budete mít větší a silnější rostliny.

Samonakvétací Rostliny

To, čím se tyto rostliny liší od světločivných, je již v jejich názvu. Bez ohledu na to, zda chcete, aby vaše rostlina začala kvést, samonakvétací rostliny začnou kvést sami od sebe v závislosti na jejich genetice. Tyto rostliny se snadněji pěstují a jsou vhodné i pro nováčky, jelikož nemusíte přemýšlet nad světelnými cykly. Na druhou stranu, díky limitované vegetativní fázi není rozumné udělat během pěstování nějaké chyby. Z toho hlediska je nedoporučujeme jako první rostlinu pro úplné nováčky. Příjemný je ale fakt, že sklizeň bude připravená již za dva měsíce od vyklíčení. Samonakvétací rostliny mají často nižší a slabší výnosy, na rozdíl od jejich světločivných protějšků. Moderní přístup ale může toto změnit.

5 FÁZÍ PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ

Nyní, když jsme si pověděli něco o rozdílech mezi světločivnými a samonakvétacími odrůdami, se můžeme pustit do prozkoumání jednotlivých fází růstu konopných rostlin.

Fáze 1: Klíčení - 1-7 Dní

Růstový Plán Pěstování Konopí

I když je rostlina zatím pouhým semínkem, péče, kterou jí věnujete, předurčí úspěch či neúspěch vašeho pěstování. Během klíčení ze semínka vyroste první kořínek. Tento proces obvykle trvá 1-7 dní. Metoda mokré papírové utěrky je klasickým přístupem ke klíčení. Má ale i nevýhodu, jelikož kolem vašeho semínka a kořene bude hromada malých papírových vláken. Další možností je výsadba přímo do půdy, ale v tomto případě musíte zaručit správnou teplotu a vlhkost.

Pokud chcete, aby vaše semínka byla čistá a v bezpečí, pak doporučujeme využít Starter Kit od Royal Queen Seeds. Díky němu si můžete užít čisté a klidné klíčení. Jakmile vyrostou vaše rostliny do výšky 2-3 cm, můžete je vyjmout ze starter kitu a přesadit je do vámi zvoleného květináče.

Fáze 2: Semenáček - 2 Týdny

Růstový Plán Pěstování Konopí

Jakmile rostliny vyklíčí, přesunou se do fáze semenáčku. V tomto bodě potřebují 18 i více hodin světla. Po dvou či více týdnech pořádné péče budou připraveny pořádně růst.

V tomto bodě začínají rostliny připomínat konopí. Nejprve uvidíte pouze jeden zubatý list, ale později jich uvidíte daleko více. Dokud rostlina nemá plných 5-7 zubatých listů, tak je stále považována za semenáček. Společně se vzrůstajícím počtem čepelí, dalším znakem zdravé rostliny je i sytá zelená barva. Aby vaše rostliny byly zdravé, tak si musíte dávat hlavně pozor na čistotu a správné zalévání. Semenáčky jsou křehké a tudíž byste je měli lehce zalévat pouze pokud je to nezbytné. Čistota je nezbytná kvůli možným onemocněním a plísním. Perfektním domovem pro konopné semenáčky je propagátor, který má ideálně vlhkost kolem 70% RH a teplotu mezi 20-25°C společně s bílým CFL nebo LED osvětlením.

Fáze 3: Vegetativní Fáze - 2-8+ Týdnů

Růstový Plán Pěstování Konopí

Tato fáze je nejčastěji spojovaná s přesazením květiny. V průběhu růstu se stane, že květina přeroste svůj původní domov a ať je to rašelinový květináček či kokos je čas přesadit. Vaší prioritou je nezřízené rozšiřování kořenového systému a robustní větvení. Padesáti procentní vlhkost vzduchu a chladnější teploty okolo 20-24°C je ideál a pokud pěstujete z normální semínek, může toto prostředí dopomoci k růstu samic.

Pěstitelé samonakvétaček mají daleko méně času než groweři s normálními (světločivnými) rostlinami neboť samonakvétačky začnou kvést už přiblížně po 2-3 týdnech vegetativního růstu. Toto je ten důvod proč velká část pěstitelů zasazuje automatiky přímo do finálního květináče. Čas se s automatikama nepáře už od klíčení.

Světločivné odrůdy mohou být drženy ve vegetativním stádiu nekonečně dlouho, pokud pro ně zařídíte 18+ hodin světla a vhodné podmínky. Tento důvod dovoluje indoor pěstitelům mít mateřské květiny po celé roky a nutí venkovní pěstitele vysazovat na jaře. Ať už indoor nebo outdoor, 18+ hodin světla je ideální pro uchycení řízků.

Nezapomeňte alespoň pár týdnu před kvetením nebo pokud pěstujete venku tak před létem, přesadit květiny do posledního květináče.

Světločivky můžeme nechat vegetovat týdny i měsíce a můžeme si s nimi mezitím vyhrát a pořádně je prostříhavat a školit abychom co nejvíce znásobili výnos. Používáme metody jako FIM, LST nebo dokonce ScrOG. Pěstitelé samonakvétaček jsou bohužel omezeni časem. 

Fáze 4: Kvetení - 6-12 Týdnů

Růstový Plán Pěstování Konopí

V tomto stádiu se vy a vaše rostlina soustředí k produkci palic. Určitě sníte o krásné blízké budoucnosti plné palic s vrstvou pryskyřice. Nezapomeňte však snížit vlhkost vzduchu na 40-50% a udržujte teploty mezi 20-28°C.

Vaše rostlinka vám poprvé naznačí své pohlaví v prvotní fázi kvetení. Klasicky mezi prvními dvěma týdny, samičky vyvinou pestíky což jsou takové "chloupky", které prozrazují a potvrzují její feminitu.

Pokud vidíte "semenáčky" nebo cokoliv co připomíná shluk hroznů rašící kdekoliv na stonku rostliny tak máte samčí rostlinu. Pokud na rostlině pozorujete jak pestíky tak semenáčky tak máte hermouše a měli byste ho ihned vytrhnout.

Světločivné rostliny začnou produkovat květy dle světla které příjmají. Indoor pěstitelé změní světelný cyklus na 12-12 hodin světla aby uměle vyvolali produkci květů.


Fastest Flowering Strains

Quick One
Quick One
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Easy Bud
Easy Bud
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal CBDV
Royal CBDV
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Epsilon F1
F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
F1
Titan F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Watermelon
Watermelon
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal Cheese
Royal Cheese
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Speedy Chile
Speedy Chile
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Purple Queen
Purple Queen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal CBG
Royal CBG
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Milky Way F1
F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Tatanka Pure CBD
Tatanka Pure CBD
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks

Venkovkáři to nechávají na matce přírodě. Ta rozhoduje o časovém rozvrhu rostliny a kvetení začne automaticky na přelomu léta a podzimu kdy dochází ke zkracování dnů. Venkovky mají delší a postupnější období květu. Pěstitelé v horní hemisféře přece jenom neberou říjen jako měsíc sklizně pro nic za nic.

Samozřejmě pro samonakvétací odrůdy neplatí to co pro normální neboť mají genetiku z Rumištního(Ruderalis) konopí. Automatiky začnou kvést přibližně měsíc po vyklíčení a preferují 18+ hodin světla i pro kvetení. V tomto světelném cyklu budou daleko více produktivní, ale nezapomeňte, pro světločivky to znamená že nezačnou kvést.

Doba kvetení záleží na genetice, která ve vaší rostlině převládá. Pro indiky a hybridní světločivky to je příbližně 7-10 týdnů a pro sativy 10-14 než budou zcela zralé.

Automatiky kvetou pouze 30-45 dní a mají daleko rychlejší a náhlejší přechod do kvetení. Vybrat si feminizované samonakvětačky je skvělá volba pro začátečníky, kteří nechtějí mít semínka v palicích.

Nejlepší způsob jak zjistit zda je vaše rostlina připravená ke sklizení je vzít si lupu a kouknout na se pryskyřicí přeplněné palice. Na nich najdete takové chloupky(trichomy) a podle jejich barvy určíte zda je rostlina připravená. Pokud mají trichomy jantarovou barvu a jsou mléčně zakalené máte vyhráno.

Jakmile je vaše rostlina zralá tak si vezměte ostré nůžky a pusťte se do sklizně. Sklizenou rostlinu nechejte schnout v papírových pytlích nebo jí pověste v pokojové teplotě a 50% vlhkosti vzduchu. Po dvou týdnech si konečně můžete ubalit.

Růstový Plán Pěstování Konopí

Fáze 5: Sklizeň A Zrání - 1-2 Měsíce

Sklizeň

Sklizení je odměnou celého kultivačního procesu (alespoň tedy pro většinu pěstitelů). Sledovat jak vaše rostliny po několik měsíců rostou je uhrančivé, ale konečně sklidit plody vaší práce je vrcholem celého pěstování. Fáze kvetení obvykle trvá 7 - 11 týdnů a po této fázi již můžete vzít nůžky a ostřihat každou palici. Nicméně, sklizeň nechcete uspěchat. Musíte vydržet, než vaše rostliny dospějí. Na druhou stranu také není dobré čekat příliš dlouho. Sklizeň je velice důležitým krokem a existuje několik znaků, podle kterých poznáte, kdy je čas začít sklízet.

Jeden z nejlepších způsobů jak poznat, zda jsou vaše rostliny připravené ke sklizni, je vzít lupu a podívat se na ně z blízka. Pomocí lupy uvidíte malé změny na vaší rostlině, kterých byste si bez ní nebyli schopni všimnout. Někteří pěstitelé využívají šperkařskou lupu, což je maličká lupa usazená v malém kousku kovu. Jiní zase využívají digitální mikroskopy, které umožňují zabrat větší detail.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv nástroj, váš hlavní úkol je kontrolovat postup růstu trichomů a podle nich poznat, že nastal čas sklizně. Trichomy jsou malé žlázy, které připomínají miniaturní houby. Tyto žlázy produkují pryskyřici, která obsahuje velkou většinu kanabinoidů a terpenů.

Pozorování změn ve vzhledu trichomů je nejlepší způsob jak odhadnout dospělost vaší rostliny. Trichomy nelze přehlédnout, vypadají totiž jako bílá jinovatka, která pokrývá palice a vrcholové listy. Pomocí lupy uvidíte, jak moc je vaše rostlina pokrytá a zda je připravená ke sklizni.

Na počátku kvetení budou trichomy průhledné. Začaly se zrovna vyvíjet a budou potřebovat čas. Jakmile bude alespoň 60% trichomů mít mléčný vzhled, to znamená, že jsou připraveny ke sklizni. Přesně v tom stádiu vám dodají nejsilnější účinky. Nicméně, někteří pěstitelé čekají, až bude mít alespoň 90% trichomů jantarovou barvu, jelikož poté budou mít rostliny více uklidňující a relaxační účinky.

Dalším znakem, podle kterého poznáte, že vaše rostliny dospívají, je barva pestíků. Pestíky jsou malé struktury připomínající vlasy, které rostou z kalichů a jsou reprodukčními orgány samičích konopných rostlin. Jsou místem, kde dochází k opylení - pokud tedy dovolíte samčímu pylu zde přistát. Na počátku růstového cyklu jsou pestíky výrazně bílé, ale postupem času se zbarví do hnědo-oranžové barvy.

Kromě sledování palic existuje i jiný způsob, jak rozpoznat, že vaše rostlina je připravena ke sklizni. Zkuste pozorovat barvu listů. Pokud jste to nepřehnali s hnojením, tak by listy vaší rostliny v průběhu poslední fáze kvetení měly žloutnout. Žloutnutí je signálem, že vaše rostlina se dostává do vrcholné fáze stárnutí a že většina jejich živin byla již květy využita. Vypláchnutím přebytečného hnojiva pH vyváženou vodou dosáhnete jemnějšího a příjemnějšího zážitku. Proplachování doporučujeme provést několik týdnů před sklizní.

Nyní když víte, kdy začít sklízet vaše rostliny, si půjdeme říct něco o tom, jak je zastřihávat.

Růstový Plán Pěstování Konopí

Mokré Zastřihávání

Vaše konopné rostliny můžete zastřihnout dvěma způsoby: za mokra nebo za sucha. Oba dva způsoby mají své výhody a každému pěstiteli vyhovuje jiná metoda. Mokré zastřihávání znamená zastřihávání vrchních listů (listy obklopující palice) ihned po sklizni, dokud má rostlina ještě vysoký obsah vody a je na dotek "mokrá". Tato metoda je nejčastěji používaná a také zdaleka nejjednodušší, jelikož nepotřebujete velkou místnost k vysušení vašich rostlin. Nicméně, mokré zastřihávání je opravdu lepivou záležitostí. Pryskyřice z květů pokryje vaše ruce i nůžky a tento jev je nevýhodou této metody. Můžete si ale schovat hašiš z vašich nůžek a utvořit si kuličku "nůžkového hašiše" a ochutnat tak váš výpěstek ještě předtím, než květy uschnou.

SUCHÉ ZASTŘIHÁVÁNÍ

Suché zastřihávání probíhá tehdy, jakmile jsou všechny vaše rostliny usušené a obsahují tedy malé množství vody. Zastřihávání suchých palic je rozhodně jednodušší z toho hlediska, že vaše nůžky nebudou hned ulepené od pryskyřice. Nicméně, opatrné zastřihávání vašich suchých palic může být ošemetná práce a finální zastřižený produkt nemusí být tak hezký na pohled. Navíc, suché zastřihávání vyžaduje hodně místa. Pěstitelé obvykle zavěsí celou větev na šňůru do místnosti s kontrolovanou teplotou, kde rostliny nechají vysušit.

Růstový Plán Pěstování Konopí

Zrání

Nyní již víme něco o sklizni i zastřihávání, takže je na čase si říct něco o zrání. Zrání je důležitý proces, který odstraní poslední zbytky vody z vašich palic, minimalizuje vypuknutí plísně a také velice prodlužuje trvanlivost vašich palic. Zrání také vylepšuje chuť a kvalitu kouře a díky němu je kouření jemnou a silnou zkušeností.

Pokud jste se rozhodli zastřihnout vaše palice již za sucha, tak jsou palice připraveny ke zrání. Pokud jste zastřihávali za mokra, pak budete ještě muset nechat vaše palice pořádně vysušit.

  • K vysušení využijte velký kus lepenky, novin a nebo veliké síto. Bez ohledu na nástroj se ujistěte, že jsou vaše palice pořádně rozprostřeny a jsou vystaveny co největšímu přísunu čerstvého vzduchu. Snažte se v sušárně udržet stálou teplotu 21°C a relativní vlhkost kolem 50%. Tímto zaručíte sice delší, ale jemnější sušící proces, který zachová co nejvíce chuti.
  • Nyní se můžeme pustit do zrání. Ke zrání budete potřebovat vzduchotěsné sklenice, které minimalizují riziko vypuknutí plísně. Každou sklenici naplňte ze dvou třetin, tím zanecháte dostatečné místo pro vzduch. Takhle snadno jste vytvořili ideální prostředí, ve kterém dojde k rozkladu nadbytečných cukrů a chlorofylu. Tento proces je klíčový k dosáhnutí jemnějšího kouře.
  • Během prvních dvou týdnů zrání otevírejte sklenice jednou nebo dvakrát denně a pokaždé zkontrolujte každou palici na přítomnost plísně. Pokud uvidíte cokoliv neobvyklého, tak danou palici vyhoďte. Otevíráním sklenic také dosáhnete výměny plynů a vaše palice budou stále čerstvé.
  • Po několika týdnech již nebude potřeba kontrolovat vaše palice tak často. Čím budou sušší, tím klesá riziko výskytu plísně. V této fázi bude stačit, když dvakrát týdně vyměníte ve sklenicích vzduch. Po několika týdnech budou vaše palice vyzrálé. Nicméně, někteří pěstitelé nechávají palice zrát ještě několik týdnů. Tak dojde ke vzniku nedotčené a vysoce kvalitní chuti. Každý týden můžete postupně ochutnávat vaše palice a zjistit, která chuť vám bude nejvíce vyhovovat.

Po několika týdnech je váš produkt plně připraven ke kouření! Pro více informací o sušení a zrání vašich palic, si můžete přečíst naše blogy Nejlepší Tipy Pro Úspěšné Sušení a Zrání Čerstvých Konopných Palic a Jak Nechat Uzrát Konopné Palice.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje řadu z nejlepších evropských odrůd konopí a zajišťuje tak pro své pěstitele přístup k těm nejlepším odrůdám marihuany.

Buy at RQS

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzí