By Adam Parsons

Jak odhalit, léčit a zabránit tvorbě plísně na vašich konopných rostlinách.


Pokud pěstujete konopí a nebo jiné rostliny, tak je plíseň velikou hrozbou pro indoorové i outdoorové pěstování. Tato zprvu neviditelná hrozba může rychle prostoupit celou vaší zahradou, snížit vaše výnosy a dokonce zničit i vaši sklizeň. V našem článku si povíme, co to přesně plíseň je, koukneme se na nejběžnější druhy a ukážeme si, jak zabránit jejich růstu a jak vyléčit napadené rostliny.

Co Je To Plíseň?

Slovo "plíseň" nejspíš ve vaší mysli vyvolá obrázek hniloby a rozkladu. I když pohled na plíseň požírající konopí není hezký, tak hraje v přírodě důležitou roli.

Plíseň je název skupiny, do které spadá veliká skupina různých druhů hub. Podobně jako jiné houby, plíseň roste tvorbou multibuněčné sítě z filament (hyfy), což utvoří hustou hmotu z vláken, kterou nazýváme mycelium.

Plísně nemají trávicí trakt. Místo toho uvolňují enzymy, které rozkládají sloučeniny, jako je rostlinná hmota či dřevo. Díky této schopnosti se jedná o jedny z nejdůležitějších rozkladačů v přírodě. Jsou schopné rozložit odpad, rostlinnou hmotu i mrtvé živočichy do menších částí, díky čemuž se mohou navrátit do půdy a cyklus života tak může pokračovat.

Odkud Plíseň Pochází

Plísně spadají mezi houby a jedná se o specializovanou větev, která se od hlavních hub oddělila asi před 1,5 miliardy let. Existuje asi 100 000 různých druhů plísní, které jsou všechny skvěle přizpůsobené svému životnímu prostředí.

Obecně platí, že plísně milují vlhkost a snaží se dostat do co nejideálnějších životních podmínek. Toto by se dalo říct o mnohých rostlinách, ale plísně, na rozdíl od rostlin, nejsou schopny fotosyntézy. Místo toho potřebují organickou hmotu - kam řadíme i konopné květy - jako externí zdroj potravy. Mnoho plísní také miluje stojatý vzduch a tudíž se jim skvěle daří v místech, jako je koupelna či šuplíky v kuchyni.

Spory a Rozmnožování

Plísně se rozmnožují sporami, které vypouštějí do vzduchu. Tyto spory lze přirovnat k rostlinným semínkům, ale chovají se velice odlišně. Místo toho, aby plísně tvořily opravdová semínka, tak čekají na správný moment, kdy se spora může dostat do toho nejlepšího prostředí. Pokud k této chvíli dojde, tak vyšlou vpřed hyfy, které budou hledat potravu.

Některé spory jsou asexuální a množí se tedy samy se sebou, čímž vznikne nová generace. Jiné spory tvoří hyfy, které vyžadují partnera. Hyfální buňky ze dvou různých spór se navzájem najdou a jejich jádra se spojí, čímž vznikne zygota schopná další reprodukce.

Spores and Reproduction

Příčiny Tvorby Plísně

Jak jsme již zmínily, tak plísně začnou napadat a rozkládat konopné rostliny pouze tehdy, pokud jsou podmínky ideální. Spory různých plísní jsou neustále ve vzduchu kolem nás a našich rostlin.

Některé druhy vyčkávají do chvíle, kdy podmínky budou nejideálnější. Jiné druhy čekají v půdě na chvíli, kdy se budou moci začít živit na kořenovém systému nějaké rostliny. Mnoho plísní, které zkušený pěstitel konopí objeví, žije v půdě, která je pro ně ideálním substrátem a díky tomu je obtížné je odhalit.

Nebezpečí

I když se může zdát, že plísně jsou neškodné, tak některé druhy jsou hrozbou pro lidské zdraví.

Plísně jsou všudypřítomné a to znamená, že téměř všechny konopné květy budou obsahovat plíseň (kromě rostlin, které byly vypěstované ve sterilním prostředí). I když jsou plísně poměrně neškodné v menším množství, tak i malé množství toxické plísně může způsobit problémy.

Většina lidí má plné funkční imunitní systém, který nás bez problémů ochrání proti občasnému vystavení plísni. Nicméně lidé se špatným imunitním systémem jsou velice náchylní na plísně a to může vést k plísňové infekci plic.

Běžné Typy Plísní

I když by bylo fajn dělat si starosti pouze o jeden typ plísně, existuje mnoho druhů, které napadají konopné rostliny. Abyste zaručili, že vaše rostliny budou v bezpečí, tak byste se měli seznámit s nejběžnějšími druhy plísní, které napadají konopné rostliny. I základní znalosti vám pomohou odhalit symptomy plísňové nákazy a díky tomu můžete zachránit vaši úrodu.

Botrytis (Plíseň Květů)

Botrytis, také známá jako šedá plíseň, se často dostane do rostlin skrze ranky a otevřená místa. Nicméně i zdravé rostliny mohou být napadeny.

Botrytis se šíří skrze vzduch a její spory jsou téměř vždy přítomné ve vzduchu. Otevřená ranka či jiné věci mohou umožnit proliferaci spor a to může vést k potenciální infekci celé rostliny.

Botrytis (Bud Rot)

Symptomy:

  • Tvorba malých černých teček na infikovaných místech.
  • Tvorba chlupatých šedých útvarů.
  • Nadzemní části rostlin, jako jsou květy a listy, se začnou svrašťovat, hnědnout a odumírat.
  • Špičky listů se změní ze zelené barvy na žlutou a hnědou.
  • Botrytis roste velice rychle ve vlhkém prostředí.

Příčiny:

  • Poškození rostlin, které jsou ideálním místem pro začátek infekce.
  • Chladné a vlhké podmínky umožňují infekci, nejčastěji během jara a podzimu.
  • Plíseň může propuknout i jako následek špatného skladování sklizně.

Prevence:

  • Udržujte pěstitelské nástroje čisté, obzvláště při zastřihávání rostlin.
  • Udržujte ideální vlhkost v pěstírně s pomocí ventilátorů a vlhkoměrů.

Léčba:

  • Odstřihněte viditelně infikované oblasti.
  • Infikované části rostlin spalte či odstraňte ze svého pozemku.
  • Po odstřižení sterilizujte všechny nástroje.
  • Pořiďte si do pěstírny ventilátor a vlhkoměr a sledujte vlhkost ve vaší pěstírně.

Padlí

I když existuje mnoho druhů této plísně, každý druh bude napadat konopné listy a vytvoří na nich jemnou vrstvu prachu, která je plná spor. Infekce může zprvu vypadat jako malé ostrůvky hyf, které se eventuálně stanou velkými skvrnami, které obsadí nižší listy.

Mycelium se postupem času šíří a brzy se začne šířit i po větvích, stonkách i květech. V této chvíli se jedná o pozdní stádium infekce a mycelium začne produkovat spory na těch nejvíce infikovaných listech.

Powdery Mildew

Symptomy:

  • Bílé skvrny s prachem, které se začnou tvořit nejprve na listech.
  • Růst rostlin je zpomalený a listy začnou být pokřivené.
  • Rostlinná tkáň mění barvu.
  • Novější listy a květy jsou na první pohled bez infekce.

Příčiny:

  • Enviromentální faktory umožňují klíčení spor a hyfy začnou infikovat rostliny.
  • Padlí se nejvíce daří na velice vlhkých a teplých místech. Skleníky jsou ideálním prostředím pro růst této plísně.

Prevence:

  • Udržujte rozestupy mezi jednotlivými rostlinami. Pokud se rostliny dotýkají, tak může dojít k lepšímu přenosu této plísně.
  • Pořádně větrejte ve vaší pěstírně či skleníku a snažte se držet vlhkost na ideální hodnotě.
  • Pokud pěstujete ve velice vlhkém prostředí, tak použijte pohlcovač vlhkosti.
  • Pokud pěstujte venku, tak se snažte vysadit rostliny na přímém slunci.
  • Ujistěte se, že máte lehkou a vzdušnou půdu a že se vám v ní nezadržuje voda.

Léčba:

  • Utřete infikované listy vlhkou papírovou utěrkou.
  • Použijte postřik na listy z neemového oleje.

Černá plíseň

Černá plíseň je pojmenovaná podle svého tmavého vzhledu. Tento druh plísně přímo neútočí na konopné rostliny. Místo toho si pochutnává na výměšcích hmyzu, který saje mízu z rostlin.

Infekci této plísně přechází infekce hmyzích škůdců. Hmyz jako jsou mšice, molice či křískovití jsou skvělým indikátorem, jelikož vyměšují medovici. Tento výměšek přiláká černou plíseň, která se brzy začne šířit po vašich rostlinách.

Tuto plíseň lze velice snadno identifikovat, jelikož připomíná saze. Malé černé skvrny se začnou šířit, dokud neobsadí povrchy listů. Díky tomu dojde k narušení fotosyntézy a ke zpomalení růstu. Tuto plíseň lze velice rychle identifikovat a infekce lze velice snadno vyléčit.

Sooty Mould

Fusarium

Jedná se o velice nebezpečnou plíseň, která může potenciálně kompletně zničit konopnou rostlinu. Tato plíseň může být neaktivní po několik let, díky čemuž je její identifikace daleko náročnější než u jiných druhů.

Jakmile se tato plíseň probudí, tak začne velice agresivně růst. Nejprve napadne kořeny a způsobí jejich hnití. Postupem času ztratí kořeny svou schopnost posílat živiny a vodu do rostliny, což vede k viditelnému vadnutí. Při infekci fusariem mají pěstitelé pouze málo možností. Z tohoto důvodů je velice důležité myslet na prevenci.

Fusarium

Plíseň v Půdě

Bez mikroskopu a znalostí mikrobiologie je velice obtížné přesně identifikovat mikroorganismy, které žijí ve vaší půdě. Naštěstí mohou pěstitelé vzít věci do vlastních rukou a pokusit se snížit přítomnost parazitických hub a mikrobů i bez taxonomické identifikace.

Mould in Soil

Mezi různé řešení patří:

  • Inokulace bakterií Bacillus subtilis: Tato půdní bakterie má antifungální vlastnosti a může pomoci v boji proti Botrytis a padlí.
  • Měď: Konopí potřebuje tento mikronutrient k několika důležitým fyziologickým funkcím. Nicméně měď má fungicidní vlastnosti a je tedy toxická pro plísně.
  • Gliocladium: Tato prospěšná houba je parazitem a produkuje toxické sloučeniny, které škodí některým druhům hub.
  • Trichoderma: Tato šikovná houba "hlídkuje" ve vaší půdě a může inhibovat růst Fusaria.

Kdy Dojde Ke Vzniku Plísně

Všudypřítomné spory začnou "klíčit", jakmile je prostředí podle jejich představ. Je také dobré myslet na to, že plísňová infekce může propuknout kdykoliv, bez ohledu na to, v jaké fázi růstu se vaše rostliny nacházejí.

Vegetativní Fáze

Vegetativní fáze trvá od chvíle, kdy se ze semínek stanou semenáčky a končí na začátku kvetení. Během této fáze dochází k rychlému růstu a k vývoji listů - struktur, ve kterých dochází k fotosyntéze.

Padlí se obvykle objeví tehdy, kdy jsou rostliny větší a vyvíjejí se větší a širší listy (jejich ideální domov). Rostliny, které jsou pěstovány v nasáčkovaných pěstírnách či sklenicích, jsou náchylnější než ostatné.

Během této fáze se musí pěstitelé ujistit, že nemají v pěstírně nadbytečnou vlhkost a musí se postarat o pořádnou ventilaci. Cirkulace vzduchu snižuje vlhkost a také zajistí, že poletující spory nepřistanou na vašich rostlinách.

Fáze Kvetení

Fáze kvetení nastává po třech týdnech růstu u samonakvétacích rostlin a u světločivných rostlin při přepnutí světelného cyklu na 12 hodin světla a 12 hodin tmy (a nebo na konci léta). Dospělé květy jsou husté, lepivé a mají kapsy plné stojatého vzduchu, díky čemuž se jedná o ideální prostředí pro plísně.

Konopné květy jsou ideálním mikroprostředím pro Padlí i Plíseň palic. Nicméně léčba a prevence je jasná: snížit vlhkost a pumpovat do pěstírny čerstvý vzduch.

Ujistěte se, že zaléváte vaše rostliny u základny stonku a voda teče přímo do půdy. Zalévání ze shora tvoří ideální podmínky pro různé druhy plísní.

Zrání

Zrání je proces, ke kterému dochází po sklizení a usušení konopných květů. Obvykle k němu dochází ve sklenicích a tento proces napomáhá udržet palice čerstvé, což zlepšuje jejich chuť a jemnost. Nicméně i konopí, které je bezpečně uschováno ve sklenicích může být infikované. A věřte nám, že nic nezlomí pěstitelovo srdce natolik, jako plíseň, která napadne vaši sklizeň.

Abyste zabránili katastrofě, tak je vhodné nechat zrát pouze pořádně uschlé palice. Pokud je to možné, tak vložte vlhkoměr do vaší sklenice a pořádně monitorujte hodnotu vlhkosti. Každý den otevírejte vaše sklenice, aby došlo k výměně vzduchu a kontrolujte, zda nevidíte nějaký růst.

Curing

Jak Zabránit Vzniku Plísně

Prevence je lepší než léčba. Níže naleznete jednoduché a efektivní způsoby, které zabrání růstu plísně na vašich konopných rostlinách.

Indoor

Pěstitelé v indooru mohou ovládat téměř každý aspekt svého pěstitelského prostředí. Následující tipy vám pomohou udržet vaše rostliny v bezpečí před plísní.

  • Mějte v pěstírně vlhkoměr a teploměr a kontrolujte teplotu a vlhkost.
  • K rozpohybování vzduchu použijte ventilátory.
  • Pokud máte problémy s vlhkostí, tak použijte pohlcovač vlhkosti.
  • Denně kontrolujte rostliny kvůli příznakům plísňové infekce.
  • Udržujte teplotu pokud možno kolem 24 °C.
  • Během pozdní vegetativní fáze odstřihávejte listy, abyste zvýšili průchod vzduchu skrze korunu.
  • Pěstujte odrůdy, které jsou odolné vůči plísním.

Outdoor

Pěstitelé v outdooru nemohou plně kontrolovat své pěstitelské podmínky. Musí se tedy vypořádat s živly a jedná se o výzvu. Prevence však není nemožná! Použijte následující tipy k minimalizaci šance na propuknutí infekce.

  • Pěstujte rostliny na přímém slunci - pokud je to možné.
  • Vysaďte do přenosných květináčů, které můžete přesunout kvůli špatnému počasí.
  • Při delších deštích vztyčte dočasné plachty.
  • Namontujte do skleníku ventilátory.
  • Udržujte rostliny v dostatečných rozestupech tak, aby se nedotýkaly.
  • Naočkujte do půdy Trichodermu, aby došlo ke snížení šance na růst Fusaria.
  • Vyberte si odrůdy, které jsou vysoce odolné vůči plísním.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.